کد خبر: ۵۱۸۸
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
اگر در محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا تنها یک بار دوربین‌ها پلاک خودروی شما را ثبت کنند، نرخ عوارض کمتر از تعداد دفعات بالا نخواهد بود

به گزارش سرویس اجتماعی مخاطب ۲۴ به نقل از فرارو، اگر در محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا تنها یک بار دوربین‌ها پلاک خودروی شما را ثبت کنند، نرخ عوارض کمتر از تعداد دفعات بالا نخواهد بود. اما با این حالا تفاوت‌های اندکی وجود دارد. مثلا اگر همان یک بار ورود یا خروج قبل از ساعت ۱۰ باشد، باید ۶۵ هزار و ۷۰۰ تومان برای تردد در محدوده طرح ترافیک و ۳۲ هزار و ۸۵۰ تومان برای تردد در طرح کنترل آلودگی هوا پرداخت کنید. اگر همان یک بار ورود یا خروج در محدوده ترافیک باشد طبق علتی که قبلا هم اشاره شد باید مجموع هر دو عوارض یعنی ۹۸ هزار و ۵۵۰ تومان را بپردازید.

 

آخرین خبر از ترافیک ۱۴۰۱

 


بیشتر بخوانید: اعلام ساعات جدید طرح ترافیکفرارو- عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در شهر تهران برای سال ۱۴۰۱ مشخص شد. طبق اعلام مسئولان شهرداری تهران این عوارض نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۲۵ درصدی را تجربه کرده و به ۴۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. اما اگر ساکن شهر تهران هستید ۲۰ روز از ۳۶۵ روز سال را می‌توانید به شکل رایگان در این محدوده تردد کنید. ولی برای باقی روز‌های سال به جز پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها باید عوارض طرح ترافیک را پرداخت کنید. در روز‌های پنجشنبه نیز تنها عوارض ورود و خروج در طرح آلودگی هوا باید پرداخت شود. ساعت شروع طرح‌ها نیز در شرایط کرونایی ساعت ۷:۳۰ صبح الی ۱۷ خواهد بود.

 


به گزارش فرارو، محاسبه عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا به ضریب زمانی وابسته است. بدین معنا که ورود قبل و بعد در دو فاصله زمانی ۱۰ و ۱۶ نرخ نهایی را مشخص می‌کند. مثلا اگر معاینه فنی معمولی داشته باشید و بعد از ساعت ۱۰ وارد دو محدوده شوید و قبل از ساعت ۱۶ خارج شوید، باید ۴۵ هزار و ۹۹۰ تومان بابت طرح ترافیک پرداخت کنید. تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا نیز ۲۲ هزار و ۹۹۵ تومان خرج روی دست تان می‌گذارد. البته اگر مسیرتان در محدوده طرح ترافیک باشد مجبور هستید هر دو عوارض را پرداخت کنید. چرا که محدوده طرح آلودگی هوا بزرگ‌تر از طرح ترافیک است. در چنین شرایطی برای تردد در محدوده طرح ترافیک باید ۶۸ هزار و ۹۸۵ تومان پرداخت کنید.
اما دو نکته در مورد نرخ عوارض وجود دارد. اگر خودروی شما معاینه فنی برتر داشته باشد، در همین بازه زمانی ۳۰ درصد تخفیف می‌گیرید. بر این اساس باید برای عوارض طرح ترافیک ۳۲ هزار و ۱۹۳ تومان و برای تردد در محدود کنترل آلودگی هوا نیز ۱۶ هزار و ۹۶ تومان پرداخت کنید. البته در دیگر بازه‌های زمانی نیز این تخفیف شامل خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر می‌شود.

نکته دوم هم این است که اگر ورود تان به محدوده طرح ترافیک را تا ساعت ۲۴ همان روز رزرو نکرده باشید و وارد طرح شوید، مبلغ ۹۸هزارو۵۵۰ تومان به بدهی عوارض تردد در طرح ترافیک شما در سامانه «تهران من» اضافه می‌شود.

در بازه زمانی دیگر اگر قبل از ساعت ۱۰ وارد دو محدوده شوید و قبل از ساعت ۱۶ خارج شوید باید ۶۵ هزار و ۷۰۰ تومان بابت تردد در محدوده طرح ترافیک و ۳۲ هزار و ۸۵۰ تومان بابت تردد در محدوده آلودگی هوا بپردازید.

البته بیشترین عوارض پرداختی محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا مربوط به ورود قبل از ساعت ۱۰ و خروج بعد از ۱۶ است. در این بازه زمانی عوارض طرح ترافیک ۹۸ هزار و ۵۵۰ تومان و عوارض محدوده آلودگی هو ۴۹ هزار و ۲۷۵ تومان در نظر گرفته شده است.

در نهایت اگر بعد از ساعت ۱۰ وارد دو محدوده شوید و بعد از ساعت ۱۶ خارج شوید، باید ۶۵ هزار و ۷۰۰ برای تردد در محدوده طرح ترافیک و ۳۲ هزار و ۸۵۰ تومان برای تردد در محدوده طرح آلودگی هوا پرداخت کنید.
هزینه یک ورود یا خروج در محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا

اگر در محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا تنها یک بار دوربین‌ها پلاک خودروی شما را ثبت کنند، نرخ عوارض کمتر از تعداد دفعات بالا نخواهد بود. اما با این حالا تفاوت‌های اندکی وجود دارد. مثلا اگر همان یک بار ورود یا خروج قبل از ساعت ۱۰ باشد، باید ۶۵ هزار و ۷۰۰ تومان برای تردد در محدوده طرح ترافیک و ۳۲ هزار و ۸۵۰ تومان برای تردد در طرح کنترل آلودگی هوا پرداخت کنید. اگر همان یک بار ورود یا خروج در محدوده ترافیک باشد طبق علتی که قبلا هم اشاره شد باید مجموع هر دو عوارض یعنی ۹۸ هزار و ۵۵۰ تومان را بپردازید.

در صورتی هم که خودروی شما بعد از ساعت ۱۰ و قبل از ساعت ۱۶، توسط دوربین‌های دو محدوده ثبت شود، باید ۴۵ هزار و ۹۹۰ تومان برای محدوده طرح ترافیک و ۲۲ هزار و ۹۹۵ تومان پرداخت کنید.

البته چنانچه ورود یا خروج تان بعد از ساعت ۱۶ باشد، هزینه عوارض تان همچون بازه زمانی قبل از ۱۰ محاسبه می‌شود.
شرایط پرداخت عوارض برای ساکنین دو محدوده چگونه است؟

اما اگر ساکن طرح ترافیک و آلودگی هوا هستید، نگران نباشید همچنان تسهیلات ویژه شما تغییر نکرده است. طبق روال سابق شما می‌توانید پیش از ساعت ۹ یک بار و پیش از ساعت ۱۴:۳۰ یک بار خروج و ورود رایگان داشته باشید.

اما اگر بین این بازه زمانی قصد ورود و خروج دارید، عوارض تان نیم بها محاسبه می‌شود. البته برای برخوداری این تسهیلات باید به دفتر خدمات الکترونیک شهرداری مراجعه کنید و قرارداد اجاره و یا سند مالکیت تان را ارائه دهید. تا پس از تایید، سکونت در محدوده‌های دوگانه برای شما درج شود.
پر تردد‌های محدوده چه کنند؟

اگر رفت و آمدتان در محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا در طول روز و ماه زیاد است، رزرو روزانه برای تان به صرفه نیست. چرا که تعرفه بسته‌های ماهیانه، سه ماهه و شش ماهه از نظر اقتصادی به سود جیب تان است.

شما در نظر بگیرید که از ۳۰ روز ماه، به جز روز‌های جمعه، ۲۴ روز را به نرخ روزانه رزرو کنید، در کمترین حالت باید یک میلیون و ۶۵۵ هزار تومان بپردازید. این عدد در بالاترین حالت نیز به ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان می‌رسد.

اما بسته یک ماهه برای معاینه فنی‌های معمولی یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان، سه ماهه، سه میلیون و ۱۴۰ هزار تومان و بسته شش ماهه، ۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان برای تان آب می‌خورد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار