کد خبر: ۵۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
هزینه وام مسکن در سومین هفته اسفند ریزش قابل توجهی داشته و 10 درصد کاهش پیدا کرد. این کاهش سرانجام نرخ سود را نیز متاثر کرده و این شاخص را در مرز 22 درصد ثابت نگه داشت.

به گزارش سرویس اقتصادی مخاطب ۲۴ به نقل از اقتصادنیوز، قیمت اوراق تسه پس از رکوردزنی‌ها در بازار خرید و فروش این اوراق در هفته سوم اسفند ماه کاهش قابل توجهی پیدا کرده و به مرز ۱۲۰ هزارتومان رسید.

 

وام مسکن ارزان شد

 


بیشتر بخوانید: قیمت وام مسکن باز صعودی شداین کاهش در خرید اوراق تسهیلات بانک مسکن سرانجام موجب کاهش نرخ سود وام مسکن شده و هزینه وام را برای متقاضیان تقلیل داد.

 


اوراق تسه
افت هزینه وام مسکن در هفته سوم اسفند ۱۴۰۰

متقاضیان وام مسکن می‌توانند جهت خرید خانه از این نهاداوراق تسه خریداری کرده و به اعتبار ۵۰۰ هزار تومان برای هر کدام از اوراق از بانک مسکن وام جهت خرید خانه اخذ کنند.

قیمت این اوراق در بازار وام مسکن به صورت روزانه تعیین می‌شود و ناشی از عرض و تقاضای این برگه هاست.

سقف خرید وام برای مجردین برابر با ۲۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین معادل با ۴۶۰ میلیون تومان بوده و متقاضیان می‌توانند با درنظرگرفتن هزینه اوراق و سقف تعیین شده آن از سوی بانک مسکن اقدام به خرید وام کنند.

در همین رابطه قیمت اوراق که در هفته‌های زمستانی این بازار سیری صعودی به خود گرفته بود و به کانال ۱۴۰ هزار تومان رسیده بوده در انتهای هفته سوم اسفند ماه کاهش قابل توجهی پیدا کرد.

این رقم درابتدای هفته برابر با ۱۳۵ هزار تومان بوده که با ۱۰.۷ درصد کاهش در انتهای این مقطع به ۱۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان برای هرکدام از اوراق رسید.

کاهش ثبت شده قیمت دربازار وام مسکن سرانجام قیمت وام را برای متقاضیان کاهش داده و در نهایتموجب شد تا این رقم برای متقاضیان مجرد در حد ۳۳ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان وبرای متاهلین برابر با ۵۷ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان ثبت شود.

با وجود ریزش ۱۰ درصدی قیمت اوراق در این هفته، اما هنوز سطح به ثبت رسیده از این متغیربالاتراز قیمت‌های روز‌های ابتدایی زمستان امسال قرار داشته است.

اوراق تسه
قفل نرخ سود در مرز ۲۲ درصد

با توجه به خرید وام مسکن از سوی متقاضیان وام و پرداخت اولیه هزینه وام نرخ سود هم از میزان اسمی خود جدا خواهد شد.

طبق قاعده زمستانی بانک مسکن آن‌هایی که قصد خرید وام از این طریق از بانک مسکن را دارند می‌توانند نیمی از وام خود را اوراق تهیه کرده که نرخ سود اسمی آن ۱۷.۵ درصد بوده و نیمی دیگر را از بانک مسکن اخذ وام با نرخ سود ۱۸ درصدی کنند.

این عملیات در انتها موجب خواهد شد تا نرخ سود وام مسکن نیز شاخص مهمی در این برآورد باشد.

در همین رابطه نرخ سود وام مسکن در روز ۱۸ اسفند ماه در پایان هفته سوم این ماه به ۲۲ درصد رسیده ودر این سطح ثابت مانده است.
این در حالی است که در روز‌های اوج گیری قیمت وام، نرخ سود موثر در بازار وام مسکن نیز تا مرز ۲۴ درصد بالا آمده بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار