کد خبر: ۶۶۶۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
دیروز بازارهای جهانی شاهد رخداد بی‌ سابقه‌ای بودند،در این روز پس از دو دهه ارزش یورو در آستانه برابری با ارزش دلار قرار گرفت.

به گزارش مخاطب۲۴ _ دیروز ارزش دلار در برابر دلار باز هم افت کرد و تا نرخ برابری ۱.۰۰۵۳ افت کرد تا به پایین‌ترین حد بیست سال اخیر قرار بگیرد. آخرین بار نرخ یورو در برابر دلار در ماه دسامبر سال ۲۰۰۲ میلادی پایین‌تر از این عدد بوده است. در آن ماه برای آخرین بار ارزش نرخ برابری یورو در برابر دلار زیر سطح یک واحد بوده است و به مدت بیست سال پس از آن همواره ارزش یورو از دلار بیشتر بوده است.

برابری ارزش دلار و یورو پس از دو دهه!

در دوازده ماه گذشته نرخ برابری یورو در برابر دلار ۱۰ ماه بازهی ماهانه منفی داشته است و فقط دو ماه در محدوده مثبت بوده است.

 

دلار که این روز‌ها علاوه بر چشم انداز اتقباضی که فدرال رزرو ترسیم کرده است از سوی سرمایه‌هایی که به دنبال پناه گاهی امن می‌گردند نیز پشتیبانی می‌شود با افزایش قابل توجه ارزش مواجه شده است. شاخص دلار که ارزش پول ملی آمریکا را در برابر ارز‌های معتبر جهانی اندازه می‌گیرد به سطح کم سابقه ۱۰۸ واحدی رسیده است. اکتبر سال ۲۰۰۲ آخرین باری بود که ارزش دلار بالاتر از این به ثبت رسیده بود.

همچنین روز دوشنبه ارزش طلا نیز مجددا کاهش پیدا کرد تا طلا مرز ۱۷۴۰ واحدی را هم از دست دهد. این پایین‌ترین ارزش طلا در نه ماه اخیر بوده است. شانس مجدد افزایش ۷۵ صدم درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو و همچنین افزایش ارزش دلار روز‌های سختی را برای طلا رقم زده است.

در حالی که هم طلا و هم دلار به عنوان پناه گاه‌های امن سرمایه شناخته می‌شوند، ولی عملکرد این دو بازار نشان می‌دهد این روز‌ها دلار گوی سبقت را از رقیب قدیمی خود ربوده است.

منبع: اقتصادنیوز 

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار