window.addEventListener("load", (event) => { }); از خبرهای درگوشی‌ مجلس دوازدهم چه می‌دانید؟ | مخاطب۲۴
کد خبر: ۴۲۹۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۶
همیشه خبر‌های مهم و اصلی در بسیاری از خبرگزاری‌ها وجود دارد و به سرعت در دسترس است، ولی آنچه که جالب و قابل توجه است مواردی می‌باشد که در خبر‌های رسمی و اصلی به آن‌ها پرداخته نمی‌شود. امروز افتتاحیه مجلس دوازدهم شورای اسلامی بود، ولی با توجه به شهادت رییس جمهور جو سنگینی بر فضای مجلس دوازدهم حاکم بود.

مخاطب ۲۴- برنامه امروز جهت افتتاحیه مجلس دوازدهم و هماهنگی جهت ورود خبرنگاران تقریبا از دو هفته پیش مهیا شده بود و خبرنگاران با کارت‌هایی که از طرف بخش اجرایی مجلس آماده و تحویل خبرنگاران شد به سمت ساختمان مجلس به راه افتادند و  پس از گذشتن از حیاط وارد راهرو مجلس شدند و پس از آن عوامل اجرایی خبرنگاران را به نمازخانه بخش اداری و محلی که جهت پذیرایی صبحانه آماده شده بود راهنمایی کردند. بعد از دریافت صبحانه که به شکل پک‌هایی آماده شده بود و در نماز خانه که توسط پارتیشن بین خانم‌ها و آقایان جدا شده بود صرف شد به سمت جایگاه همیشگی خبرنگاران به راه افتادند که بسیاری از خبرنگاران و دوستان قدیمی یکدیگر را دیدند و دیدار‌ها تازه شد و البته این بخش یعنی تجدید دیدار‌ها فقط مختص جایگاه خبرنگاران نبود بلکه در صحن مجلس هم نمایندگان ادوار، اقلیت‌های دینی، خانواده‌های شهدا و سفرا و بسیاری از سیاسیون با هم دیدار تازه کردند.

گوشه کنار افتتاحیه مجلس دوازدهم چه خبر بود؟

بیشتر بخوانید

از دیگر مهمانان این مراسم می‌توان به اسامی فوق اشاره کرد، حجت الاسلام غلامرضا محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه، علی اکبر ناطق نوری، غلامعلی حدادعادل، علی لاریجانی، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران به همراه تعداد دیگری از اعضای شورای شهر، منتظری رئیس دیوان عالی کشور، جمعی از مقامات لشکری و کشوری دستگاه‌های اجرایی، علیرضا زاکانی شهردار تهران سفرای کشور‌ها مختلف در تهران، جمعی از خانواده شهدای مدافع امنیت و مدافع حرم و دفاع مقدس از دیگر حاضران و مدعوین این مراسم بودند.
مراسم افتتاحیه مجلس دوازدهم با نواختن سرود جمهوری اسلامی توسط یگان رزم نواز ارتش آغاز شد و پس از آن هیأت رئیسه سنی مجلس تشکیل شد) هیات رییسه سنی یعنی "براساس ماده ۱۰ این آیین‌نامه، مسن‌ترین فرد از نمایندگان حاضر به عنوان رئیس سنی و فرد بعدی به عنوان نایب رئیس و دو نفر از جوان‌ترین نمایندگان حاضر به سمت دبیر تعیین می‌شوند و در جایگاه هیئت رئیسه قرار می‌گیرند. در صورت تساوی سن، هیئت رئیسه سنی با قید قرعه از بین مسن‌ترین و جوان‌ترین نمایندگان حاضر تعیین خواهد شد. هیات رئیسه سنی در مجلس دوازدهم به ریاست علاءالدین بروجردی از حوزه انتخابیه لارستان، خنج، گراش، اوز و جویم و نایب رییسی هم به عهده حسینعلی شهریاری از حوزه انتخابیه زاهدان با ۷۳ سال سن و عباس قدرتی دبیر هیات رییسه از حوزه انتخابیه شیروان از خراسان شمالی و عبدالحسین همتی دومین دبیر از حوزه انتخابیه زرند و کوهبنان در استان کرمان که هر دو نفر متولد سال ۱۳۶۸هستند در جایگاه‌های خود قرار گرفتند.


پس از قرار گرفتنه هیات رییسه سنی در جایگاه قرآن تلاوت شد و پس از آن معنای آن هم به فارسی قرایت شد.
دو مورد مهم که در پیام رهبری به مناسبت افتتاحیه مجلس دوازدهم توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمّدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در آیین افتتاحیه قرایت شد توصیه و تاکید مقام معظم رهبری به شان و جایگاه نمایندگی نمایندگان و سوگندی که یاد کرده اند مرتبط می‌شود که به شرح ذیل است:
اولین مطلب مهم از دید نگارنده؛ درباره‌ی سوگند نمایندگی است. این سوگند، نمایشی و تشریفاتی نیست؛ سوگندی حقیقی و مسئولیت زا است که در دنیا و آخرت گریبان‌گیر خواهد بود. نمایندگان محترم، ناگزیر باید در همه‌ی مدّت نمایندگی، بندبندِ این سوگند شرعی را در پیش چشم داشته باشند و پایبندی به آن را معیار قضاوت درباره‌ی عملکرد خویش بدانند؛ و نکته‌ی بعدی مربوط به التزامات اخلاقی است. سبک زندگی اسلامی که بخش مهمّی از آن را فضایل اخلاقی تشکیل میدهد، در عرصه‌ی چالش‌های سیاسی و رقابت‌های مشروع، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در اینجا است که کیمیای تقوا و گذشت و انصاف و صداقت و مسئولیّت‌پذیری و کار بی‌منّت، قیمت اصلی خود را آشکار میسازد. شهیدان پرواز اردیبهشت که اکنون سراسر کشور داغدار آن‌ها است یکی از خصوصیات شان رعایت فضیلت‌های اخلاقی بود. مراقبت از خویش در این زمینه را باید جدّی گرفت.
در همین هیاهو بود که پیرمرد بسیار موقر و آرام در گوشه‌ای از جایگاه خبرنگاران بر روی صندلی چرخدارش نشسته بود و عکس سه فرزند شهیدش را محکم به سینه چسبانده بود و از دور که به وی می‌نگریستم چهره‌ای مهربان داشت و تمایل داشتم با وی گفتگو کنم، ولی به قدری تفکر در چشم هایش موج می‌زد که ناخوداگاه این اجازه را به خودم ندادم که خلوت تنهایی اش را در این حجم از سیاست بر هم بزنم و به عکسی از پدر شهیدان عرب رستمی اکتفا کردم.

گوشه کنار افتتاحیه مجلس دوازدهم چه خبر بود؟
پس از سخنرانی بروجردی و وزیر کشور و مخبر نمایندگان مجلس دوازدهم به قرآن‌های قرمز رنگ جیبی که روی میز‌های شان قرار داشت قسم یاد کردند و اقلیت‌های دینی هم به کتاب‌های دینی خودشان سوگند یاد کردند:
متن سوگندنامه طبق اصل ۶۷ قانون اساسی به شرح ذیل است:
بسم الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏
من در برابر قرآن مجید به خدای متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌کنم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاورد‌های انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم، و در انجام وظایف وکالت، امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم، از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظر‌ها استقلال کشور و آزادی مردم و تأمین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم. که درادامه بخشی از سوگندنامه نمایندگان تقدیم می شود.

 


به جز پدر شهیدان عرب رستمی مهمان عزیز و مهم دیگری در مجلس حضور داشت که شاید دلش خیلی می‌خواست امروز در این افتتاحیه حضور نداشت و همسر شهیدش بر روی صندلی اش نشسته بود، همسر شهید امیر حسین عبدالهیان بود.
این افتتاحیه هم به پایان رسید و امید آرزوی مردمی که به نمایندگان رای دادند آبادی و سربلندی ایران است و بس.

گوشه کنار افتتاحیه مجلس دوازدهم چه خبر بود؟

 

برچسب ها: مجلس دوازدهم
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
همستر کابت مسبب مرگ یک نوجوان شد! title
پسر نوجوان روس هنگام بازی همستر کامبت جان باخت.
فیلم| پزشکیان در همایش مخصوص بانوان چه گفت؟ title
مداخله‌ای که به اسم نور انجام می‌شود انسان و افراد را به سمت نور می‌کشاند یا سیاهی؟ و زمانی که بلد نیستیم کسی را هدایت کنیم نباید این کار را انجام دهیم
بازیگر زن سریال پدرسالار در ۸۵سالگی title
عکسی از آزیتا لاچینی در پیری را می‌بیند.
جداسازی مو‌فقیت‌آمیز سومین دوقلو‌های به‌هم‌چسبیده در شیراز title
سومین جراحی جداسازی دوقلو‌های به‌هم‌چسبیده در بیمارستان نمازی شیراز با موفقیت به پایان رسید.
شروین حاجی‌پور در فیلم جدید سعید روستایی بازی می‌کند؟ title
عکس‌های جدید شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه معروف «برای» و سعید روستایی، کارگردان سینما به همراه احسان نوروزی، مربی بدنسازی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
بهنوش طباطبایی داور نخستین جشنواره فیلم کوتاه زندگی شد title
بهنوش طباطبایی همراه با سید رضا میرکریمی، مهرداد اسکویی، بهروز شعیبی و سعید پور اسماعیلی ترکیب هیات داوران نخستین جشنواره فیلم کوتاه «زندگی» را تشکیل می‌دهند.
داریوش هادی حجازی‌فر جایگزین افعی تهران می‌شود title
هادی حجازی‌فر با «داریوش» در مقام کارگردان و بازیگر با سریالی متفاوت و فضایی اجتماعی و خانوادگی به شبکه نمایش‌خانگی می‌آید.
برگزیده
دیدار پزشکیان با سیدحسن خمینی title
مسعود پزشکیان به دیدار آیت‌الله سیدحسن خمینی، نوه بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی رفت.
اقامه نماز ظهر جمعی از نخبگان و مدال آوران علمی ایران به امامت رهبر انقلاب title
️جمعی از نخبگان و مدال‌آوران علمی کشورمان ظهر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار خواهند کرد.
دیدار پزشکیان با آیت‌الله جوادی آملی title
مسعود پزشکیان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سفر به قم، با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد title
تقدیر رئیس دولت اصلاحات از ساده زیستی، پاکدستی، مردم گرایی، شجاعت و پایبندی پزشکیان به موازین اخلاقی
دیدار سید محمد خاتمی و پزشکیان title
حضور سید محمد خاتمی اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان در مراسم ختم دکتر میلی منفرد در مسجد نور.
امام خامنه‌ای:وقت مجلس مصروف مسابقات بی‌فایده رسانه‌ای نشود title
رهبر معظم انقلاب در پیامی به دوازدهمین دوره مجلس تأکید کردند: در خود مجلس مسابقات بی‌فایده‌ی رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت و عمر کوتاه دوران مسئولیّت را به خود مصروف نسازد؛ وگرنه ظرفیّت ارزشمند حضور نمایندگان در این جایگاه والا ضایع خواهد شد.