کد خبر: ۴۱۵۰۸
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۳
هرچند خودرو‌های برقی به‌عنوان یک جایگزین پاک برای خودرو‌های بنزینی معرفی می‌شوند، اما این خودرو‌ها بر خلاف تصور به محیط زیست آسیب زیادی می‌زنند. در ادامه با آسیب‌های خودرو‌های الکتریکی آشنا می‌شویم.

مخاطب۲۴- تولیدکنندگان خودرو‌های برقی این محصولات خود را جایگزینی پاک برای خودرو‌های بنزینی می‌دانند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهند تولید و دفع باتری‌های لیتیومی یونی مورد استفاده در خودرو‌های الکتریکی به‌شدت به محیط زیست آسیب می‌زند. در این بخش از اخبار خودرو سایت گجت نیوز با پیامد‌های مخرب باتری‌های لیتیوم یونی ماشین‌های برقی آشنا خواهیم شد.
معضل باتری‌های لیتیوم یونی در خودرو‌های برقی

تولیدکنندگان انرژی زیادی را برای استخراج مواد مورد نیاز در ساخت باتری‌های لیتیوم یونی صرف می‌کنند که باعث انتشار چشمگیر گاز‌های گلخانه‌ای خواهد شد؛ برای مثال حدود ۴۰ درصد از رد پای کربن یک باتری لیتیوم یونی به فرایند استخراج، تبدیل و پالایش مواد فعال سلول‌های آن مربوط می‌شود. همچنین چین که مالک زنجیره تامین باتری خودرو‌های برقی در جهان شناخته می‌شود، برای تامین ۶۰ درصد برق خود از زغال سنگ استفاده می‌کند.
ستخراج مواد معدنی مورد نیاز برای باتری‌های لیتیوم یونی شامل لیتیوم، کبالت و نیکل باعث آلودگی آب و خاک و همچنین آسیب به اکوسیستم‌های بومی خواهند شد؛ مثلا برای استخراج لیتیوم از طریق استخراج آب نمک باید آب زیادی را مصرف کرد که باعث تخلیه منابع آب خواهد شد.
ضمن این‌که بیش از ۵۰ درصد از منابع لیتیوم سیاره زمین در منقطه‌ای به نام مثلث لیتیوم قرار دارد که مناطقی از شیلی، بولیوی و آرژانتین را شامل می‌شود. این در حالی است که این مناطق با بحران آب مواجه هستند و استخراج لیتیوم نیز باعث مصرف ۶۵ درصدی آب منطقه می‌شود. از این رو اگر به‌واسطه تقاضای بیشتر، میزان استخراج نیز افزایش پیدا کند، مشکلات شدیدی را برای این مناطق به‌همراه خواهد داشت.
علاوه بر این، فرآوری مواد خام برای تولید باتری‌ها نیز به انرژی زیادی نیاز دارد که نتیجه آن انتشار گاز‌های گلخانه‌ای است؛ مثلا فرایند تولید نیکل انرژی زیادی را مصرف می‌کند که باعث انتشار زیاد دی‌اکسیدکربن می‌شود. ضمن این‌که برای تولید خود باتری‌ها نیز انرژی زیادی صرف می‌شود و آلایندگی‌های خطرناکی را به‌همراه دارد؛ مثلا تولید سلول‌های باتری لیتیوم یونی باعث انتشار فلزات سنگین و سایر آلاینده‌ها خواهد شد.
پیامد‌های عدم بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی
پس از این‌که عمر باتری‌های لیتیوم یونی به پایان رسید، باید به‌شکل مناسب دفع شوند تا هیچ نوع مواد شیمایی خطرنانکی وارد محیط زیست نشود؛ اما متاسفانه بسیاری از باتری‌های لیتیوم یونی خودرو‌های برقی به محل‌های دفع زباله‌های معمولی فرستاده می‌شوند که باعث تجزیه و نشت سموم به خاک و آب‌های زیرزمینی خواهد شد. همچنین وجود باتری‌های لیتیوم یونی در محل‌های دفع زباله باعث آتش‌سوزی‌های خطرناکی می‌شود.
مشکلات بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی خودرو‌های برقی

هرچند بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی نیز راهکار موثری برای کاهش آسیب‌های محیط‌زیستی آن‌ها محسوب می‌شود؛ اما بازیافت این باتری‌ها بسیار ساخت و هزینه‌بر است و به همین دلیل فعلا فقط حدود ۵ درصد از باتری‌های لیتیومی در جهان بازیافت می‌شوند.
ضمن این‌که در حال حاضر فرایند بازیافت ویژه‌ای برای باتری‌های لیتیوم یونی در نظر گرفته نشده و فناوری فعلی نیز علاوه بر سختی‌هایی که به‌همراه دارد، بسیار هزینه‌بر است. از سوی دیگر باتری‌های لیتیوم یونی متشکل از موادی هستند که فرایند جداسازی را سخت می‌کند. بازیافت باتری‌های لیتیومی یونی خطراتی نظیر آتش‌سوزی را نیز به‌همراه دارد و همچنین بازیافت‌کنندگان را در معرض خطر مواد شیمایی خطرناکی قرار می‌دهد. گزارش‌ها حاکی از آن است که یک محل دفن زباله در شمال غربی آقیانوس آرام بین تاریخ ژوئن ۲۰۱۷ تا دسامبر ۲۰۲۰ حدود ۱۲۴ بار به‌دلیل باتری‌های لیتیوم یونی دچار حریق شده است.
روش‌های کاهش پیامد‌های زیست محیطی
محققان با توسعه باتری‌های لیتیوم یونی با مواد پایدارتر و فرایند‌های تولید بهینه‌تر می‌توانند با پیامد‌های محیط زیستی باتری‌های لیتیوم یونی مقابله کنند. دولت‌ها و صنعت‌ها نیز با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بازیافت و توسعه فناوری‌های بازیافت جدید می‌توانند باعث افزایش چشم‌گیر نرخ بازیافت باتری‌های لیتیوم یونی شوند. ضمن این‌که کمپین‌های آگاهی عمومی نیز موجب افزایش آگاهی از خطرات مربوط به دفع نادرست باتری‌ها می‌شود و مردم را به بازیافت باتری‌های خود تشویق خواهد کرد.

به‌طور کلی باتری‌های لیتیوم یونی خودرو‌های برقی نسبت به موتور‌های احتراق داخلی برای محیط زیست گزینه بسیار بهتری محسوب می‌شوند؛ اما در حال حاضر فرایند تولید و دفع این نوع باتری‌ها به محیط زیست آسیب می‌زند و باعث شده تا هدف خودرو‌های برقی برای حفظ سیاره زمین تحقق پیدا نکند.

برچسب ها: خودرو برقی
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی! صدر جدول قرمز شد| پرسپولیس ۴ - استقلال خوزستان ۳ title
هواداران تیم فوتبال پرسپولیس که از نتیجه نیمه اول برابر استقلال خوزستان عصبانی بودند علیه برخی بازیکنان شعار دادند.
فیلم/ علی اکبر صالحی: شهید امیرعبداللهیان مثل فرزندم بود title
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بود که در گذشته دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از دوره ریاست علی لاریجانی تا دوره ریاست محمدباقر قالیباف بوده‌است
امروز اتفاق می افتد: به رسمیت شناختن فلسطین توسط سه کشور اروپایی title
«سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند.
خانم مجری سیتیزن امریکا از ایران رفت؟ title
ژیلا صادقی، مجری پرحاشیه صداوسیما که در ماه‌های اخیر بسیار مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی بود، به تازگی یک استوری عجیب و متفاوت منتشر کرد.
ارتباط استفاده از سیگار الکتریکی با صرف وقت در رسانه‌های اجتماعی title
تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که هفت ساعت یا بیشتر در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، دو برابر با خطر بیشتر مصرف سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی یا هر دو مواجهند.
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
برگزیده
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.