کد خبر: ۳۰۴۸۵
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۵:۰۲
قدرت واقعی ارتباطی به سلطه‌جویی یا رفتار‌های نمایشی ندارد. قدرت واقعی یعنی بدانیم کیستیم و مالک این هویت باشیم.

مخاطب 24- مردان آلفای حقیقی این 6مورد را در رفتارشان نشان نمی‌دهند اما مردان مستأصل با احساس ناامنی چنین ویژگی‌هایی دارند. 

x

1.همیشه در تلاش‌اند تا در موقعیت‌های اجتماعی مسلط باشند

یکی از سوء تفاهم‌های رایج آن است که «نر آلفا» نیاز دارد پرسروصداترین و مسلط‌‌ترین فرد اتاق باشد. اما نکته جالب این است: قدرت واقعی نیازی به فریاد زدن ندارد. مردانی که گمان می‌کنند باید در همه تعاملات اجتماعی مسلط باشند معمولا همان‌هایی هستند که بیش‌ترین حس ناامنی را دارند.

اعتمادبه‌نفس واقعی در سکوت نشان داده می‌شود. او مردی است که بدون نیاز به سلطه‌جویی در هر مکالمه یا به سایه‌ هل دادن بقیه، قدم در اتاق می‌گذارد. او بیش‌تر از آنکه صحبت کند گوش می‌دهد و بیش‌تر از آنکه قضاوت کند، درک می‌کند.

این ارتباطی به مودب بودن ندارد، این فرد آنقدر از خودش اطمینان دارد که می‌داند ارزش افراد به میزانی که در بحث‌ها تسلط پیدا می‌کنند، بستگی ندارد. وقتی حقیقتا با خودتان راحت هستید، نیازی ندارید که نقش یک آلفا را بازی کنید، شما به طور طبیعی آلفا هستید. به بیان دیگر، آلفا بودن بیش‌تر از نمایش دادن، یک قدرت درونی است.

 

2.پرهیز از پذیرش اشتباهات یا نشان دادن آسیب‌پذیری

یکی دیگر از اشتباهات رایج در میان کسانی که برای آلفا بودن تقلا می‌کنند، پرهیز از پذیرش خطا یا نشان دادن هر نوع آسیب‌پذیری است. این رفتار اغلب ریشه در ترس از ضعیف ظاهرشدن دارد. اما ناتوانی در پذیرش خطا یا نشان دادن آسیب‌پذیری درحقیقت نشانه‌ای از ضعف است نه قدرت.

قدرت حقیقی در پذیرش خطاها و یادگرفتن از آن‌ها نهفته است. قدرت حقیقی یعنی صادق بودن با خودتان و دیگران و فهم آسیب‌پذیری‌ای که بخشی از تجربه‌های انسانی است.

3.به رخ کشیدن غیرضروری ثروت

بسیاری از آدم‌ها وقتی می‌خواهند تجسمی از شخصیت «آلفا» باشند، به نمایش افراطی ثروت و دارایی‌های‌شان رو می‌آورند. این رفتار ریشه در این باور دارد که موقعیت و مادیات شاخص‌های مستقیم قدرت و موفقیت هستند.

اما این کار اغلب نتیجه عکس دارد زیرا نمایش غیرضروری ثروت و دارایی بیش‌تر از آنکه نشانه‌ای از موقعیت اجتماعی یا اعتمادبه‌نفس باشد، نشان‌دهنده ناامنی است. اعتماد و قدرت واقعی نیازی به تأیید مدام بیرونی ندارد.

مردی که نسبت به موفقیت‌ها و دستاوردهایش احساس امنیت دارد و ارزش خودش را می‌شناسد، نیازی ندارد برای اثبات ارزش‌اش به ماشین‌های پرزرق‌وبرق، لباس‌های مارک‌دار یا گران متوسل شود.

4.اتکا به قلدری برای کسب موفقیت

یکی از آسیب‌زاترین سوء برداشت‌ها درباره رفتار «آلفا» این باور است که قلدری روشی مؤثر برای اعمال سلطه یا کنترل بر دیگران است. اما در واقعیت توسل به قلدری نشانه‌ واضحی از ضعف و فقدان ویژگی‌های رهبری حقیقی است. قدرت واقعی یعنی الهام‌بخشی و اثرگذاری به کمک ابزارهای مثبت، نه ترس و خشونت.

قلدری، چه کلامی و چه فیزیکی، ناشی از ناامنی‌های عمیق و ریشه‌دار و نیاز به کنترل دیگران برای پیدا کردن حس قدرت است. یک رهبر واقعی از طریق رعایت عدالت، همدلی و توانایی قدرت بخشیدن به دیگران، احترام کسب می‌کند. آن‌ها قدرت‌شان را از طریق شخصیت و رفتارشان، نه از طریق تهدید و رفتارهای تحقیرآمیز، کسب می‌کنند.

مردم به طور طبیعی به جانب افرادی گرایش دارند و برای افرادی احترام قائل می‌شوند که با دیگران با مهربانی و انصاف رفتار می‌کنند، نه کسانی که تلاش می‌کنند سلطه خود را از طریق قلدری کردن اعمال کنند.

 

5.نادیده گرفتن مرزهای شخصی و رضایت

رهبری و قدرت حقیقی شامل درک کردن و احترام گذاشتن به فضای شخصی و مرزهای دیگران است. یعنی تشخیص بدهیم که پیوندها و ارتباطات واقعی بر مبنای احترام و رضایت دوطرفه ساخته می‌شود نه بر اساس اعمال زور و عبور از مرزهای شخصی دیگران.

مردی که این اصول را رد کند قوی یا تحسین‌برانگیز دیده نمی‌شود بلکه نامحترم و تهدید‌کننده است. هم در زمینه‌های شخصی و هم حرفه‌ای، احترام گذاشتن به مرزهای دیگران کلیدی برای اعتمادسازی و روابط سالم است. مردی که آلفای واقعی است شنونده خوبی است، سیگنال‌ها را درک می‌کند و به راحتی و احساسات دیگران توجه می‌کند. این رویکرد علاوه بر آنکه محیطی محترمانه‌تر می‌سازد؛ باعث تقویت شهرت و نفوذ او می‌شود.

x

6.ارزش‌گذاری بیش‌از‌اندازه برای استقلال تا رسیدن به مرز انزوا

 

یکی دیگر از اشتباهات رایج درباره روایت‌های سنتی از «آلفا»، تأکید بیش‌از‌اندازه بر استقلال است. خودمتکی‌ و مستقل بودن ویژگی‌های ارزشمندی هستند، اما این باور که در زندگی صرفا باید به منابع شخصی متکی بود و کمک دیگران را رد کرد، یکی از اشتباهات بزرگ درباره قدرت است.

زندگی پر از چالش‌هایی است که اغلب با حمایت و توصیه‌های دیگران راحت‌تر می‌توان با آن‌ها مواجه شد. روابط قوی و پیوندهای اجتماعی برای سلامتی عاطفی و تاب‌آوری ضروری است. ارزش‌گذاری بیش‌از‌اندازه استقلال تا رسیدن به انزوا می‌تواند به حس تنهایی، از دست دادن فرصت‌های رشد و فقدان حمایت عاطفی منجر شود.

اما وابستگی دوجانبه یعنی پذیرفتن اینکه قدرت در اتحاد است و پیوند انسان‌ها برای گذران زندگی اهمیت دارد.

سخن آخر

کلیشه‌های ازمد‌افتاده و آسیب‌زا درباره مردان آلفا را باید کنار گذاشت و دیدگاه‌های اصیل‌تر و مدل‌های جامع‌تری از مردانگی را باید در نظر گرفت. مرد آلفا، پرسروصداترین مرد اتاق، قوی‌ترین مرد زمین بازی یا مسلط‌ترین فرد در هیئت مدیره نیست.

آلفا بودن با خودآگاهی، احترام به دیگران، هوش عاطفی و رهبری اصیل تعریف می‌شود.

آلفای واقعی اعتمادبه‌نفس دارد اما متکبر نیست، قوی است اما ازخودراضی نیست و موفق است اما نه به بهای کنار زدن دیگران.

این مرد است که می‌تواند هم در حوزه شخصی و هم حرفه‌ای احترام دائمی و اثرات مثبت ایجاد کند.

 

منبع: دیجیاتو

 

برچسب ها: مردان
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
صفرتاصد دریافت کارت سوخت با شیوه جدید+عکس و فیلم title
تا چندی پیش متقاضیان برای ثبت نام و دریافت کارت سوخت باید به شعب پلیس +۱۰ مراجعه می‌کردند و سایتی برای ثبت نام وجود نداشت، اما با رونمایی سامانه جدید، وعده راه اندازی این سامانه به مردم داده شد.
چگونه دختران کار دچار سو استفاده می شوند title
دختران کار سرزمین مان نیازمند حمایت بیشتر به لحاظ مالی و فرهنگی هستند و در این خصوص فرد یا افرادی که به آن ها نمی توان لقب انسان را داد از آن ها سو استفاده جنسی و یا جسمی می کنند و این دخترکان را وارد بازی های بزرگتر ها می کنند
تدارک برای اعدام امیر تتلو+ فیلم title
خبرگزاری دانشجو در مصاحبه‌ای با یک حقوق دان از احتمال اعدام تتلو به واسطه اتهامات کنونی‌اش -احتمالاً افساد فی الارض- سخن به میان آورد. مقصودلو یک محکومیت ده سال و ۷۳ ضربه شلاق دارد که هنوز اجرا نشده است. این اظهارات را می‌بینید و می‌شنوید.
سرنوشت «سووشون» چه شد؟ title
تولید سریال نرگس آبیار بر اساس رمان سیمین دانشور از سال گذشته در سکوت خبری آغاز شد، اما مدتی است که زمزمه‌های اختلاف میان سازندگان این سریال با پلتفرم شنیده می‌شود
استرداد امیر تتلو به ایران؛ چه چیزی در انتظار خواننده بدنام است؟ + تصویر title
امیر تتلو پیش از این به ده سال حبس و ۷۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که پنج سال از این ده سال، حبس تعلیقی است. معمولاً در پرونده‌های اینچنینی، وقتی شخصی برای جرم تازه‌ای دستگیر می‌شود، محکوم تعلیقی به اجرا گذاشته می‌شود؛ بنابراین، بعید است حتی اگر او برای اتهامات سنگینی که در چند سال اخیر متوجه اش شده، محکومیت سنگینی نگیرد و بدون اجرای محکومیت قبلی‌اش آزاد شود.
تقویت طالبان در افغانستان به نفع ایران نیست title
ایران باید سیاست‌های مهاجر پذیری روشنی داشته باشد تا بتواند از ظرفیت مهاجران افغان استفاده کند و تهدیدات را دفع نماید.
برگزیده
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.