کد خبر: ۴۲۰۹۰
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۱
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نوزادانی که با سزارین به دنیا می‌آیند بعید است با یک دوز واکسن سرخک محافظت شوند.

مخاطب ۲۴- احتمال بی‌اثر بودن یک تزریق سرخک در نوزادان سزارین تا ۲.۶ برابر بیشتر از نوزادانی است که از طریق طبیعی متولد می‌شوند. سیستم ایمنی آن‌ها قادر به تولید آنتی بادی برای مبارزه با عفونت سرخک نیست.

محققان گزارش دادند که با این حال، تزریق دوم باعث ایجاد ایمنی قوی در برابر سرخک می‌شود.

«هنریک سالجه»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه کمبریج بریتانیا، گفت: «ما کشف کرده‌ایم که روش زایمان- چه از طریق سزارین یا طبیعی- عواقب طولانی‌مدتی بر ایمنی ما در برابر بیماری‌ها در زمان رشد دارد.»

محققان گفتند سرخک بسیار عفونی است و حتی میزان پایین شکست واکسن می‌تواند به طور قابل توجهی خطر شیوع را افزایش دهد.

به گفته محققان، قبل از معرفی واکسن سرخک در سال ۱۹۶۳، سرخک هر سال باعث مرگ ۲.۶ میلیون نفر می‌شد. این بیماری مانند سرماخوردگی است که همراه با خارشی مشخص شروع می‌شود و می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند نابینایی، تشنج و مرگ شود.

سالجه گفت: «نوزادانی که با سزارین متولد می‌شوند، کسانی هستند که ما واقعاً می‌خواهیم آن‌ها را پیگیری کنیم تا مطمئن شویم که دومین تزریق سرخک خود را دریافت می‌کنند، زیرا احتمال شکست اولین تزریق آن‌ها بسیار بیشتر است.»

محققان احتمال می‌دهند که میزان شکست در نوزادان سزارینی به دلیل تفاوت در میکروب‌های روده آن‌ها باشد. در زایمان واژینال، انتقال انواع بیشتری از میکروب‌ها از مادر به نوزاد اتفاق می‌افتد که می‌تواند از سیستم ایمنی محافظت کند.

سالجه گفت: «با زایمان سزارین، کودکان مانند زایمان طبیعی در معرض میکروبیوم مادر قرار نمی‌گیرند. ما فکر می‌کنیم که این بدان معناست که آن‌ها برای توسعه میکروبیوم روده خود و همراه با آن، توانایی سیستم ایمنی برای ایجاد واکسن در برابر بیماری‌ها از جمله سرخک به زمان بیشتری نیاز دارند.»

برای این مطالعه، محققان از داده‌های مطالعه بیش از ۱۵۰۰ کودک در هونان چین استفاده کردند که هر چند هفته یک بار از تولد تا ۱۲ سالگی از آن‌ها نمونه خون گرفتند.

نتایج نشان داد که حدود ۱۲ درصد از کودکانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند، هیچ پاسخ ایمنی به اولین تزریق سرخک خود نداشتند، در مقایسه با ۵ درصد کودکانی که از طریق واژینال متولد شدند.

در نتیجه، بسیاری از بچه‌های سزارین شده پس از اولین واکسیناسیون، هیچ محافظتی در برابر سرخک نداشتند.

به گفته محققان، دو دوز تزریق سرخک برای بدن برای ایجاد یک پاسخ ایمنی طولانی‌مدت مورد نیاز است، اما تنها ۸۳ درصد از کودکان در سراسر جهان تا اولین سالگرد تولدشان در سال ۲۰۲۲ یک دوز دریافت کردند که پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۰۸ است.

برچسب ها: سرخک
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی! صدر جدول قرمز شد| پرسپولیس ۴ - استقلال خوزستان ۳ title
هواداران تیم فوتبال پرسپولیس که از نتیجه نیمه اول برابر استقلال خوزستان عصبانی بودند علیه برخی بازیکنان شعار دادند.
فیلم/ علی اکبر صالحی: شهید امیرعبداللهیان مثل فرزندم بود title
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بود که در گذشته دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از دوره ریاست علی لاریجانی تا دوره ریاست محمدباقر قالیباف بوده‌است
امروز اتفاق می افتد: به رسمیت شناختن فلسطین توسط سه کشور اروپایی title
«سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند.
خانم مجری سیتیزن امریکا از ایران رفت؟ title
ژیلا صادقی، مجری پرحاشیه صداوسیما که در ماه‌های اخیر بسیار مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی بود، به تازگی یک استوری عجیب و متفاوت منتشر کرد.
ارتباط استفاده از سیگار الکتریکی با صرف وقت در رسانه‌های اجتماعی title
تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که هفت ساعت یا بیشتر در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، دو برابر با خطر بیشتر مصرف سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی یا هر دو مواجهند.
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
برگزیده
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.