کد خبر: ۴۴۲۴۳
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۳

هواداران سیاه در ستاد‌های انتخاباتی چه کسانی هستند؟

این روز‌ها تنور تبلیغات انتخاباتی ازسوی ۶ کاندیدای نهایی درحالی داغ شده است که رعایت «اخلاق انتخاباتی» ازسوی کاندیدا‌ها و هواداران‌شان، از اصلی‌ترین مطالبات جامعه از کمپین‌های انتخاباتی کاندیدا‌ها به‌حساب می‌آید؛ اصلی راهبردی که رعایت حداکثری آن، زمینه‌ساز شکل‌گیری رقابتی در تراز انقلاب اسلامی است.

مخاطب ۲۴- انتخابات ریاست جمهوری- رعایت اخلاق انتخاباتی ازسوی کاندیدا‌ها تنها یک وجه از رقابت‌های انتخاباتی جاری به‌حساب می‌آید؛ موضوعی که روی دیگر آن، رعایت اخلاق هواداری ازسوی حامیان کاندیداها، به‌ویژه در فضای‌مجازی و شبکه‌های اجتماعی است که باید با حساسیت ویژه‌ای ازسوی کاندیدا‌ها و مسئولان ستاد‌های انتخاباتی مورد بررسی و نظارت قرار گیرد.

این درحالی است که طی روز‌های اخیر مقام‌های ارشد قضایی کشور، ازجمله غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در هشداری دراین زمینه، تأکید کرده‌اند رفتار و عملکرد هواداران کاندیدا‌ها در عرصه‌های مختلف، به‌ویژه فضای‌مجازی رصد و با بی‌اخلاقی‌های احتمالی دراین زمینه برخورد خواهد شد.

نظارت راهبردی دستگاه قضایی

تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی به ریاست دادستان کل کشور، یکی از اقدام‌های راهبردی دستگاه قضایی به‌منظور مقابله با بداخلاقی‌های انتخاباتی، به‌ویژه ازسوی هواداران کاندیدا‌ها بوده‌است؛ ستادی که وظایف ۹ گانه آن، اقدام مؤثری در راستای سالم‌سازی فضای رقابت‌های انتخاباتی در کشور به‌حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید

پایش و رصد مداوم و مستمر همه اقدام‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی و اتخاذ تدابیر و تمهیدات پیشگیرانه ضروری با هدف پیشگیری از جرائم انتخاباتی
ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و نهاد‌های عضو ستاد در جهت پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی
تبیین و تعیین برنامه‌های پیشگیرانه و نحوه اجرای آن‌ها در زمینه پیشگیری از جرائم احتمالی
هماهنگی و تعامل مداوم با هیأت‌اجرایی و نظارت بر انتخابات و سایر دستگاه‌ها و نهاد‌های مسئول در زمینه برگزاری هرچه بهتر انتخابات و پیشگیری از وقوع جرائم مصرح در قانون
ارشاد و راهبری ستاد‌های استانی و شهرستانی و نظارت بر آن‌ها
انعکاس فوری شرح وقایع و جرائم مهم به‌ترتیب به ستاد استان و ستاد مرکزی
- توجیه، ارشاد و انذار تشکل‌ها، احزاب، گروه‌ها، ستاد‌های تبلیغاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی با هدف بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی
اطلاع‌رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون و جرائم و مجازات‌های قانونی از طریق رسانه‌های جمعی با هدف ارتقای آگاهی‌های عمومی، کاهش و پیشگیری از بروز جرائم انتخاباتی
انعکاس رسمی اقدام‌های مجرمانه دستگاه‌ها، نهاد‌ها یا اشخاص به مراجع صالح


۱۰نکته کلیدی برای رعایت اخلاق هواداری

بروز برخی بداخلاقی‌های انتخاباتی ازسوی هواداران کاندیدا‌ها در شرایطی است که رعایت برخی نکات ازسوی کاندیدا‌ها و هواداران‌شان، کلید برگزاری رقابت انتخاباتی سالم و اخلاقی به‌شمار می‌رود؛ راهبرد‌هایی که بار‌ها ازسوی برگزارکنندگان انتخابات مورد تأکید قرار گرفته‌است.

توجه داشتن به اولویت حفظ وحدت ملی، همبستگی اجتماعی و مسائل کشور و نظام
احترام گذاشتن به ارزش‌های انقلاب اسلامی، قانون اساسی، مقام ولایت‌فقیه
حرکت در مسیر تقویت گفتمان امامین انقلاب
قانونمندی و اجرای صحیح قانون ازسوی کاندیدا‌ها و هواداران
دامن نزدن به حساسیت‌های قومی و مذهبی
- عدم‌حرکت در مسیر دوقطبی‌سازی جامعه
دوری کردن از چالش‌آفرینی و تحریک‌آفرینی
پرهیز از حرکت در پازل طراحی شده ازسوی ضدانقلاب و معاندان
خودداری از تخریب دیگر کاندیدا‌ها به‌صورت‌های مختلف
پرهیز از انتشار و دامن زدن به اخبار و شایعات کذب
طیف‌بندی بداخلاق‌های انتخاباتی

اگرچه طی روز‌های اخیر کاندیدا‌های انتخابات نشان داده‌اند می‌کوشند ضمن پایبندی به الزام‌های اخلاقی و قانونی رقابت انتخاباتی، مسیر خود را برای رسیدن به پاستور هموار کنند، اما عملکرد برخی هواداران، خارج از چارچوب اخلاق هواداری بوده‌است؛ هوادارانی که می‌توان رفتار‌های آنان را در قالب طیف‌های زیر دسته‌بندی کرد:

هوچی‌گران: این طیف از هواداران معمولا می‌کوشند با برجسته‌نمایی رسانه‌ای از برخی اخبار و شایعات جعلی و غیرمستند، به نفع کاندیدای موردنظر خود یا علیه کاندیدای رقیب، فضای دلخواه به‌منظور جلب نظر رأی‌دهندگان را فراهم کنند؛ رویکردی که تجربه نشان می‌دهد معمولا نتیجه معکوس به‌دنبال داشته‌است.
سیاه‌نمایان: طیفی از هواداران کاندیدا‌ها وجود دارند که معمولا بیش از اینکه برنامه‌ها و توانمندی‌های کاندیدای موردنظر خود را محور تبلیغات‌شان قرار دهند، به سیاه‌نمایی از وضعیت موجود روی می‌آورند؛ رویکردی که آسیب‌های جدی برای جامعه و کشور به‌دنبال دارد.
تیفوسی‌های انتخاباتی: این طیف از هواداران کاندیدا‌ها پیش از آنکه به الزام‌های یک رقابت انتخاباتی سالم و اخلاقی پایبند باشند، فضای انتخابات را به میدانی برای کشمکش‌ها و جنجال‌سازی‌های رسانه‌ای تبدیل می‌کنند؛ رویکردی که شاید با مقتضیات میدان‌های ورزشی تاحدودی همخوان باشد، اما آسیبی جدی برای فضای انتخاباتی به‌حساب می‌آید.
لجن‌پراکن‌ها: یکی از مهم‌ترین آسیب‌های رقابت‌های انتخاباتی حضور افرادی در میان کاندیداهاست که بدون پایبندی به ضرورت‌های اخلاقی، می‌کوشند با دروغ‌پردازی و تهمت‌پراکنی، برای کاندیدای موردنظرشان رأی جمع کنند؛ راهبردی که طی دوره‌های اخیر ناکامی دنبال‌کنندگان چنین رویکردی بار‌ها آشکار شده است.
پروژه‌بگیرها: بخشی از هواداران کاندیدا‌ها را افرادی تشکیل می‌دهند که بدون هیچ‌گونه پایبندی و اعتقادی به برنامه‌ها و اهداف کاندیدای مورد حمایت‌شان، صرفا براساس یک قرارداد مالی در کمپین‌های انتخاباتی آن کاندیدا فعالیت می‌کنند؛ موضوعی که یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اخلاق هواداری در رقابت‌های انتخاباتی به‌حساب می‌آید و درنهایت می‌تواند تصویر نامطلوبی از کاندیدا‌ها در افکارعمومی ایجاد کند.

برچسب ها: انتخابات
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
مادر محمد بحرانی لالایی خواند و اشک پسرش را سرازیرشد! title
محمد بحرانی بازیگر و صداپیشه متولد سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز است.
اگر گفتید ایران رتبه چندم مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی در دنیا را دارد؟ title
یک اقتصاددان گفت: سازمان WHO در سال ۲۰۲۲ در گزارشی اعلام کرد ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم دنیا را دارد!
رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد title
رضا ایرانمنش که چند روز پیش در بیمارستان بستری شده بود، از بیمارستان مرخص شد.
مهدی طارمی به اینتر پیوست title
مهاجم ایرانی چند فصل اخیر پورتو به طور رسمی به قهرمان ایتالیا پیوست.
ماجرای آهنگ جدید امیرتتلو برای امام حسین چیست؟ title
کاری که با عنوان «آهنگ جدید امیر تتلو» در حال انتشار است، نسخه بروز شده یک اثر قدیمی مربوط به ۹ سال پیش است.
قتل پسر ناخلف خانواده توسط پدر با شلیک گلوله در تهران title
مرد میانسالی که پسر خود را باکلت‌کمری به قتل رسانده بود، توسط کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شد و به ارتکاب جنایتی هولناک اعتراف کرد.
کلاهبرداری در پوشش محرم title
رییس پلیس فتا پایتخت از کلاهبرداری در پوشش محرم خبر داد و گفت: کلاهبرداران با ارسال فایل‌های آلوده به بدافزار به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند.
برگزیده
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.
رهبر انقلاب: مردم عزیزمان امروز بهترین را انتخاب کنند title
رهبر انقلاب گفتند: ان‌شاءالله مردم عزیزمان موفق شوند رای بدهند و بهترین را انتخاب کنند.