کد خبر: ۷۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴
سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای به ازبکستان سفر کرده است، امروز با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد.

مخاطب24- سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری کشورمان امروز پنجشنبه در دومین روز سفر خود به ازبکستان در حاشیه جلاس سران  سازمان همکاری شانگهای، با ولادیمیر پوتین  رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد.

دیدار رئیسی با پوتین در سمرقند

ولادیمیر پوتین در دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران یادآور شد که کشورهای غربی «ارباب حرف خود» هستند:

می‌خواهند - می‌دهند و اگر  بخواهند - می‌گیرند.

رئیس جمهوری روسیه این مسئله را در تایید سخنان همتای ایرانی خود، مبنی بر ناتوانی آمریکا در مذاکره و ناتوانی اتحادیه اروپا در عمل به وعده‌هایش مطرح کرد.

پوتین همچنین گفت: بر اساس توافقاتی که داشتیم، روسیه همه تلاش خود را به کار برد تا ایران عضویت کامل خود در شانگهای را بدست آورد.

وی افزود: شرکای ما نیز در این سازمان از نامزدی ایران حمایت کردند.

وی ضمن تقدیر از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب گفت که حمایت ایشان موجب شده تا بسیاری از پروژه های مشترک ایران و روسیه پیشرفت کند.

وی ابراز علاقه کرد که روسیه در آینده نیز از پشتیبانی رهبری برخوردار باشد.

پوتین با بیان اینکه تجارت بین روسیه و ایران در سال گذشته ۸۱ درصد و در ۵ ماهه نخست امسال ۳۰ درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: یک هیئت از روسیه با حضور نمایندگان ۸۰ شرکت بزرگ روسی هفته آینده عازم ایران خواهد شد.

به گفته رئیس جمهوری روسیه، هفته آینده هیأتی پرشمار از مقام های روس به همراه نمایندگان ۸۰ شرکت این کشور به ایران سفر خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد که ماه مه گذشته (اواسط بهار) نیز هیأت پرشماری از مقام های روس به ایران سفر کرده و از سطح توسعه بخش فنآوری های پیشرفته ایران ابراز شگفتی کرده بودند.

وی خطاب به رئیسی گفت: راستش را بخواهید انتظار چنین چیزی را نداشتند. ما و من به شخصه به شما در این زمینه تبریک می گوئیم.

پوتین گفت: پیوندهای بین منطقه ای در حال توسعه است. ما در عرصه بین المللی فعالانه مشغول همکاری و در بسیاری موارد مواضعمان نزدیک بوده یا به قول دیپلمات ها با یکدیگر انطباق دارند.

رئیس جمهوری روسیه در این دیدار قول داد که هر چه در توان دارد برای عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای انجام دهد.

پوتین گفت: آخرین تشریفات باقی مانده و ایران به این سازمان بین المللی بزرگ، مهم و مقتدر خواهد پیوست و همگی ما از این موضوع بسیار خوشحالیم.

 

ابراهیم رئیسی نیز در این دیدار از حمایت طرف روسی در عضویت کامل تهران در سازمان همکاری شانگهای تشکر کرد. رئیس جمهوری ایران گفت: «از شما به خاطر حمایت از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای سپاسگزارم.»

رئیسی تاکید کرد که تهران و مسکو روابطی راهبردی دارند.

وی گفت: "ما در خصوص توسعه روابط دوجانبه جدی هستیم - روابط ما عادی نیست، بلکه ماهیت استراتژیک دارد. همکاری‌ها می تواند در حوزه‌های سیاسی، تجاری و اقتصادی و همچنین فضایی و هوایی توسعه بیشتری یابد."

 رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که تأثیر بخش قابل توجهی از محدودیت‌ها تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و ایران، در سایه همکاری دو کشور خنثی می‌شود.

 ولادیمیر پوتین نیز یادآور شد که کار بر روی یک توافقنامه بزرگ جدید بین روسیه و ایران در مراحل پایانی خود است. وی تاکید کرد: این سند انتقال روابط دو کشور به سطح مشارکت راهبردی را نشان می‌دهد.

 

پیش از این، امروز پنجشنبه، ایران یادداشت مربوط به تعهدات خویش به سازمان همکاری شانگهای را امضا کرد و بدین ترتیب، راه برای عضویت تمام و کمال این کشور در این سازمان هموار شد.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار