کد خبر: ۵۸۱۳
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۵
چهارده بیمار مبتلا به سرطان راست روده یا «رکتوم» که در یک آزمایش ایمونوتراپی شرکت کرده بودند در پایان دورۀ هیچ نشانی از ابتلا به سرطان در بدن نداشتند نتیجه‌ای که از سوی پزشکان شگفت‌انگیز توصیف شده است

مخاطب۲۴- آزمایش موفق یک دارو سلول‌های سرطانی در بدن همۀ بیماران ناپدید شدند، بهترین نتیجه برای درمان سرطان،  چهارده بیمار مبتلا به سرطان راست روده یا «رکتوم» که در یک آزمایش ایمونوتراپی در ایالات متحده شرکت کرده بودند، در پایان دورۀ آزمایش هیچ نشانی از ابتلا به سرطان در بدن نداشتند؛ نتیجه‌ای که از سوی پزشکان «شگفت‌انگیز» توصیف شده است.

آزمایش موفق یک دارو سلول‌های سرطانی در بدن همۀ بیماران ناپدید شدند

این کارآزمایی بالینی برای مدت ۶ ماه زیر نظر پژوهشگران مرکز سرطان «مموریال اسلون کترینگ» در نیویورک انجام شد و تومورهای سرطانی بیمارانی که در آن شرکت داشتند، پس از استفاده از دارویی که «dostarlimab» نامیده می‌شود، بطور کامل ناپدید شد.

 

بنا بر گزارش مجله پزشکی «نیوانگلند»، بیماران باید در مدتی که در این آزمایش شرکت داشتند، هر سه هفته یکبار یک دُز از داروی «dostarlimab» را دریافت می‌کردند و انتظار می‌رفت که پس از پایان این دوره نیز درمان‌های استاندارد برای مبارزه با سرطان همچون شیمی درمانی و پرتو درمانی را آغاز کنند.

با این وجود نتایج عملی این آزمایش نشان داد که پس از پایان این دوره، سلول‌های سرطانی از بدن تمام بیماران پاک شده بودند.

اگرچه دانشمندان از نتیجه این تحقیق هیجان‌زده هستند، اما اعلام کردند که این نتایج امیدوارکننده باید تکرار شود، و هشدار دادند که نباید تصور کرد که سرطان برای همیشه ریشه‌کن شده است.

"دوستارلیماب"(dostarlimab) یک داروی "ایمنی درمانی" است که در درمان سرطان آندومتر استفاده می‌شود، اما این دارو پیش از این برای درمان سرطان رکتوم مورد بررسی قرار نگرفته بود.

این دارو با آشکار کردن سلول‌های سرطانی به سیستم ایمنی کمک می‌کند تا آنها را شناسایی و از بین ببرد.

بهترین نتیجه برای درمان سرطان

دکتر لوئیس دیاز جونیور از مرکز سرطان «مموریال اسلون کترینگ» می‌گوید که هیچ تحقیق علمی دیگری را نمی‌شناسد که در آن، درمان به کار رفته باعث بهبودی تک تک بیماران سرطانی شرکت کننده در آزمایش‌ها شده باشد و «این اولین بار در تاریخ درمان سرطان‌ها است که چنین چیزی روی می‌دهد».

 

بیماران شرکت کننده در این آزمایش، دچار نوعی از سرطان راست روده بودند که «mismatch repair-deficient» نامیده می‌شود و عمدتا به برنامه‌های شیمی درمانی پاسخ ضعیفی می‌دهد.

پژوهشگران سعی داشتند در جریان آزمایش بالینی این موضوع را بررسی کنند که آیا «ایمونوتراپی» به تنهایی می‌تواند آن نوع از سرطان رکتوم را که هنوز به بافت‌های دیگر گسترش نیافته، از بین ببرد یا خیر. آنها درنهایت دیدند که نه تنها تومورها از بدن ۱۴ بیمار ناپدید شده بلکه هیچکدام از آنها نیز دچار عوارض جانبی به دلیل استفاده از این داروی جدید نشده است.

منبع:یورونیوز

برچسب ها: سرطان
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار