کد خبر: ۱۶۵۱
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۴
بر اساس آخرین خبر‌هایی که از نتیجه بررسی‌های شورای نگهبان در خصوص کاندیدا‌های ریاست جمهوری به دست آمده، این شورا ۷ نفر را به عنوان افرادی که صلاحیتشان احراز شده معرفی کرده است

به گزارش «مخاطب ۲۴» به نقل از وزارت کشور، روح الله جمعه‌ای مشاور وزیر کشور در خصوص روند اعلام اسامی نامزد‌های تائید صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در توئیتی نوشت: برابر ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری، اعلام اسامی نامزد‌های ریاست جمهوری که توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت شده اند به رسانه‌ها فقط به عهده وزارت کشور است.

وی در این توئیت تاکید کرد: هر گونه تخطی از قانون، تخلف مشهود انتخاباتی محسوب می‌شود.

ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری تصریح می‌کند «وزارت کشور موظف است پس از وصول نظریه شورای نگهبان اسامی نامزد‌های ریاست جمهوری را با استفاده از وسایل ارتباط جمعی ظرف مدت ۲ روز به اطلاع مردم سراسر کشور برساند.»

اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

 

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۵خود، اسامی نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته است را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن کامل این اطلاعیه به این شرح است:
 بسم الله الرحمن الرحیم
اطلاعیه شماره ۱۵ ستاد انتخابات کشور
در اجرای ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری به آگاهی مردم شریف ایران اسلامی می رساند، اسامی نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته است به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر می باشد:
 

  1. آقای سعید جلیلی– فرزند محمدحسن- کد نامزد ۲۲

  2. آقای محسن رضایی میرقائد– فرزند نجف- کد نامزد ۴۴

  3. آقای سیدابراهیم رئیس ­الساداتی مشهور به رئیسی– فرزند سیدحاجی- کد نامزد ۳۳

  4. آقای علیرضا زاکانی– فرزند حسین- کد نامزد ۵۵

  5. آقای سيداميرحسين قاضي­ زاده هاشمي– فرزند سیدحسن- کد نامزد ۶۶

  6. آقای محسن مهرعلي زاده– فرزند رحیم- کد نامزد ۷۷

  7. آقای عبدالناصر همتی– فرزند احمدعلی- کد نامزد ۸۸

 بر اساس ماده ۶۶ قانون، فعالیت انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از شروع اخذ رای خاتمه می­ پذیرد.
ستاد انتخابات کشور

به دنبال انتشار غیرقانونی خبر اسامی نهایی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری که شب گذشته توسط خبرگزاری فارس منتشر شد، محمدحسین قربانی، نماینده آستارا در مجلس دهم ضمن تایید خبر خبرگزاری نزدیک به سپاه و ردصلاحیت «علی لاریجانی» توسط شورای نگهبان با تعدادی از فعالان سیاسی گفت و گو کرده است؛ بنده ساعتی قبل نزد آقای لاریجانی بودم، ایشان نسبت به این خبر خیلی خوشحال بودند و  قسم جلاله خوردند که هیچ اعتراضی نسبت به رای شورای نگهبان نخواهم کرد.

به گزارش دیده‌بان ایران، این نماینده ادوار مجلس نزدیک به علی لاریجانی ادامه داد: لاریجانی بر اساس تکلیفی که بر دوش او نهاده شده بود وارد کارزار انتخاباتی شد و با نظر شورای نگهبان دیگر تکلیفی روی دوش خود احساس نمی کند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: نامه اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شب گذشته به وزارت کشور ارسال شد.

عباسعلی کدخدایی گفت: دیشب نامه اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور ارسال شده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری شب گذشته در شورای نگهبان به پایان رسید. اعضای شورای نگهبان دیروز درباره برخی داوطلبان ابهاماتی داشتند که با دعوت از این افراد توضیحات آن‌ها را شنیدیم.

کدخدایی: فقط ۷ نفر از نامزد‌ها تایید صلاحیت شدند

عباسعلی کدخدایی در این باره اظهار کرد: فقط ۷ نفر از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورا تایید صلاحیت شدند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای برخی رسانه‌ها برای رد یا تایید صلاحیت برخی افراد گفت: از این موضوع اطلاع ندارم. اسامی را باید وزارت کشور اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، با پایان یافتن روند بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای ریاست جمهوری، خبرنگار این خبرگزاری به فهرست غیر رسمی کاندیداهای نهایی دسترسی پیدا کرد.

اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

مطابق شنیده های خبرنگار فارس صلاحیت

۱. سید ابراهیم رئیسی
۲. محسن رضایی
۳. محسن مهرعلیزاده
۴. سعید جلیلی
۵. علیرضا زاکانی
۶. عبدالناصر همتی
۷. سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی

مورد تایید قرار گرفته است.

ساعاتی قبل چند نفر از کاندیداهای ریاست جمهوری رسما انصراف خود را اعلام کرده بودند.

قرار است وزارت کشور، فهرست نهایی را تا ساعاتی دیگر رسما اعلام کند.

بر اساس آخرین خبر‌هایی که از نتیجه بررسی‌های شورای نگهبان در خصوص کاندیدا‌های ریاست جمهوری به دست آمده، این شورا ۷ نفر را به عنوان افرادی که صلاحیتشان احراز شده معرفی کرده که در این بین، نام افرادی نظیر احمدی نژاد، لاریجانی، جهانگیری و چند تن از داوطلبان دیگر به چشم نمی‌خورد.

به گزارش «تابناک»؛ هر چند خبر رسمی تاکنون پیرامون این مساله منتشر نشده و بعضا منابع نزدیک به وزارت کشور و شورای نگهبان، اعلام نظر در این خصوص را زودهنگام توصیف کرده اند، شواهد و خبرهای غیر رسمی نشان می دهد، نتیجه نهایی تفاوتی با گزاره اعلامی ندارد.

عصر دیروز نتیجه بررسی های شورای نگهبان در خصوص صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری پایان یافت و «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان، اعلام کرد، فردا (امروز سه شنبه) اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده اعلام می‌شود.

طبق پیگیری‌های خبرنگار «تابناک»، در میان نامزدهای تایید صلاحیت شده ای که قرار است فردا شورای نگهبان به وزارت کشور اعلام کند، اسامی پنج چهره ی متعلق به جبهه انقلاب و دو شخصیت اصلاح طلب دیده می شود.

بر اساس این گزارش صلاحیت شخصیت های همچون «علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، مسعود پزشکیان و محمد شریعتمداری و عزت الله ضرغامی، سعید محمد و محمود احمدی نژاد» از سوی شورای نگهبان تا زمان نگارش این گزارش احراز نشده است.

حسین دهقان، رستم قاسمی، علیرضا افشار، محمد عباسی و مسعود زریبافان از دیگر داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده‌اند که به نفع جبهه انقلاب و سید ابراهیم رئیسی از دور رقابت ها انصراف می‌دهند.

انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیست و هشتم خرداد ماه در سراسر کشور برگزار می شود و کاندیداهای تائید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان می توانند مطابق با قانون از هفتم تا 26 خرداد ماه رسما تبلیغات خود را در سراسر کشور انجام بدهند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
0
0
سلام هیچ کدام از این کاندیدهای محترم کاندید مورد نظر مانیست واین یک ظلم وحق الناس است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها