کد خبر: ۳۴۲۰۳
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۲
امیرعبداللهیان‌: ما به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان و عراق احترام می‌گذاریم؛
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد، با تأیید حمله ایران به گروه‌های تروریستی ایرانی در پاکستان تأکید کرد شهروندان پاکستانی هدف حملات ایران نبوده‌اند.

مخاطب 24- حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد، با تأیید حمله ایران به گروه‌های تروریستی ایرانی در پاکستان تأکید کرد شهروندان پاکستانی هدف حملات ایران نبوده‌اند. وزیر امور خارجه که در داووس به بهانه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد حاضر است، در نشست پرسش و پاسخ در اجلاس داووس سوئیس به سؤالات «فرید زکریا» روزنامه‌نگار و مجری آمریکایی، به حمله ایران به گروهک تروریستی جیش‌العدل در پاکستان که مدت‌هاست عملیات‌های تروریستی در ایران را بر عهده داشته، پرداخت و از مواضع رسمی دستگاه دیپلماسی در قبال تروریست‌ها در منطقه گفت. او همچنین در تماسی تلفنی با وزیر امور خارجه پاکستان، در تلاش برای کاهش تنش رخ‌داده، بر اهمیت حفظ امنیت پاکستان تأکید کرد.


بیشتر بخوانید


‌جزئیات حمله موشکی ایران به گروه تروریستی جیش‌العدل

حسین امیرعبدالهیان در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در پاسخ به سؤالات «فرید زکریا» گفت: هیچ‌یک از شهروندان پاکستانی مورد حمله موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی قرار نگرفتند. گروه جیش العدل را هدف قرار دادیم نه شهروندان پاکستانی را. هدف ما ایرانی‌های تروریست در خاک پاکستان بوده است. وی ادامه داد: هیچ تعارفی با تروریست‌های داخل خاک عراق و پاکستان که امنیت ایران را تهدید می‌کنند، نداریم. به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان احترام می‌گذاریم، ولی اجازه نمی‌دهیم امنیت ایران را به بازی بگیرند و امنیت عراق و پاکستان را امنیت ایران می‌دانیم. همچنین بر اساس اظهارات امیرعبداللهیان در این گفتگو، وزیر امور خارجه تأکید کرده: «ما بار‌ها درباره آن با مقام‌های عالی‌رتبه نظامی، امنیتی و سیاسی پاکستان گفتگو کردیم. عملیات‌هایی را در روز‌های گذشته در ایران انجام دادند، از‌جمله در پاسگاه راسک نیرو‌های انتظامی ما را به شهادت رساندند». امیرعبداللهیان در ادامه تأکید کرد: پاسخ ما روی تروریست‌های ایرانی در پاکستان است.

من قبل از این گفتگو با همکارم وزیر خارجه پاکستان در این زمینه گفتگو کردم. ما به حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان و عراق احترام می‌گذاریم، اما اجازه نمی‌دهیم امنیت ملی کشورمان را به بازی بگیرند و هیچ تعارفی در تأمین امنیت ملی کشورمان با طرف‌های تروریستی در داخل پاکستان و جریانات اسرائیلی در اقلیم کردستان عراق نداریم. دیپلمات عالی‌رتبه ایران در ادامه گفت: اقدامی که ما انجام دادیم، در راستای کمک به امنیت ایران، پاکستان، عراق و منطقه است. ما امنیت عراق و پاکستان را امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.


بیشتر بخوانید


‌امنیت پاکستان را امنیت ایران می‌دانیم

وزیر امور خارجه دولت سیزدهم همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با همتای پاکستانی خود، امنیت پاکستان را امنیت جمهوری اسلامی ایران خواند و تصریح کرد: جریان موسوم به جیش‌العدل، گروهکی تروریستی است که علیه امنیت مشترک دو کشور اقدام می‌کند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگوی تلفنی با جلیل عباس جیلانی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان، درباره آخرین وضعیت روابط دوجانبه گفتگو و تبادل نظر کرد. وزیر امور خارجه در این تماس ضمن ابراز خرسندی از روابط دوستانه دو کشور، اهمیت تداوم همکاری‌ها و ارتباط نزدیک مسئولان دو کشور در حوزه‌های مختلف را مورد تأکید قرار داد. امیرعبداللهیان با تأکید بر احترام جمهوری اسلامی ایران به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور دوست، برادر و همسایه، پاکستان اظهار کرد: حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان قویا مورد توجه ماست.

رئیس دستگاه دیپلماسی، امنیت پاکستان را امنیت جمهوری اسلامی ایران خواند و تصریح کرد جریان موسوم به جیش‌العدل، گروهکی تروریستی است که علیه امنیت مشترک دو کشور اقدام می‌کند. وی خاطرنشان کرد: امنیت ایران بار‌ها توسط این گروهک تروریستی ایرانی از خاک پاکستان مورد تهدید قرار گرفته و این گروهک بار‌ها مسئولیت اقدامات تروریستی در خاک ایران را بر عهده گرفته است. امیرعبداللهیان افزود: عملیات ضد تروریستی (سه‌شنبه) نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران، علیه این گروهک تروریستی ایرانی بوده و به هیچ‌یک از اتباع پاکستانی در این عملیات حمله نشده است. وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به آرمان‌های مشترک دو کشور و سابقه ایران و پاکستان در دفاع از یکدیگر و نیز مبارزه با تروریسم تأکید کرد امنیت ایران نیز امنیت پاکستان است و هرگاه تهدیدی در خاک پاکستان علیه جمهوری اسلامی ایران وجود داشته، دولت پاکستان علیه آن اقدام کرده است.

جلیل عباس جیلانی همچنین حوزه‌های فراوان همکاری دو کشور را برشمرد و از طرف ایرانی خواست تا اطلاعات مربوط به گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان را در راستای همکاری‌های مشترک دو کشور در اختیار پاکستان قرار دهد. وی تأکید کرد: اسلام آباد انتظار دارد مقابله با گروه‌های تروریستی در پاکستان توسط نیرو‌های پاکستان انجام شود. وزیر امور خارجه تداوم گفتگو، اتفاق‌نظر و همکاری طرفین در موضوعات دوجانبه، از‌جمله موضوع گروه‌های تروریستی را مهم ارزیابی کرد و با اشاره به گفتگو‌های فراوان صورت‌گرفته میان مسئولان نظامی و امنیتی دو کشور، ابراز امیدواری کرد تبادل‌نظر‌ها در مسیر درست روابط دو کشور و در راستای همکاری‌های قوی‌تر امنیتی تداوم یابد.

 

منبع: شرق

برچسب ها: پاکستان
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
نتایج نهایی شمارش آرا انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور title
ستاد انتخابات کشور از صبح روز شنبه نتایج شمارش آرا انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را برای اطلاع ملت شریف ایران اسلامی منتشر می‌کند که براساس آخرین اطلاعات دریافتی، این گزارش به روز رسانی می‌شود.
اعلام نتایج رسمی انتخابات مجلس title
نتایج انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در چند حوزه انتخابیه به صورت رسمی اعلام شد.
فیلم کامل مبارزه امیر علی‌اکبری برابر آرجالان بولار هندی-کانادایی title
رویداد یکصد و شصت و ششم سازمان وان چمپیونشیپ، امروز در استادیوم "لوسیل" برگزار شد و امیر علی‌اکبری در ششمین مبارزه خود در این سازمان در مقابل آرجالان بولار فایتر هندی - کانادایی به دلیل کارت قرمز و دیسکاله به پیروزی دست یافت.
ایجاد فرصت مخاطب ۲۴ برای تبلیغات داوطلبان انتخابات مجلس title
مخاطب ۲۴ با هدف ایجاد بستر مناسب برای «انتخاب اصلح» و آشنایی مردم با داوطلبان انتخابات‌های دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نظرات، دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها، آمادگی خود را برای میزبانی از شخصیت‌ها، گروه‌ها و احزاب سیاسی فعال در انتخابات و انعکاس دیدگاه‌های آنان اعلام می‌کند.
میزان افزایش نرخ دستمزد کارگران، وزیر کار پاسخ داد + فیلم title
شورای عالی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر سال پیش از شروع سال جدید، حداقل دستمزد کارگران را مشخص و به واحدهای مشمول قانون کار کشور ابلاغ کند تا کارفرمایان بر اساس تصمیمات مربوطه به اجرای حقوق و مزایا بپردازند.
اسامی نماینده های تهران که فعلا در هیچ لیست انتخاباتی قرار نگرفتند title
نکته قابل توجه در فهرست انتخاباتی اصولگرایان برای تهران، پوست‌اندازی شورای ائتلاف در نمایندگان فعلی و جایگزین ساختن چهره‌های جدید بوده است.
وراث متوفیان سهام عدالت؛ سریعتر اقدام کنند title
تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.
برگزیده
نتانیاهو چه قولی داده بود به بایدن؟ title
اسکای نیوز عربی در گزارشی امروز از عدم تمایل جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای گفتگو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خبر داد.
حال قهرمان سنگین وزن اردبیلی چطوره؟ title
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک هفته جاری از بیمارستان مرخص می‌شود و بیماری دیابت او تحت کنترل است.
پاسخ صریح آذری جهرمی به ادعای عبدالله گنجی درباره آراء باطله title
آذری جهرمی در پاسخ به عبدالله گنجی نوشت: معنای رای ۸۰۰ هزار نفری اولین نفر خبرگان (که در هر دو لیست حضور داشته اند) از مجموع ۱/۸ میلیون رای ماخوذه چیست؟
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.