کد خبر: ۳۹۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۷
عزت نفس پایین می‌تواند نحوه تفکر، کار‌هایی را که انجام می‌دهید و میزان موفقیت شما را تغییر دهد.

مخاطب۲۴-روانشناسی- اگر ناخودآگاه فکر می‌کنید شایسته نیستید، ممکن است چند کار را انجام دهید که حتی متوجه آن‌ها نمی‌شوید! فهمیدن اینکه چه چیزی می‌تواند به شما کمک کند قدرت خود را پس بگیرید، مهم است. اگر عزت نفس پایینی دارید، ممکن است این خصوصیات را در خود ببینید.

۱) تلاش برای برقراری تماس چشمی
عزت نفس پایین بر نحوه رفتار و تعامل شما با دیگران تأثیر می‌گذارد. این شامل توانایی شما برای برقراری تماس چشمی در طول مکالمه می‌شود. ممکن است احساس کنید از کسی که با او صحبت می‌کنید کمتر هستید، می‌ترسید که شما را قضاوت کنند، یا فکر می‌کنید ارزش توجه یا احترام را ندارید.

البته، مشخص کردن اینکه چرا برای برقراری تماس چشمی مشکل دارید، به این سادگی نیست. ممکن است ناخودآگاه این چیز‌ها را احساس کنید. اما افراد با اعتماد به نفس در گفتگو احساس برابری می‌کنند. بنابراین، اگر این کار را نکنید، آسیب‌پذیری مورد نیاز برای حفظ تماس چشمی می‌تواند بسیار ترسناک باشد.

اجتناب از تماس چشمی نیز می‌تواند یک مکانیسم محافظتی باشد. ممکن است تلاشی ناخودآگاه برای محافظت از خود در برابر ارزیابی منفی یا طرد شدن باشد. اگر عزت نفس پایینی دارید، ممکن است فکر کنید که برقراری ارتباط چشمی منجر به ایجاد ارتباط می‌شود و به طرف مقابل اجازه می‌دهد تا عیب‌های شما را ببیند.

بیشتر بخوانید

۲) نسبت به نظرات دیگران در مورد خود بیش از حد حساس باشید

شما نمی‌خواهید که دیگران عیب‌های شما را ببینند، زیرا وزن زیادی روی آنچه دیگران در مورد شما فکر می‌کنند، می‌گذارید و احتمالاً فکر می‌کنید که به محض دیدن یک نقص، کمتر به شما فکر می‌کنند. همه این‌ها از این باور اصلی ناشی می‌شود که شما شایسته نیستید؛ و اینکه ارزش شما توسط افراد دیگر تعیین می‌شود.

عزت نفس پایین باعث می‌شود خود را از دریچه بسیار انتقادی ببینید. بنابراین، شما فرض می‌کنید که دیگران نیز چنین می‌کنند. ترس شما از قضاوت شدن یا برآورده نشدن انتظارات دیگران می‌تواند به نگرانی بزرگی تبدیل شود که در نهایت کار‌های زیر را انجام دهید…

۳) از تجربیات جدید اجتناب کنید

این اجتناب معمولاً ناشی از ترس از شکست و این باور است که شما موفق نخواهید شد. عزت نفس پایین شما می‌تواند در توانایی‌ها و مهارت‌های شما تردید ایجاد کند. ممکن است فکر کنید برای انجام کار‌های جدید به اندازه کافی خوب نیستید.

ناخودآگاه، شما همچنین فکر می‌کنید که اشتباهات بازتابی از ارزش شما هستند. به همین دلیل است که در منطقه راحتی خود می‌مانید و از هر چیزی که می‌تواند تصویر شما را به خطر بیندازد اجتناب کنید. اما چیزی که متوجه نمی‌شوید این است که تجربیات و فرصت‌های رشد خود را محدود می‌کنید.

۴) بیش از حد به آنچه در مکالمات گفتید فکر کنید

اگر همیشه به تعاملات خود، به ویژه آنچه در گفتگو‌ها گفته اید، بیش از حد فکر می‌کنید، اعتماد به نفس پایینی دارید. این معمولاً به دلیل ترس ناخودآگاه از قضاوت منفی توسط دیگران اتفاق می‌افتد.

ممکن است دائماً ارزش خود را زیر سوال ببرید و نگران باشید که به اندازه کافی جالب، باهوش یا دوست داشتنی نیستید. شما همچنین ممکن است هر کلمه و حرکتی را بررسی کنید و نگران باشید که چیزی اشتباه یا شرم آور گفته باشید.

۵) همیشه در مورد جنبه‌های منفی خودتان فکر و صحبت کنید

خودگویی منفی تجلی باور‌های درونی شده در مورد بی ارزشی یا ارزش شماست. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند این کار را همیشه انجام می‌دهند. شما خود را از طریق یک لنز تحریف شده می‌بینید و بر آنچه به عنوان نقص و اشتباه می‌بینید تمرکز می‌کنید. انگار که قبل از هر کس دیگری باور‌های منفی خود را تأیید می‌کنید.

این عادت منفی اندیشی و صحبت کردن در مورد خود می‌تواند شما را از داشتن تجربیات و روابط خوب باز دارد. وقتی دائماً دستاورد‌های خود را کم می‌فروشید یا فکر می‌کنید که فقط یک بار خوش شانس بودید.

۶) به افرادی که با شما بدرفتاری می‌کنند بچسبید

پایین آوردن ارزش خود همراه با عدم اعتماد به نفس، ایجاد روابط سالم را برای شما دشوار می‌کند. حتی می‌توانید باور کنید که قدرت تغییر یا اصلاح طرف مقابل را دارید، بنابراین به این امید ادامه می‌دهید که اگر به اندازه کافی تلاش کنید، وضعیت بهتر خواهد شد.

۷) حتی زمانی که کار اشتباهی انجام نداده‌اید، بسیار متاسف باشید
عزت نفس پایین اغلب میل به دوست داشتن و پذیرش توسط دیگران را ایجاد می‌کند؛ و برای رسیدن به این هدف، از درگیری و اختلاف نظر با مردم اجتناب می‌کنید و بیش از حد متاسف می‌شوید، حتی زمانی که اشتباه نمی‌کنید.

عزت نفس پایین باعث می‌شود حتی کوچکترین تغییر در لحن یا رفتار را به عنوان نشانه‌ای از عدم تایید ببینید که باید فوراً با عذرخواهی آن را اصلاح کنید و در حالی که هدف پشت این رفتار اغلب اجتناب از ناراحت کردن کسی است، ناخودآگاه می‌تواند این باور را ایجاد کند که شما مشکل دارید.

۸) صحبت کردن از جانب خودتان برایتان سخت است

اگر برای خود ارزش قائل نیستید، احتمالاً برای نظرات خود نیز ارزش قائل نیستید. همچنین ممکن است فکر کنید که افکار، نیاز‌ها و احساسات شما نسبت به دیگران اهمیت یا اعتبار کمتری دارند. این می‌تواند صحبت کردن را برای شما بسیار سخت کند.

احتمالاً فکر می‌کنید که مردم شما را قضاوت می‌کنند، شما را رد می‌کنند، یا به آنچه می‌گویید اهمیتی نمی‌دهند. عزت نفس پایین شما باعث می‌شود که یک نتیجه منفی را پیش بینی کنید و اساسا شما را ساکت می‌کند.

ترس دیگری که ممکن است داشته باشید ترس از درگیری است. صحبت از طرف خودتان می‌تواند باعث ناراحتی افرادی شود که در کنار شما هستند و ناراحت کردن کسی کاری است که شما نمی‌خواهید انجام دهید.

۹) نه گفتن به مردم سخت است

نه گفتن به مردم این احتمال را ایجاد می‌کند که شما را دوست نداشته باشند. با این حال، عزت نفس پایین شما دقیقاً همان چیزی است که این افراد به دنبال آن هستند.
از آنجایی که از طرد شدن می‌ترسید و می‌خواهید مورد پسند و تایید قرار بگیرید، از هر چیزی که می‌تواند باعث شود مردم نسبت به شما احساس منفی داشته باشند اجتناب می‌کنید. شما نمی‌خواهید به شما برچسب نامهربان یا خودخواه بزنند. اما مسئله این است که تعیین حد و مرز و نه گفتن، هیچ کدام از این‌ها را برای شما ایجاد نمی‌کند.

۱۰) تصمیم‌گیری سخت است

یکی دیگر از کار‌های دشوار وقتی عزت نفس پایینی دارید، انتخاب‌های ساده است. عزت نفس پایین باعث می‌شود به قضاوت و توانایی‌های خود شک کنید. بنابراین، احتمالاً معتقدید که نمی‌توانید تصمیمات خوبی بگیرید و حتی انتخاب‌های جزئی نیز می‌تواند باعث اضطراب و استرس شود.

ترس از انتخاب اشتباه می‌تواند فلج کننده باشد. این امر منجر به تعویق و در بدترین موارد، اجتناب از تصمیم گیری به طور کلی می‌شود. شما احتمالاً زمان زیادی را صرف جستجوی اطمینان از سایر افراد می‌کنید.

۱۱) خود را با دیگران مقایسه کنید

مقایسه مداوم خود با دیگران نشانه شماره یک این است که ما احساس ناامنی می‌کنیم. اشکالی ندارد که به شخص دیگری نگاه کنید و آرزو کنید آن چیز را داشته باشید یا سعی کنید ظاهر خود را بعد از استایل او تغییر دهید. الهام گرفتن از افراد دیگر به عنوان انگیزه برای درخشش می‌تواند عالی باشد!

اگر مدام به زندگی دیگران نگاه می‌کنید، اعتماد به نفس پایینی دارید. با این حال، چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که مردم تمایل دارند بهترین‌های خود را به ما نشان دهند، خواه در مورد دستاوردها، ظاهر یا شرایط زندگی باشد.

وقتی به گذشته نگاه کنید، خواهید دید که همه چیز‌هایی دارند که با آن‌ها مبارزه می‌کنند یا آرزو می‌کنند کامل‌تر باشند.

شما باید صاحب آنچه هستید باشید و فقط بهترین زندگی را داشته باشید که می‌توانید. فهمیدن اینکه چه چیزی باعث شده کمتر به خودتان فکر کنید، می‌تواند به شما کمک کند که این روحیه منفی را رها کنید.

اکثر افرادی که اعتماد به نفس دارند، یا این آسیب را تجربه نکرده اند یا بر آن غلبه کرده اند. پس شما هم می‌توانید.

برچسب ها: روانشناسی
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی! صدر جدول قرمز شد| پرسپولیس ۴ - استقلال خوزستان ۳ title
هواداران تیم فوتبال پرسپولیس که از نتیجه نیمه اول برابر استقلال خوزستان عصبانی بودند علیه برخی بازیکنان شعار دادند.
فیلم/ علی اکبر صالحی: شهید امیرعبداللهیان مثل فرزندم بود title
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بود که در گذشته دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از دوره ریاست علی لاریجانی تا دوره ریاست محمدباقر قالیباف بوده‌است
امروز اتفاق می افتد: به رسمیت شناختن فلسطین توسط سه کشور اروپایی title
«سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند.
خانم مجری سیتیزن امریکا از ایران رفت؟ title
ژیلا صادقی، مجری پرحاشیه صداوسیما که در ماه‌های اخیر بسیار مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی بود، به تازگی یک استوری عجیب و متفاوت منتشر کرد.
ارتباط استفاده از سیگار الکتریکی با صرف وقت در رسانه‌های اجتماعی title
تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که هفت ساعت یا بیشتر در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، دو برابر با خطر بیشتر مصرف سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی یا هر دو مواجهند.
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
برگزیده
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.