کد خبر: ۳۴۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۲
گزارش سالانه کیفیت اینترنت در جهان که توسط کلادفلر منتشر شده، بسیاری از داده‌های گزارش دوم انجمن تجارت الکترونیک در مورد کیفیت خطرناک اینترنت در ایران را تصدیق می‌کند.

مخاطب 24- کلودفلر گزارشی از الگو‌ها ترند‌های اینترنت در تمام کشور‌های دنیا منتشر کرده است که طبق این گزارش رشد ترافیک اینترنت ایران در سال ۲۰۲۳ صفر درصد بوده است.

به گزارش «فن‌زی» کلادفلر یک شرکت آمریکایی است که در سال ۲۰۰۹ با شعار «کمک به ساخت اینترنت بهتر» راه‌اندازی شد. این شرکت که سرویس‌های مختلفی در حوزه زیرساخت‌های اینترنتی ارائه می‌کند به مردم و کسب‌وکار‌ها کمک می‌کند تا تجربه بهتر، سریعتر و ایمن‌تری در استفاده از اینترنت داشته باشند.

گزارش سالانه کیفیت اینترنت در جهان که توسط کلادفلر منتشر شده، بسیاری از داده‌های گزارش دوم انجمن تجارت الکترونیک در مورد کیفیت خطرناک اینترنت در ایران را تصدیق می‌کند. طبق گزارش اخیر انجمن تجارت الکترونیک تهران، ایران در بین ۱۰۰ کشور جهان با بیشترین تولید ناخالص ملی، پس از میانمار دومین اینترنت پر اختلال، پس از چین دومین اینترنت محدود جهان و جزو ۵ اینترنت کند جهان است.

وضعیت بدتر اینترنت ایران نسبت به گذشته

براساس گزارش کلودفلر، وضعیت اینترنت در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال گذشته یعنی ۲۰۲۲ وخیم‌تر شده است تا جایی که طبق این گزارش رشد ترافیک اینترنت در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ منفی بوده است. چنانچه در ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ رشد ترافیک اینترنت نسبت به سال‌های قبل به ترتیب منفی ۲۶.۲۶ و منفی ۲۸.۳۴ گزارش شده است. این در حالی است که تمام همسایگان ایران شاهد رشد در ترافیک اینترنتی خود بوده‌اند؛ از جمله: بحرین ۱۳.۹درصد، ارمنستان ۸.۵ درصد، افغانستان درصد ۲.۳۶، آذربایجان ۴۹.۵ درصد و عراق درصد ۱۸.۸۲.

رشد ترافیک ios نسبت به اندروید

افزون بر این، در این گزارش به رشد ترافیک سیستم‌عامل ios نسبت به اندروید در ایران اشاره شده است. یافته‌های حاکی از آن هستند که ترافیک مصرفی از سیستم‌عامل ios نسبت به سال قبل، ۸ درصد رشد داشته است. در حال حاضر حجم ترافیک مصرفی از سیستم‌عامل اندروید ۹۲.۱۸ درصد و از سیستم‌عامل ios، ۷.۸۲ درصد است. این آمار نشان می‌دهد کاربران ios در ایران نسبت به کاربران اندروید بسیار کمتر هستند.

همچنین، گزارش کل، دفلر اشاره می‌کند که استارلینک هنوز فعالیت خود را در ایران آغاز نکرده و ترافیک این اینترنت ماهواره‌ای در ایران صفر است.

در قسمت این گزارش به استفاده از ترافیک ۳ HTTP/ نیز اشاره شده است. به گفته کلادفلر فقط ۰.۹ مردم ایران از این ترافیک استفاده می‌کنند. ۷۷.۹۷ درصد افراد از ترافیک HTTP/۱.X و ۲۱.۱۴ درصد از HTTP/۲ استفاده می‌کنند.


بیشتر بخوانید


قطعی‌های بزرگ اینترنت در ایران

گزارش کلودفلر از ۵ قطعی اینترنت در سال ۲۰۲۳ در ایران خبر داده است. اولین قطعی در ۱۹ ژانویه به مدت ۴ ساعت در استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، فارس و البرز اتفاق افتاده است. قطعی دوم نیز در تاریخ ۲۵ ژانویه و به مدت ۳۰ دقیقه در سراسر کشور بوده است. قطعی سوم هم به مدت یک ساعت در تاریخ ۹ سپتامبر رخ داده است. قطعی سراسری بعدی نیز به مدت دو ساعت و در تاریخ ده سپتامبر گزارش شده است. آخرین قطعی اینترنت نیز سراسری و به مدت ۴۰ دقیقه مورخ ۱۸ نوامبر بود.

انجمن تجارت الکترونیک تهران نیز در گزارش دوم بررسی وضعیت اینترنت کشور اعلام کرده بود که ایران در رتبه ۴۹ از ۵۰ از نظر محدودیت‌های اینترنتی قرار دارد و همچنین با تکیه بر همین گزارش‌های کلودفلر تاکید کرده بود که بیشترین خاموشی مطبق اینترنت دنیا برای ایران است. طبق گزارش این انجمن، ایران و هند و پاکستان سه کشور اول از منطر بیشترین قطعی و اختلال سراسری خودخواسته (به دلایل اجتماعی-سیاسی) اینتنرنت در نیمه اول سال ۲۰۲۳ بوده‌اند

کلودفلر به سهم اینترنت نسل ششم در ایران نیز پرداخته است. بنا بر اطلاعات منتشر شده، سهم اینترنت نسل ۶ در ایران تنها ۵.۱۳ درصد است. اینترنت نسل چهارم سهم اصلی را یعنی ۹۴.۸۷ درصد دارد.

سرعت دانلود ایران در مقایسه با کشور‌های همسایه

در ادامه گزارش کلادفلر آماری از کیفیت اینترنت در ایران ارائه شده است. سرعت دانلود در ایران Mbps۲۰ و تأخیر ms ۱۳۳ گزارش شده است. سرعت دانلود در کشور‌های همسایه ایران مانند افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بحرین، گرجستان، عراق و ترکیه به ترتیب Mbps ۴، ۹۹ Mbps، ۴۱ Mbps،۱۳۳ Mbps، ۴۴ Mbps، ۳۶ Mbps و Mbps ۵۱ است.

سهم باورنکردنی ترافیک دسکتاپ در ایران

در بسیاری از کشور‌های دنیا، تلفن‌های همراه راه اصلی دسترسی مردم به اینترنت هستند؛ چه در محل کار، چه در خانه و چه وقتی که در رفت و آمدند. اما در ایران سهم ترافیک دسکتاپ بسیار بیشتر از تلفن همراه است. سهم ترافیک دسکتاپ در ایران ۹۰.۷۶ درصد و سهم ترافیک تلفن همراه ۹.۲۴ درصد است.

سهم ۵۰ درصدی ایرانسل از ترافیک بات‌ها در ایران

مسئله دیگری که مورد توجه کلادفلر قرار گرفته، ترافیک بات‌ها در ایران است. ترافیک بات به ترافیکی گفته می‌شود که توسط ربات‌ها و ابزار‌های خودکار ایجاد می‌شود. نظارت بر بات‌ها می‌تواند به شناسایی فعالیت‌های مخرب احتمالی برای بهبود کیفیت اینترنت کمک کند. طبق گزارش کلادفلر، سهم ایران در ترافیک جهانی بات‌ها ۳ درصد است. درواقع ایران جز ده کشور برتر در این زمینه قرار گرفته است. آمریکا با سهم ۳۳ درصدی در رده اول و ایران با سهم ۳ درصدی در رده نهم قرار دارند.

کلادفلر همچنین لیست بات‌های ایران و سهم ترافیک آن‌ها را منتشر کرده است. در این میان ایرانسل نصف سهم ترافیک بات را در ایران در اختیار دارد. بعد از ایرانسل، مخابرات، رایتل، آسیاتک، پارس آنلاین و مبین‌نت قرار دارند.

صنعت خودرو؛ هدف اصلی هکر‌ها در سال ۲۰۲۳

همان‌طور که می‌دانیم حملات سایبری اخیراً در ایران افزایش یافته و حتی بسیاری از آن‌ها رسانه‌ای نمی‌شوند. یکی از موارد جالب دیگری که گزارش کلادفلر به آن پرداخته، حملات سایبری است. کلادفلر این حملات را بر اساس صنایع مختلف و ماه و روز وقوع، تفکیک کرده است. برای مثال در ژانویه ۲۰۲۳، حملات سایبری نهاد‌های آموزشی را مورد هدف قرار داده بودند یا در ماه فوریه سازمان‌های مرتبط با بهداشت و سلامت بیشترین حملات را تجربه کردند. اما به‌طورکلی بیشترین حمله‌های سایبری در ایران به صنایع خودرو و حمل‌ونقل مربوط می‌شود.

 

منبع: شرق

برچسب ها: اینترنت
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
میزان افزایش نرخ دستمزد کارگران، وزیر کار پاسخ داد + فیلم title
شورای عالی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر سال پیش از شروع سال جدید، حداقل دستمزد کارگران را مشخص و به واحدهای مشمول قانون کار کشور ابلاغ کند تا کارفرمایان بر اساس تصمیمات مربوطه به اجرای حقوق و مزایا بپردازند.
اسامی نماینده های تهران که فعلا در هیچ لیست انتخاباتی قرار نگرفتند title
نکته قابل توجه در فهرست انتخاباتی اصولگرایان برای تهران، پوست‌اندازی شورای ائتلاف در نمایندگان فعلی و جایگزین ساختن چهره‌های جدید بوده است.
وراث متوفیان سهام عدالت؛ سریعتر اقدام کنند title
تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.
تیم ملی فوتبال ساحلی مقتدرانه در رده سوم جام جهانی title
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از ساعت ۱۷:۳۰ امروز در دیدار رده بندی قهرمانی جهان به مصاف بلاروس رفت.
استوری خداحافظی خدابنده لو از مس رفسنجان (عکس) title
محمد خدابنده لو بعد از پیوستن به پرسپولیس، این استوری را برای تشکر از تیم سابقش منتشر کرد.
بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم مالیاتی تا پایان اسفند ماه تمدید شد title
رئیس کل سازمان مالیاتی کشور گفت: در امتداد رویکرد تعاملی و سازنده سازمان امور مالیاتی با شرکای راهبردی خود (فعالان اقتصادی)، بخشودگی تا صددرصدی جرایم مالیاتی تا پایان اسفندماه تمدید خواهد شد.
مشاهده دوباره پلنگ ایرانی در الموت + فیلم title
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین از مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده الموت توسط محیط بانان خبرداد.
برگزیده
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.