کد خبر: ۲۶۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۰
پیش بینی بازار سهام امروز 28 شهریور
بورس تهران روز دوشنبه با تغییرات ترازی اندک شاخص‌های اصلی و کاهش ۶ درصدی ارزش معاملات خرد مواجه بود. معاملات سهامی روز دوشنبه نشان دهنده توقف نسبی معاملات نماد‌های شاخص‌ساز بازار بود.

مخاطب 24- بازار سهام در روند معاملات روز گذشته شاهد افت تراز شاخص کل و رشد تراز شاخص کل هم‌وزن بود. دیروز روند معاملات در لحظات ابتدایی با رشد تراز شاخص‌ها همراه بود و شاخص کل هم‌وزن تا انتهای معاملات رشد تراز یافت.

شاخص کل اما روندی خاص از خود نشان داد. روند شاخص کل در یک ساعت ابتدایی معاملات صعودی و نوسانی بود اما از ساعت ۱۰ صبح به سمت تراز ابتدای روز حرکت کرد. روند شاخص کل بورس تهران تا ساعت ۱۲ ظهر حدود هزار واحد افزایش و ریزش تراز داشت اما در نیم ساعت انتهایی معاملات شاخص کل بورس تهران ۲ هزار و ۳۰۰ واحد دیگر افت کرد تا در تراز کمتری به نسبت تراز ابتدای معاملات روز قرار گیرد.روز دوشنبه، بر خلاف روند یکشنبه شاخص‌ها، تمام شاخص‌های فرابورس قرمز پوش بودند و در میان شاخص‌های اصلی بازار بورس تهران نیز فقط شاخص کل هم‌وزن رشد تراز داشت.

شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به ۲۲ صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم ۱۹ صدم درصدی داشت. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با ۳۳ صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن با ۳ صدم درصد ریزش تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت حمل و نقل با ۵۹.۱ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت قند و شکر با ۲۳.۳ میلیارد تومان و صنعت ساخت محصولات فلزی با ۱۷.۳ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ۸۰.۷ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با ۶۶.۵ میلیارد تومان و صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۶۲ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام در سطح ۴ همتی ماند و در تراز ۴ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومانی متوقف شد. این سطح ارزش معاملات خرد روزانه، در سطح بالاتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شاخص کل یا از عدم شفافیت چشم‌انداز بازار نشأت می‌گیرد و یا بیانگر سطح بالای قیمت سهام نسبت به ارزش ذاتی آن است که در حال حاضر هر دو عامل اثرگذاری بالایی دارند.روند جریان پول حقیقی که روز یکشنبه پس از کاهش مالکیت حقیقی در ۶ روز معاملاتی پی در پی شکسته شد؛ دیروز بار دیگر خروج پول حقیقی از سهام را به ثبت رساند. روند معاملات سهامی که به نظر می‌رسید روز یکشنبه تغییر کرده است؛ دیروز به روند روز‌های میانی هفته قبل شبیه بود. روز یکشنبه ۱۰۹ میلیارد تومان پول حقیقی به سهام وارد شد و ۶۰۹ میلیارد تومان نیز از صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت خارج شد. دیروز خالص جریان پول حقیقی در سهام منفی ۴۰۲ میلیارد تومان بود و ۱۰۸ میلیارد تومان از مالکیت حقیقی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نیز کاسته شد.روز یکشنبه، بازار سهام تغییر جهت داشت و ارزش صف‌های خرید و فروش سهام ریزش داشت. با وجود کاهش شدید ارزش صفوف خرید و فروش سهام در معاملات روز شنبه، دیروز نیز ارزش صف‌ها ریزش داشت. سهام روز شنبه به نسبت روز انتهای هفته قبل کاهش ۶۲ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۵۶ درصد رشد کرده بود.

دیروز ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه ۲۹ درصد افت کرد و به ۱۲۵ میلیارد تومان رسید و ارزش صفوف فروش نیز با ۱۹ درصد ریزش تا سطح ۱۳۰ میلیارد تومانی افت داشت.روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۴.۲ میلیون تومان روز یکشنبه تا ۲۳.۴ میلیون تومان ریزش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و از ۲۲.۳ میلیون تومان به ۲۳.۶ میلیون تومان رسید.

با این اوصاف بار دیگر قدرت فروشندگان حقیقی بیشتر از خریداران شده که البته این شکاف محسوس نبوده است اما می‌توان روند این دو معیار را در انتهای معاملات روز دوشنبه به سمت رشد قدرت فروشنده برآورد کرد.

پیش‌بینی بورس سه‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز سه‌شنبه در تداوم کف‌سازی معاملات دیروز و احتمالاً در جهت ریزش انتهای معاملات آغاز خواهد شد. بازار سهام در انتهای معاملات روز گذشته واکنش منفی خود را به خبر آزادسازی پنج میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو به حساب ۶ بانک ایرانی فعال شده در ۲ بانک قطری واریز شده است. از سوی دیگر افزایش قیمت نفت جهانی که معاملات روز یکشنبه را حمایت می‌کرد همچنان اثر حمایتی خود را بر بازار سهام دارد. با این تفاسیر می‌توان در نظر داشت که معاملات روز سه‌شنبه با رشد عرضه سهام مواجه باشد و صفوف فروش سهم‌های دلاری بازار سهام نیز افزایش یابد.با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۳ تا ۵ همتی داشته باشد.

بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی ضعیف‌تر از روز دوشنبه پیش بینی می‌شود و احتمالاً روند خروج پول حقیقی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت متوقف شود و برآیند جریان پول حقیقی در آن مثبت شود.

صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد ۱۰۰ میلیارد تومانی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۱ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۴ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افت تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

اینفو بورس (10)

منبع: همشهری آنلاین
آخرین اخبار
پربازدید ها
اخبار داغ
امین میرزازاده طلا گرفت title
در حالی که همه نگاه‌ها به وزن ۱۳۰ کیلو کشتی فرنگی قهرمانی جهان بود امین میرزازاده توانست به مدال طلا دست پیدا کند
سوتی پیمان یوسفی روی آنتن زنده شیر پدر و نان مادر! title
سوتی وحشتناک پیمان یوسفی، گزارشگر سیما روی آنتن زنده در گفتگو با هادی عامل خبرساز شد.
دلیل واقعی ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ سرانجام مشخص شد title
ارزبری بالا و عمل متقابل نسبت به تحریم‌ها به عنوان مهم‌ترین دلایل عدم ورود این گوشی‌ها به ایران محسوب می‌شوند.
دیدار هوادار کوچک ایرانی با رونالدو + فیلم title
هوادار نوجوان ایرانی که آرزوی دیدن رونالدو را داشت در هتل با ستاره پرتغالی دیدار کرد.
اخبار لحظه‌ای از حضور تیم النصر و ستارگانش در ایران title
کریستین رونالدو، سادیو مانه و هم‌تیمی‌هایش تا ساعاتی دیگر پا به تهران خواهند گذاشت تا مهیای یکی از جذاب‌ترین تقابل‌های تاریخی مقابل نماینده ایران شوند.
برگزیده
فروش آنلاین نان قاعده‌مند می‌شود title
قاعده‌مند کردن هزینه‌هایی که اپلیکیشن‌ها در قالب فروش آنلاین نان دریافت می‌کنند در برنامه‌های دولت قرار دارد.
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ title
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ معرفی شدند. در ادامه می‌توانید عکس‌های برگزیده این دوره از مسابقات عکاسی نجوم را مشاهده کنید.
نگاهی به ۶ فیس لیفت جذاب و موفق در صنعت خودرو ایران title
خودروسازان داخلی با فیس لیفت توانستند محصولات قدیمی خود در قالب محصول جدید به بازار عرضه کنند. در ادامه با ۶ فیس لیفت جذاب و موفق در صنعت خودرو ایران آشنا می‌شویم.
فرصت مهاجرت برای رانندگان title
رییس اتحادیه شرکت های مسافربری از بالا رفتن تقاضای دریافت گواهینامه پایه یک برای مهاجرت خبر داد.