کد خبر: ۴۱۵۷۴
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۵
مجموعاً در مرحله اول و دوم انتخابات مجلس دوازدهم، ۱۲ حوزه انتخابیه به‌صورت تمام‌الکترونیکی فعال بودند که در این گزارش به سبقه برگزاری انتخابات الکترونیک نگاهی می‌اندازیم.

مخاطب ۲۴- روز گذشته مرحله دوم انتخابات مجلس دوازدهم در ۱۵ استان و به‌عبارتی دیگر در ۲۲ حوزه انتخابیه برگزار و با انتخاب ۴۵ نماینده جدید ظرفیت مجلس کامل شد.

از جمله مسائل قابل توجه در این مرحله و دوره اولِ انتخابات، الکترونیکی شدن رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها بود. کاهش خطای انسانی، افزایش دقت، کاهش تخلفات انتخاباتی، شمارش الکترونیکی سریع و دقیق از جمله مزایای برگزاری این نوع انتخابات است.

چندین سال است که این مسئله در محافل کارشناسی مطرح می‌شود، ولی تاکنون به شکل گسترده اجرایی نشده بود. البته دو تجربه نسبتاً محدود در این موضوع وجود داشت، ولی تابحال در سطح گسترده اجرا نشده نبود.

در سال ۱۳۹۶ در برخی از شعب أخذ رأی پنجمین دوره انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا، انتخابات به‌صورت همزمان الکترونیکی و کاغذی برگزار شد تا نوعی کسب آمادگی در این‌زمینه صورت بگیرد.

هم‌چنین سال ۱۳۹۸ انتخابات شورایاری شهر تهران به‌صورت تمام الکترونیک برگزار شد و این انتظار را به‌وجود آورد که از آن به بعد، انتخابات‌های الکترونیک را تجربه خواهیم کرد.

کسب تجربه در دو دوره‌ی قبل

ناگفته نماند که در دو انتخاباتِ گذشته، یعنی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و هم‌چنین انتخابات مجلس شورای اسلامی سال ۱۳۹۸ تمامی فرآیند‌ها از جمله احراز هویت به‌صورت الکترونیکی بود، ولی نهایتاً مرحله‌ی أخذ رأی هم‌چنان به‌صورت کاغذی و شمارش آراء نیز به‌مانند سابق و با شیوه‌های قدیمی و زمان‌بَر صورت می‌گرفت.

در ماه‌های گذشته بود که مسئولان ستاد انتخابات در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفته بودند قصد دارند به سوی برگزاری چنین انتخاباتی حرکت کنند و با فعال‌سازیِ ظرفیت‌های آن و تمهیدات لازمه، این امکان که مزیت‌های متعددی خواهد داشت را تجربه کنند.

البته باید توجه داشت که ماده ۱۱۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز، وزارت کشور را موظف کرده بود که "در صورت موافقت شورای نگهبان در اولین انتخابات پس از تصویب این قانون با در نظر گرفتن سهولت رأی دادن، تسریع در شمارش آراء و حضور و مشارکت رأی‌دهندگان، فرایند رأی دادن و شمارش آراء را در حداقل یک‌هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس، به‌صورت کاملاً الکترونیکی برگزار نماید".

انتخابات الکترونیکی مجلس برای اولین‌بار

این قانون الزام و ظرفیت خوبی را برای این کار فراهم کرد و ستاد انتخابات برای آن سه سناریو در نظر گرفته بود. سرانجام، این ستاد اعلام کرد که در انتخابات مجلس دوازدهم و هم‌چنین ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری که اسفند ۱۴۰۲ برگزار شد، در چهار حوزه‌ی «آبادان، رشت و خمام، ملایر و قم» انتخاباتِ تمام‌الکترونیک را شاهد بودیم.
اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات به تسنیم گفته بود "برای اولین‌بار است که وزارت کشور در دولت سیزدهم، به صورت آزمایشی با تایید شورای نگهبان انتخابات را به‌صورت کاملا الکترونیکی در این حوزه‌ها برگزار می‌کند. این اجرا به‌صورت آزمایشی است تا در آینده بتوانیم با تجربه این انتخابات، بحث الکترونیکی را در وسعت بیشتری برگزار کنیم. "

بعد از برگزاریِ این نوع از رأی‌گیری، نتایج با سرعت بالا اعلام شد و زحمتِ مجریان و ناظران را کاهش داد. وزارت کشور نظرسنجی‌های متعددی انجام داد و بازخورد خوب و مثبتی از مردم و هم‌چنین دستگاه‌های مربوط به امر انتخابات دریافت کرده بود.

بر اساس این گزارش، بعد از اینکه انتخابات مجلس دوازدهم به مرحله‌ی دوم رسید، با توجه به تجربه موفقِ انتخابات الکترونیک، این انتظار به‌وجود آمد که دولت در سطح بیشتری وارد اجرای این نوع از انتخابات شود.

وزارت کشور با استفاده از تجارب قبلی برای دور دوم رأی‌گیری اعلام کرد ۸ حوزه «تبریز، تهران، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، قائم‌شهر و ملایر» را برای انتخابات الکترونیک در نظر گرفته است.

اینجا دو نکته قابل توجه است، یکی اینکه انتخاب مجدد برخی حوزه‌ها مثل آبادان و ملایر که مرحله‌ی اول هم انتخابات الکترونیک داشتند، نشان می‌دهد زیرساخت‌ها و بازخورد‌ها در این موضوع خوب بوده است.

الکترونیکی شدن انتخابات تهران؛ ریسکی که به نتیجه رسید

نکته‌ی دوم اینکه وزارت کشور حوزه‌ی انتخابیه پرجمعیت تهران را برای انتخابات الکترونیک معیّن کرد. تهران بزرگ‌ترین حوزه‌ی انتخابیه‌ی کشور است و میزان رأی‌دهندگانِ بالایی دارد که همه‌ی این‌ها موجب می‌شد که وزارت کشور زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های مستحکمی را برای این کار در نظر بگیرد و تأییدِ این نوع برگزاری از سوی شورای نگهبان، بر این آماده بودن ظرفیت‌ها صحه می‌گذارد.
در انتخابات‌های مجلس شورای اسلامی که به‌صورت قدیمی و غیرالکترونیک برگزار می‌شد، شمارش و تجمیع آراء کار دشواری بود و مجریان و ناظران را به زحمت می‌انداخت و بعضاً دو الی سه روز زمان می‌بُرد. اما در این مرحله شاهد بودیم که به‌عنوان مثال، نتایج نهایی حوزه انتخابیه تهران فقط چند ساعت بعد از اتمام رأی‌گیری رسماً اعلام شد و خبری از طولانی‌شدنِ شمارش آراء نبود.

آیا انتخابات ۱۴۰۴ الکترونیکی خواهد بود؟

رئیس ستاد انتخابات کشور هفته‌ی گذشته در گفتگو با تسنیم از نیم‌نگاه این ستاد برای سراسری کردنِ انتخابات الکترونیک گفت. شاهچراغی گفته بود ظرفیت و امکان اجرای انتخابات تمام‌الکترونیک در همه کشور وجود دارد.

بر اساس این گزارش، با اعلام آمادگی تلویحی مسئولان ستاد انتخابات برای برگزاری انتخابات بعدی به‌صورت تمام‌الکترونیک، باید منتظر ماند و دید که این موضوع عملی خواهد شد یا خیر؟

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
کدام بیماران کاندید پیوند عضو می توانند باشند؟ title
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان این که در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار نفر در کشور نیازمند دریافت عضو پیوندی هستند، گفت: هر سال ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ عضو قابل پیوند به دلیل عدم رضایت خانواده‌های افراد دچار مرگ مغزی به خاک سپرده می‌شود.
محل های مورد جستجو پهپاد دید در شب آکینجی ترکیه title
بررسی سایت راداری فلایت ۲۴ حاکی از ورود پهپاد آکینجی (AKINCI۰۱) ترکیه که به تجهیزات دید در شب مجهز است به آسمان ایران دارد.
ویدئو| مهدی کوشکی برای بار چهارم ازدواج کرد title
مهدی کوشکی با انتشار ویدئویی از ازدواجش با محیا مهدی‌زاده بازیگر تئاتر خبر داد
عکس آسانسوری آقای مجری! title
سلفی آسانسوری ایرج طهماست با دخترش در شب تولدش
استایل آیشواریا رای سوژه خنده شد! title
استایل آیشواریا رای، بازیگر محبوب هندی در جشنواره کن سوژه خنده شده است.
توضیحات جدید قوه قضاییه درباره تتلو title
قوه قضاییه می‌گوید در جریان روند بررسی پرونده امیرحسین مقصودلو در محاکم استان تهران هیچ فردی یا افرادی به عنوان شاکی خصوصی از او شکایت نکرد و هیچ‌گونه پرونده‌ای با عنوان شاکی خصوصی برای تتلو تشکیل نشد
برگزیده
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.
پیام تبریک رئیسی به مناسبت قهرمانی تیم ملی فوتسال در آسیا title
رئیس جمهور در پیامی با تبریک قهرمانی تیم ملی فوتسال کشورمان در آسیا تصریح کرد: از یکایک اعضای تیم ملی، مربیان، کادر فنی و سایر تلاشگران حوزه ورزش کشور برای کسب این عنوان ارزشمند، قدردانی می­‌نمایم.