کد خبر: ۴۴۱۵۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۳

هدف پزشکیان از نخستین نطق تلویزیونی چه بود؟

با آغاز برنامه‌های تبلیغاتی نامزد‌های چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، رصد سخنان و برنامه‌های آن‌ها نیز آغاز شده است. مسعود پزشکیان یکی از این نامزدهاست که سخنان دوشنبه شب او در برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» صداوسیما از همان لحظات پایانی برنامه با واکنش‌های متفاوتی از سوی چهره‌های سیاسی و اجتماعی کشور روبه‌روشد.

مخاطب۲۴- انتخابات ریاست جمهوری- اولین برنامه تلویزیونی مسعود پزشکیان با واکنش‌های متفاوت و بعضا متناقض مواجه شد. برخی آن را کمتر از حد انتظار دانستند و برخی دیگر از محتوای آن دفاع کردند. شنیده‌ها نیز از محافل خصوصی اصلاح‌طلبان حکایت از آن دارد که پزشکیان به‌صورت عامدانه با لحن ملایم در این برنامه ظاهر شده بود تا سیگنال آرامش به طرف مقابل منتقل کند. دکتر قهرمان‌پور نیز در ستون کمپین‌شناسی که از امروز در صفحه۸ به‌صورت مرتب منتشر می‌شود بر این مساله تاکید کرد که این سخنرانی از منظر کمپینی ضعیف نبود.

پالس آرامش پزشکیان

به گزارش دنیای اقتصاد، با آغاز برنامه‌های تبلیغاتی نامزد‌های چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، رصد سخنان و برنامه‌های آن‌ها نیز آغاز شده است. مسعود پزشکیان یکی از این نامزدهاست که سخنان دوشنبه شب او در برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» صداوسیما از همان لحظات پایانی برنامه با واکنش‌های متفاوتی از سوی کاربران فضای مجازی و از سوی دیگر چهره‌های سیاسی و اجتماعی کشور روبه‌روشد. واکنش‌هایی که دوسو داشت. یکسو که سخنان او را خوب و موثر و قابل دفاع می‌دانستند و سوی دیگر که آن را پایین‌تر ازسطح انتظار توصیف کردند. با این حال رصد واکنش‌ها نشان می‌دهد واکنش‌های منفی به نخستین برنامه او بیشتر از بازخورد‌های مثبت بوده است.

بیشتر بخوانید

در بخش اول که بازخورد‌های مثبت به سخنان پزشکیان، نامزد جبهه اصلاحات را شامل می‌شود ازجمله برخی از سیاسیون که به تقدیر از آن بخش از سخنان پزشکیان پرداختند که گفته بود راه دولت قبل را ادامه خواهد داد. از جمله قربانعلی صلواتیان که در شبکه ایکس برنامه دولت قبل را برنامه توسعه هفتم بیان کرد و نوشت هر دولتی سرکار بیاید موظف به اجرای آن است. او البته تصریح کرده بود مشکل و تفاوت درنحوه اجراست که موجب تحقق یاعدم تحقق برنامه می‌شود.
حمیدرضا جلایی‌پور نیز در یادداشتی تایید غیرمنتظره پزشکیان ازسوی شورای نگهبان را دلیل نارضایتی برخی دانست و نوشت: این تحلیلگران ناراضی حضور پزشکیان را بزرگش کردند و گفتند فکر نکنید خبری شده است. او همچنین تصریح کرد: اگر کسانی انتظار دارند که پزشکیان با رهبری تقابل بکند، روشن است که پزشکیان اهل این کار نیست. چون پزشکیان ۳۰ سال است که درباره حساس‌ترین موضوعات کشور مثل رخداد‌های ۸۸ و پاییز ۱۴۰۱ صریحا موضع گرفته، ولی حتی یک دفعه احساسی نشده و با رهبری تقابل نکرده است.

او راهبرد پزشکیان را نیز قابل دفاع دانست و نوشت: در شرایط فعلی هر کسی رئیس‌جمهور شود باید بتواند با همکاری حاکمیت و مردمی که رای می‌دهند مشکلات معیشتی، سیاست خارجی، محیط‌زیست و بوروکراسی متورم و ناکارآمد را حل کند، نه اینکه بخواهد با تقابل با رهبری زمینه انقلابی دیگر را در کشور فراهم کند. علی احمدنیا، سردبیر سابق کانال اصلاحات‌نیوز نوشت او می‌توانست شعاری صحبت کند، اما سعی کرد وعده‌ای ندهد و مردم را ساده فرض نکند او برای مردم بیش از این‌ها ارزش قائل است.
هدف پزشکیان از نخستین نطق تلویزیونی چه بود؟

همچنین بنابر خبر‌های رسیده پس از نخستین حضور تلویزیونی پزشکیان در محافل خصوصی اصلاح‌طلب این بحث مطرح بود که او عامدانه لحن انتخاباتی اتخاذ کرده تا به طرف مقابل بگوید برای درگیری نیامده است و چهره آرامی را به نمایش بگذارد. همین نحوه برخورد پزشکیان نیز با واکنش مثبت برخی اصولگرایان مواجه شده و آن‌ها از این ادبیات استقبال کرده‌اند.

همچنان‌که دوشنبه شب غلامرضا کاشی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه علامه طباطبایی در تحلیل سخنان مسعود پزشکیان نامزد انتخابات ۱۴۰۳ در تلویزیون، در یادداشتی نوشت: تقریبا هیچ نشانی از تقابل سیاسی در آن مشاهده نمی‌شود. از همین روز نخست، در آشتی با ارکان اصلی نظام است. او همچنین نوشت: عقلانیت بوروکراتیک با هدف مدیریت عقلانی امور عمومی ماحصل کلام او بود. به گزارش جماران، وی در بخش دیگری از این یادداشت نوشت: این مولفه‌های گفتمانی چرخش مهمی در گفتار مالوف اصلاح‌طلبان محسوب می‌شود.

گفتاری که اصلاح‌طلبان از اوایل دهه هفتاد به صحنه آوردند، یک خیمه قدرتمند هویت‌گرایانه در کنار یا تقابل با خیمه هویتی نظام مستقر بود. سرآغازی دیگر و غایتی متمایز را هدف گرفته بود. شاید در رفتار و سیاست‌های عملی اهل مسالمت و گفتگو بود، اما در غایات خود انقلابی و مبشر روز و روزگاری دیگر بود. از انباشت احساسات و هیجان و امید فشرده در سطح عمومی تغذیه می‌کرد و مدعی تحقق فردایی به‌کل متفاوت بود.


آن سوی واکنش‌ها

همچنین بازخورد‌های منفی نیز کم نبود. ازجمله محمود صادقی، کاندیدای رد صلاحیت شده اصلاح‌طلبان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: طبق برآورد اولیه از نظرات افراد در گروه‌های هوادار اصلاح‌طلبان نخستین برنامه زنده تلویزیونی دکتر مسعود پزشکیان پایین‌تر از حد انتظار بود. وی افزود: اگر تنها نامزد اصلاح‌طلبان در برنامه‌های بعدی با همین دست‌فرمان حرکت کند، توانایی برانگیختن سازمان رای اصلاح‌طلبان را نخواهد داشت. او در توییتی دیگر گفتمان پورمحمدی را تحول‌خواهانه‌تر از پزشکیان دانست.

او تاکید کرد: پزشکیان باید گفتمانش را اصلاح کند. مردم از شعار عبور کرده‌اند. محمدحسن آصفری، فعال سیاسی اصولگرا نیز در گفتگو با «ایسنا» نیز با ارائه تحلیلی از اظهارات مسعود پزشکیان در برنامه شب گذشته «گفت‌وگوی ویژه خبری» گفت: آقای پزشکیان در صحبت‌های دوشنبه شب خود برنامه‌ای ارائه نداد و گفت که در راستای برنامه هفتم کار را دنبال می‌کند؛ در واقع ایشان گفتند که آنچه را که در برنامه هفتم آمده است، ارائه می‌دهند.

وی صحبت‌های پزشکیان را به جای ارائه راهکار، بیشتر حول محور گفتمان درمانی توصیف کرد. عبدالرضا داوری نیز در ایکس به‌عدم تسلط پزشکیان به ادبیات و دانش حکمرانی اشاره کرد و نوشت: او در قالب نمایندگی فریز شده و اصلا در تراز ریاست‌جمهوری نیست. محمدعلی آهنگران، فعال سیاسی نزدیک به میانه‌رو‌ها نیز نخستین حضور پزشکیان در تلویزیون را شعارگونه، سرشار از کلی‌گویی با رنگ و بویی از نگرش‌های سوسیالیستی دانست.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
جماعت سایبری گویا به کارخانه تولید کثافت تبدیل شده اند؟ title
المیرا شریفی به توهین بیشرمانه کاربر اصولگرا به بانوان و ظریف واکنش نشان داد
عاشقانه‌های آقای بازیگر و همسرش title
لحظات عاشقانه سپند امیرسلیمانی و همسرش در خودرو
قیمت همستر کامبت در بازار چقدر؟ title
در بازی همستر با وارد کردن کد مورس به صورت درست می‌توانید ۱۰۰۰۰۰۰ سکه رایگان دریافت کنید
گفتگو با مادر و دختر افغانستانی که آرین ۳ ساله را ربودند title
مادر و دختر کودک‌ربا پس از بازداشت، مدعی شدند که به آرین سه ساله وابسته شده بودند به همین لحاظ او را تحویل پلیس نداده بودند.
توله روباه‌های قرمز در جنگل هیرکانی title
شکار گونه‌های مختلف حیوانی از جمله روباه توسط شکارچیان متخلف، از مهم‌ترین معضلات حیات وحش ایران است.
روایت خسرو شکیبایی از یک آدم خاص در زندگی title
او «هامون» بود و ما شیفته‌اش، اما این «هامونِ» سینما در زندگی راستین خود، آنجا که دیگر خبری از صحنه و قاب دوربین نبود، شیفته و شیدای چه کسی بود. این رازی بود که بسیاری از ما نمی‌دانستیم.
خانم مجری معروف وارد چه شغلی شده است؟ title
مژده لواسانی، مجری صداوسیما با انتشار یک عکس اعلام کرد که این روز‌ها مشغول کار وکالت است.
برگزیده
المپیکی ۱۵ ساله ایران با اسلحه ۲۰ هزار یورویی در جستجوی طلا title
کوچکترین عضو کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌گوید همه تلاشش را می‌کند تا مدال طلای المپیک را بر گردن آویزد
پیش بینی بورس امروز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ title
ارزش معاملات خرد سهام در دو روز ابتدایی هفته در سطح پایینی قرار گرفت. روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان بود و روز یکشنبه با رشد اندک ۴ درصدی به ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. ناظران مشکل کمبود برق صنایع را یکی از عوامل اصلی ریزش بازار و افت معاملات می‌دانند. مشکلی که با گرم‌تر شدن هوا در دو هفته اخیر جدی‌تر شد و با خبر قطع برق شرکت سایپا و تعطیلی خط تولید شرکت فولاد ارفع به سرتیتر اخبار رسانه‌ها رسید.
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.