کد خبر: ۳۴۳۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۳:۰۰
حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل و حمله متقابل اسرائیل به نوار غزه، نقش مهمی در شکل‌دهی به رخداد‌های آینده خاورمیانه در سال ۲۰۲۴ خواهد داشت.

مخاطب 24- جنگ غزه به‌طرز غم‌انگیزی بر فلسطینیان در غزه و کرانه باختری تاثیر گذاشت و به کشته و زخمی‌شدن ده‌ها هزار نفر و آواره‌شدن صد‌ها هزار نفر دیگر انجامید.

همچنان انتظار می‌رود این جنگ در سال جاری بر سراسر منطقه پیامد‌های جدی از خود به جا گذارد. از سوی دیگر، نبرد غزه به اعتبار ایالات متحده و قدرت‌های غربی که به‌رغم نقض قوانین جنگ، قوانین بین‌المللی بشردوستانه و سایر قوانین و هنجار‌های بین‌المللی ازسوی اسرائیل در نوار غزه، در کنار آن قرار گرفته‌اند، لطمه خواهد زد.

آمارگیری‌های متعدد انجام‌شده در نوار غزه که از آغاز عملیات نظامی کنونی اسرائیل تحت محاصره قرار دارد، نشان می‌دهد که آوارگی در میان فلسطینیان به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

تخمین زده می‌شود که از جمعیت ۲.۲میلیون نفری نوار غزه که حدود ۸۰درصد آن‌ها در سال ۱۹۴۸ با خانواده‌هایشان به عنوان پناهنده ثبت شده بودند، حداقل ۸۵ درصدشان تا پایان سال ۲۰۲۳ مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

حملات گسترده اسرائیل به ویرانی کلی نوار غزه و تخریب زیرساخت‌های حیاتی، از جمله محله‌های مسکونی، مدارس، بیمارستان‌ها، مغازه‌ها و تاسیسات آب و برق منجر شده است. این شرایط وحشتناک که با فروپاشی سیستم بهداشتی غزه همراه است، محیطی بسیار مساعد برای شیوع بیماری‌های عفونی ایجاد می‌کند. برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در صورت ادامه وضعیت کنونی، ممکن است در چند ماه آینده تعداد قربانیان ناشی از بیماری‌های عفونی بیشتر از تعداد کسانی باشد که در نتیجه حملات اسرائیل جان باخته‌اند. توجیه چنین شرایط فاجعه‌باری ازسوی قدرتمندترین کشور‌های جهان بیانگر این واقعیت است که در جامعه به‌اصطلاح جهانی امروز، زندگی برخی از توده‌های جامعه نسبت به زندگی برخی دیگر اهمیت بیشتری دارد.

از سوی دیگر، تحولات سه ماه اخیر در سال گذشته حاکی از آن است که دامنه فعالیت‌های گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران در منطقه، از جمله حزب‌الله در لبنان، حماس در فلسطین، حوثی‌ها در یمن و شبه‌نظامیان شیعه در عراق در سال جاری گسترش بیشتری خواهد یافت. اگرچه گروه‌های یادشده تابه‌حال به‌عنوان سازمان‌هایی باقی‌مانده‌اند که جامعه جهانی آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد، اما این گروه‌ها در طول سال گذشته توانسته‌اند نقش‌های مهمی را در حوزه نفوذشان در منطقه، ایفا کنند.

پس از وقوع حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، این گروه‌ها در تلاش‌هایی که برای مقابله با جنگ بی‌رویه اسرائیل علیه فلسطینی‌ها و برتری نظامی آن در منطقه جریان دارد، شرکت کردند. سازمان حزب‌الله لبنان عملا وارد درگیری‌های خشونت‌آمیزی با نیرو‌های اسرائیلی شد که درنتیجه، ده‌ها تن از افراد غیرنظامی و سربازان هر دو طرف کشته شدند. افزون بر اینکه ده‌ها هزار نفر از ساکنان روستا‌ها و شهرک‌هایی واقع در امتداد مرز دو کشور مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند. از سوی دیگر، شبه‌نظامیان حوثی با هدف قرار دادن کشتی‌هایی در دریای سرخ که ادعا می‌کنند به اسرائیل تعلق دارد، خطوط کشتی‌رانی در دریای سرخ و آبراه حیاتی باب‌المندب را با تهدید روبه‌رو کردند و سعی دارند مانع عبور کشتی‌ها از این گذرگاه آبی مهم شوند. همچنان شبه‌نظامیان عراقی نیز مواضع و پایگاه‌های نیرو‌های آمریکایی را در سوریه و عراق هدف حمله قرار دادند.

با این حال، تل‌آویو و واشنگتن در مقابل این چالش‌ها، با خودمحوری و غرور، از پذیرش حقایق سر باز زدند.

اسرائیل که از حمایت کورکورانه سیاسی و نظامی ایالات متحده برخوردار است، همچنان به دنبال شهرک‌سازی و توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین است و استدلال آن این است که «حق با کسی است که زورش بیشتر است». واشنگتن و تل‌آویو نمی‌خواهند به حقوق مردم فلسطین اعتراف کنند و این حقیقت را بپذیرند که فلسطینی‌ها نمی‌خواهند به عنوان شهروند درجه دوم در یک کشور آپارتاید زندگی کنند. تردیدی نیست که ادامه چنین شرایط ناهنجاری باعث می‌شود گروه‌های مسلح وابسته به «محور مقاومت» در سال جاری به شهرت و قدرت بیشتری دست یابند.

حمله بی‌سابقه حماس در هفتم اکتبر به اسرائیل و پاسخ تند تل‌آویو، باعث شد مهره‌های زیادی در صفحه شطرنج منطقه بازآرایی شوند. با این حال، ایالات متحده به‌جای اینکه با پویایی‌های در حال تغییر برخورد کند، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آن کشور، به طور کاملا کورکورانه وارد منطقه شدند. دولت بایدن با نادیده‌گرفتن تنش‌ها و نیاز‌های مختلف کشور‌هایی مانند مصر، اردن و عراق و حمایت پیوسته نظامی، مالی و سیاسی از بنیامین نتانیاهو و دولت تندرو او، سرمایه سیاسی خود را در خاورمیانه از دست داده است.

در برنامه کارزار انتخاباتی بایدن در سال ۲۰۲۰، خاورمیانه حضور چندانی نداشت، اما چین در محور توجه قرار داشت. امروز نیز بایدن به‌جای آغاز فصلی جدید در سیاست خارجی در خاورمیانه، سرکوب فزاینده اسرائیل در کرانه باختری و نوار غزه را نادیده گرفت، با بحران‌های متعدد در لبنان به سردی برخورد کرد و به چالش‌های حکومتی در عراق علاقه کافی نشان نداد. این در حالی است که جز آمریکا، هیچ قدرت دیگری در جهان نمی‌تواند اقدامات فاجعه‌بار اسرائیل در نوار غزه را مهار کند. اگر وضعیت کنونی همچنان ادامه یابد، نتانیاهو ممکن است در سال جاری، مردم غزه را وادار به مهاجرت به مصر و توافق‌های صلح اسرائیل با مصر و اردن را عملا نابود کند. البته چنین تحولاتی باعث شعله‌ور شدن اعتراض‌ها در سراسر منطقه می‌شود و راه را برای چین باز می‌کند تا خود را به جایگاه بازیگر اصلی قدرت جهانی منطقه برساند.

از سوی دیگر و با توجه به اینکه عملیات نظامی اسرائیل در غزه به مطرح‌شدن اتهامات نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت منجر شده است، ممکن است در سال ۲۰۲۴ تلاش‌های جامعه جهانی برای حساب‌رسی از اسرائیل به‌دلیل نقض حقوق بشر احیا شود و دولت اسرائیل و حامیانش را به نشان‌دادن واکنش سرکوبگرانه وادارد. همچنین با نزدیک‌شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در سال جاری، ممکن است مقام‌های آمریکایی چنین احساس کنند که باید برای جلوگیری از به‌خطر انداختن حمایت جوامع ذی‌نفع و کمک‌کنندگان اصلی، از اقدام‌های سرکوبگرانه بیشتر علیه فعالیت‌هایی که به طرفداری از فلسطین انجام می‌شود، حمایت کنند.

منبع: ایندپندنت فارسی

برچسب ها: جنگ غزه
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
ایجاد فرصت مخاطب ۲۴ برای تبلیغات داوطلبان انتخابات مجلس title
مخاطب ۲۴ با هدف ایجاد بستر مناسب برای «انتخاب اصلح» و آشنایی مردم با داوطلبان انتخابات‌های دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نظرات، دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها، آمادگی خود را برای میزبانی از شخصیت‌ها، گروه‌ها و احزاب سیاسی فعال در انتخابات و انعکاس دیدگاه‌های آنان اعلام می‌کند.
میزان افزایش نرخ دستمزد کارگران، وزیر کار پاسخ داد + فیلم title
شورای عالی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر سال پیش از شروع سال جدید، حداقل دستمزد کارگران را مشخص و به واحدهای مشمول قانون کار کشور ابلاغ کند تا کارفرمایان بر اساس تصمیمات مربوطه به اجرای حقوق و مزایا بپردازند.
اسامی نماینده های تهران که فعلا در هیچ لیست انتخاباتی قرار نگرفتند title
نکته قابل توجه در فهرست انتخاباتی اصولگرایان برای تهران، پوست‌اندازی شورای ائتلاف در نمایندگان فعلی و جایگزین ساختن چهره‌های جدید بوده است.
وراث متوفیان سهام عدالت؛ سریعتر اقدام کنند title
تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.
تیم ملی فوتبال ساحلی مقتدرانه در رده سوم جام جهانی title
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از ساعت ۱۷:۳۰ امروز در دیدار رده بندی قهرمانی جهان به مصاف بلاروس رفت.
استوری خداحافظی خدابنده لو از مس رفسنجان (عکس) title
محمد خدابنده لو بعد از پیوستن به پرسپولیس، این استوری را برای تشکر از تیم سابقش منتشر کرد.
بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم مالیاتی تا پایان اسفند ماه تمدید شد title
رئیس کل سازمان مالیاتی کشور گفت: در امتداد رویکرد تعاملی و سازنده سازمان امور مالیاتی با شرکای راهبردی خود (فعالان اقتصادی)، بخشودگی تا صددرصدی جرایم مالیاتی تا پایان اسفندماه تمدید خواهد شد.
برگزیده
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.