کد خبر: ۳۰۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۴
پیش‌بینی یک دانشمند هواشناسی از زمستان ال نینویی؛
در سالی که بازگشت پدیده آب و هوایی «ال نینو»، تابستان فوق‌العاده گرم، مجموعه‌ای از رویداد‌های شدید آب‌وهوایی و تأثیر آشکار گرمایش جهانی به وقوع پیوست، کارشناسان اکنون پیش‌بینی می‌کنند که این زمستان با تبدیل شدن به گرم‌ترین زمستان، احتمالاً رکورد‌های قبلی را بشکند.

مخاطب 24-  «متیو بارلو»، دانشمند آب‌وهوایی به خبرگزاری آناتولی در این باره گفت: عوامل زمستان فوق‌العاده گرم «گرمایش زمین» و اثر پدیده «ال نینو» است.در سطح جهانی، بسیار محتمل است که ماه‌های آتی گرم ترین دسامبر، ژانویه و فوریه در تاریخ ثبت شده باشد.

به گفته او، برای کل زمین به احتمال زیاد گرم‌ترین دوره ثبت شده است.

«بارلو»، استاد علوم اقلیمی در دانشگاه «ماساچوست» در ایالات متحده توضیح داد: روند کلی گرمایش جهانی وجود دارد که ال نینو علاوه بر آن به طور متوسط باعث افزایش دما می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید

او افزود: سال‌هایی که رکوردهای دمای جهانی را به ثبت رسانده‌اند، تقریباً همه در سال‌هایی رخ داده که ال نینو در آن‌ها به وقوع پیوسته است.

این دانشمند آب و هوایی گفت که انتظار می رود میانگین دما تقریباً در همه جا گرمتر باشد. او همچنین گفت که ماه اکتبر با اختلاف زیادی گرم ترین ماه ثبت شده بوده است.

بر اساس گزارش سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا، اکتبر ۲۰۲۳ گرم ترین اکتبر در سطح جهان از زمان ثبت رکوردها از سال ۱۹۴۰ میلادی بوده است. همچنین این پنجمین ماه متوالی رکورد دما در سطح جهان بوده است.

سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک در این باره گفت: از ژانویه تا اکتبر، سال ۲۰۲۳، ۰.۱ درجه سانتی گراد گرمتر از میانگین ده ماهه ۲۰۱۶ بود که در حال حاضر گرم ترین سال تقویمی ثبت شده است. همچنین ۱.۴۳ درجه سانتی گراد گرمتر از دوره مرجع پیش از صنعتی شدن بوده است.

بارلو همچنین کوتاه شدن فصل زمستان را هم پیش بینی می‌کند.

وی اظهار کرد: من فکر می کنم در بیشتر جاها، زمستان کوتاه تر خواهد بود. سردترین دما با تاخیر شروع می شود. این یک تغییر بسیار ثابت در طول زمان برای اکثر مناطق بوده است.

این دانشمند آب و هوایی همچنین رکورد دیگری را از نظر میانگین دمای سطح جهانی پیش بینی می کند که منجر به بسیاری از رویدادهای شدید آب و هوایی می شود.

با گرم شدن کره زمین، او انتظار دارد که رویدادهای شدید به همان شیوه ای که در تابستان امسال به شکل سیل های شدید، خشکسالی و گرمای شدید مشاهده شد، تسریع شود.

او گفت: سوال اصلی این است که چه اتفاقی برای سردی شدید و گسترش هوای سرد خواهد افتاد.

در حالی که هوای سرد قطعاً با تغییرات اقلیمی کمتر می‌شود، او معتقد است که هنوز هم، هر زمان این هوا گسترش یابد، بسیار سرد خواهد بود.

ایالات متحده پیش از این در پاییز امسال، درست پس از ثبت برخی رکوردهای گرما، برخی از رکوردهای سرما را نیز ثبت کرده است.

بارلو گفت: بنابراین گسترش این نوع هوا در حال افزایش است، جایی که شما شاهد دمای بسیار گرم و به دنبال آن دمای بسیار سرد هستید.

یک زمستانِ ال نینو

بارلو توضیح داد که ال نینو، پدیده‌ای که در آن آب‌های اقیانوس گرم‌تر از حد معمول می‌شوند، دارای الگوهای مشخصی از هوای مرطوب و خشک است.

او گفت در حالی که هر ال نینو متفاوت است اما شبیه به هم نیز هستند به خصوص در ماه های زمستانیِ نیمکره شمالی، یعنی دسامبر، ژانویه و فوریه.

برآوردهای او برای زمستان پیش رو اساساً ترکیبی از انتظارات برای گرم شدن کره زمین و همچنین رفتار تاریخی ال نینوهای گذشته است.

او گفت: هنوز مشخص نیست که ال نینوی فعلی همانند ال نینوهای قبلی رفتار کند یا خیر.

انتظار می‌رود منطقه شاخ آفریقا مرطوب‌تر از حد متوسط باشد، منطقه‌ای که چندین سال خشکسالی و به دنبال آن سیل در چند ماه گذشته داشته است.

او گفت: امید این است که افزایش بارندگی به نوعی متوسط باشد و کمتر منجر به وقوع سیل شود.

همچنین ماه های زمستان احتمالا مرطوب تر از حد متوسط در جنوب غربی آسیا و بسیار خشک در جنوب شرقی آسیا خواهد بود. همچنین انتظار می رود که ماه‌های زمستان در ساحل خلیج آمریکا مرطوب تر از حد متوسط باشند.

بارلو اذعان کرد که کشورهایی مانند برزیل و سایر کشورهای شمال شرقی آمریکای جنوبی خشک‌تر از میانگین ماه‌های زمستانی خواهند بود.

گسترش کمتر هوای سرد

بارلو گفت که در مجموع شدت سردی کمتری وجود خواهد داشت و افزود که با تغییرات آب و هوایی بسیار سازگار است.

او گفت: مناطقی در مرکز ایالات متحده و بخش‌هایی از شرق آسیا بوده‌اند که در آن‌ها حتی اگر سرمای شدید کمتر اتفاق می‌افتد اما زمانی که رخ می‌دهد، هوا مانند همیشه سرد می‌شود.

او همچنین افزود که گرم شدن کره زمین به طور کلی همه چیز را گرمتر می کند اما الگوهای آب و هوا را نیز تغییر می دهد.

این دانشمند آب و هوایی خاطرنشان می کند که نگرانی های زیادی در مورد زمستان های گرم و تأثیر آن‌ها بر اکوسیستم ها وجود دارد.

او گفت که اثرات زیادی در بخش کشاورزی بر روی پوشش گیاهی و گیاهان محلی وجود دارد.

بارلو گفت: بنابراین، اگر زمستان گرم تری را تجربه کنید، برخی از موجودات زنده وجود دارند که بهتر رشد می کنند اما به طور کلی این وضعیت برای گیاهان و حیوانات سخت تر است.

زمستان های گرم همچنین بر مناطقی که بسیاری از منابع طبیعی و منابع آبی آن‌ها مربوط به ذوب برف است نیز تأثیر می گذارد.

او گفت: در صورت عدم بارش برف کافی و عدم انباشته شدن برف، افراد با مشکل مواجه خواهند شد.

به رغم تنش‌های ژئوپلیتیکی در سراسر جهان، بارلو بر لزوم ادامه تلاش کشورها در زمینه کاهش تغییرات آب و هوایی تأکید کرده است.

او گفت: به راحتی می توان به برخی از وقایعی که در حال وقوع است، نگاه کرد و گفت چرا باید نگران تغییرات آب و هوایی باشیم.

میزان گرم شدن زمین در طولانی‌مدت اکنون در مقایسه با دوران پیشاصنعتی زمین، پیش از انقلاب صنعتی و دورانی که بشر هنوز استفاده از سوخت‌های فسیلی را شروع نکرده بود، حدود ۱.۱ تا ۱.۲ درجه سانتی‌گراد است.

ثبت رکورد جدیدی از گرمایش زمین

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۱۲ ماه گذشته گرم‌ترین ماه‌های کره زمین بوده‌اند.

بر اساس تحلیلی که از سوی سازمان غیرانتفاعی «Climate Central» منتشر شد، ۱۲ ماه گذشته، گرم ترین ماه‌های ثبت شده زمین بوده است.

کارشناسان میانگین دمای جهانی را از نوامبر ۲۰۲۲ تا اکتبر تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که حدود ۱.۳۲ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین قبل از دوران صنعتی شدن بوده است.

این تحلیل نشان داد که در ۱۲ ماه گذشته، ۹۰ درصد از جمعیت جهان حداقل ۱۰ روز را با درجه حرارت بالا تجربه کرده‌اند که بدون تأثیر تغییرات آب و هوایی وقوع چنین وضعیتی بعید بود.

«اندرو پرشینگ»، معاون علمی این سازمان در یک کنفرانس خبری گفت: این گرمترین دمایی است که سیاره ما در حدود ۱۲۵ هزار سال گذشته تجربه کرده است.

کارشناسان می‌گویند تغییرات آب و هوایی ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی عامل اصلی افزایش دما است. همچنین پدیده «ال نینو» نیز در این زمینه موثر بوده است.

داده‌های این بررسی جای تعجبی ندارد. به گفته کارشناسان، تا زمان کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، زمین رکوردهای جدیدی از گرما را تجربه می‌کند.

 
منبع: ایسنا
برچسب ها: پدیده ال نینو
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی، چاقوکشی در لیگ امید‌های فوتبال! + فیلم title
در یک اتفاق باورنکردنی، عجیب و دلخراش زمین فوتبال در لیگ یک امید‌ها در بازی میان گل‌گهر و فجر محل ضرب و شتم با چاقو شد.
گریم یکتا ناصر و بهناز جعفری در پشت صحنه سریال نیسان آبی title
یکتا ناصر, بعد از جدایی از منوچهر هادی در اولین سریال نمایش خانگی اش بازی کرد. نیسان ابی 2 که تقریبا با همان هنرمندان و بازیگرانش و البته به کارگردانی مسعود اطیابی دو هفته است که پخش شده است.
بعد از پنجاه و سه سال، «رضا موتوری» هنوز جوان است+ عکس title
رضا و دیالوگ‌هایش، رضا و موتورسواری‌هایش، رضا و خشم و خروش‌اش، هنوز که هنوز است «رضا موتوری» پر از شورش است و درد و حسرت. بعد از پنجاه و سه سال، رضا موتوری هنوز جوان است.
همه چیز در مورد Su-۳۵؛ جنگنده سوخوی چند منظوره روسی که ایران می‌خواهد بخرد title
رسانه‌های داخلی و خارجی از نهایی شدن خرید جنگنده روسی سوخو ۳۵ خبر می‌دهند. سردار سید مهدی فرحی، جانشین وزیر دفاع در گفتگو با تسنیم از قطعی شدن ورود بالگرد هجومی میل ۲۸، جنگنده سوخو ۳۵ و هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰ به ایران خبر داده است.
هوش مصنوعی ترسناک، واقعیتی امروزی است title
فرار از گزارش‌ها در مورد هوش مصنوعی (AI) در رسانه‌های امروزی تقریباً غیرممکن است. چه در حال خواندن اخبار یا تماشای یک فیلم باشید، احتمالاً با نوعی هشدار یا وزوز در مورد هوش مصنوعی مواجه خواهید شد.
دخترانی که فرزندان یخی بدنیا می آورند! title
از جمله روش‌هایی که برای بارداری دختران جوان بالای بالاتر از سی سال مطرح شده است فریز کردن تخمک آنان است تا زمانی که تمایل به ازدواج پیدا کردند و به دلایل مختلف به شکل طبیعی قادر به فرزند آوری نبودند بتوانند از این تخمک‌ها جهت باروری استفاده کنند
بازتاب جهانی حرکت جوانمردانه رونالدو در رسانه‌های جهانی title
واکنش ستاره فوتبال دنیا به تصمیم داور بازی پرپسولیس و النصر عربستان سوژه رسانه‌های ورزشی جهان شد. بهترین گلزن فوتبال ملی جهان یک بار دیگر زیبایی فوتبال را نشان داد.
برگزیده
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.
کدام نمایندگان مجلس ردصلاحیت شدند؟ title
گفته می شود صلاحیت نمایندگان بستان آباد، تربت جام، مهاباد، تاکستان، فیروزکوه، الیگودرز، ۳ نماینده تبریز و ۳ نماینده استان اصفهان از سوی هیئت اجرایی شهرستان های حوزه انتخابیه شان رد شده است.