کد خبر: ۱۳۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸
رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با هشدار نسبت به سلامت ایرانیان و نسل آینده ورزش کشور، گفت: پیشگیری امری بسیار مهم‌تر از درمان است و نباید اجازه دهیم کم‌تحرکی به دلیل شرایط پیچیده عصر حاضر، نسل آینده ورزش کشور را با چالش مواجه کند.

نسل آینده ورزش ایران در خطر است!

مخاطب۲۴ :‌ غلامرضا نوروزی با اشاره به وضعیت پیچیده به وجود آمده ناشی از کم تحرکی، شیوع کرونا، هجوم بیماری‌های غیر واگیر، چاقی کودکان و آلودگی هوا در کلان شهرها، اظهار کرد: در صورت عدم مقابله با این وقایع و عدم برنامه‌ریزی صحیح و مدون با پیامد‌های تلخی برای سلامت ایرانیان روبرو خواهیم بود و باید بدانیم جامعه ورزش کشور نیز از اثرات سوء این مسائل در امان نخواهند بود.

وی با تاکید بر اهمیت ویژه پیشگیری قبل از رسیدن به مرحله درمان، عنوان کرد: گستره کم‌تحرکی بین ایرانیان با پیدایش کرونا و مشکلات اقتصادی به صورت تصاعدی در حال افزایش است و خطر یکجانشینی در بین اقشار مختلف جامعه به ویژه کودکان، نسل آینده ورزش کشور را نیز با خطر جدی موجه کرده است و بی توجهی به سلامت کودکان ممکن است با هدر رفت، جلوگیری از عدم شکوفایی و نبوغ استعداد‌های ورزشی روبرو شود.

نایب رییس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه بر اساس «سند تحول دولت مردمی» سهم پایین ورزش عمومی در سبک زندگی مردم یکی از چالش‌های ورزش ایران به شمار می‌رود، گفت: بهره‌وری پایین اماکن ورزشی و ضعف دسترسی و بهره‌مندی به ورزش، عامل اصلی این مسئله است و یکی از راهبرد‌های حل این چالش افزایش بهره‌مندی و گسترش دسترسی عموم مردم به ورزش است که به طور حتم افزایش میزان فعالیت بدنی، گستره ورزشکاران ایرانی را افزایش می‌دهد.

نوروزی با اشاره به اینکه هر چه میزان سلامت و فعالیت بدنی نسل آینده ایرانیان بهبود یابد و به ورزش عمومی در کشور توجه شود شاهد رشد و ارتقای ورزش قهرمانی خواهیم بود، اظهار کرد: متاسفانه آمار و ارقام اعلامی بسیار نگران کننده است؛ بر اساس آمار اعلامی کم تحرکی، عامل بیش از ۸۰ درصد از مرگ و میر‌ها در ایران است و به طور حتم این وضعیت متناسب با شیوع ویروس کرونا تشدید شده است. همچنین کم تحرکی در بین بانوان به بیش از ۶۵ درصد تا حدود ۷۰ درصد و کم تحرکی در بین مردان بیش از ۴۵ درصد است.

وی افزود: آن گونه که متولیان امر اعلام کرده اند، سال ۱۴۰۵ میزان کم‌تحرکی مردان به بیش از ۷۵ درصد و میزان کم‌تحرکی بانوان به بیش از ۸۰ درصد افزایش می‌یابد که این اتفاق، کاملا نگران کننده است. به طور حتم هر چه میزان کم تحرکی در بین جامعه ایرانی افزایش یابد این مسئله نسل آینده ورزش کشور را نیز با خطر مواجه می‌کند و به طور حتم، دایره ورزشکاران را به عنوان پشتوانه ورزش قهرمانی کشور کوچک‌تر خواهد کرد.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به اینکه بر اساس اعلام مسئولان، بیش از ۲۰ درصد کودکان ایرانی نیز دچار چاقی هستند، عنوان کرد: وقتی کودک در سنین پایین به چاقی دچار می‌شود این اتفاق در طول زمان با او خواهد بود و به احتمال بسیار زیاد دوران جوانی و نوجوانی را با همین سبک زندگی ادامه می‌دهد و زمانی که به میانسالی می‌رسد، کارایی و بهره‌وری پایین‌تری نسبت به کودکانی دارد که از وزن کمتری برخوردار هستند. همچنین بر اساس اعلام فدراسیون دانش آموزی، با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی آموزشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها حدود ٣٠ درصد دانش آموزان دچار کم تحرکی شده اند و در بخش دانش آموزی طی چند سال آینده بیش از ۳ میلیون دانش آموز چاق خواهیم داشت.

نوروزی ادامه داد: اگر میزان چاقی و اضافه وزن دانش‌آموزان ایرانی را طبق آمار اعلامی ۲۲ تا ۲۵ درصد برآورد کنیم این یعنی از بین ۱۴ میلیون نفر جمعیت دانش آموزی کشور، حدود ۳ تا ۳.۵ میلیون نفر چاق یا دارای اضافه وزن به شمار می‌روند که این روند برای نسل آینده ورزش کشور نگران کننده است.

وی با بیان اینک طبقه گفته مسئولان طی هشت سال گذشته نرخ «چاقی» دانش‌آموزان رشد داشته و به ازای هر چهار دانش‌آموز یک دانش‌آموز مبتلا به چاقی و اضافه‌وزن است، تصریح کرد: از حیث ورزش و چاقی خانواده‌ها، بیش از ۶۵ درصد مادران مبتلا به چاقی و اضافه‌وزن هستند و زمانی که مادران به عنوان ستون اصلی تربیتی فرزندان با چالش اضافه وزن و کم تحرکی روبرو باشند به طور حتم نوع نگاه به ورزش در خانواده‌ها متاثر خواهد شد و این رویه موجب خواهد شد کودک با الگوبرداری از مادر میل و رغبتی به ورزش نشان ندهد در حالی که مادران ورزشکار به طور حتم بهترین الگو برای فرزندان به شمار می‌روند و رغبت به ورزش کردن در بین کودکان را دو چندان می‌کنند.

نایب رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به آمار اعلام شده، در حدود ۶۰ درصد جمعیت ایران دارای افزایش وزن هستند، تصریح کرد: طبق آخرین گزارش‌های آماری به طور مستقیم و غیرمستقیم سالانه ۴۵ هزار میلیارد تومان برای درمان در کشور هزینه می‌شود و این میزان فقط گزارش هزینه کرد بیماری‌های غیرواگیر است که دلیل عمده آن ناشی از کم تحرکی، چاقی و اضافه وزن است.

نوروزی ادامه داد: پیشگیری موجب می‌شود هزینه‌های درمان به طرز قابل توجهی کاهش یابد و فدراسیون پزشکی ورزشی به عنوان یکی از متولیان تامین سلامت و پویایی ورزش کشور به عنوان یک مسئولیت اجتماعی وظیفه خود می‌داند در این رابطه هشدار‌های لازم را ارائه کند تا نسل آینده ورزش کشور در بهترین شرایط رشد کرده و از تمامی آسیب‌های جسمانی و روانی در امان باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
مهارت دیدنی پلنگ برفی در تعقیب و شکار طعمه در صخره شیب دار!+ فیلم title
ویدئویی از مهارت تماشایی پلنگ در تعقیب طعمه در صخره شیب دار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
لحظه احساسی آزادی مردی که ۳۴ سال به اشتباه در زندان بود! + فیلم title
مرد فلوریدایی که به اشتباه به جرم سرقت محکوم شده بود پس از ۳۴ سال از زندان آزاد شد.
کوسه یک دختر نوجوان استرالیایی را کشت title
دختر نوجوان استرالیایی که با دیدن دلفین ها به داخل یک رودخانه پریده بود مورد حمله کوسه قرار گرفت.
لحظه وحشتناک سقوط دانشجو از طبقه ششم خوابگاه + فیلم (۱۶+) title
در این مطلب ویدئوی سقوط دانشجوی هندوستانی از طبقه ششم یک خوابگاه را ببینید.
حرکت زیبای خبرنگار ترک حین وقوع پس لرزه در گزارش زنده تلویزیون + فیلم title
خبرنگار تلویزیون ترکیه در حین گزارش زنده تلاش کرد تا یک دختربچه را که با وقوع پس لرزه دچار وحشت شده بود آرام کند.
برگزیده
بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند را می‌خوانید.
نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر را می‌خوانید.
قیمت سکه ۳۰۰ هزار تومان افت کرد | پرداخت دو یارانه معیشتی در آستانه نوروز+ جزئیات | افزایش دستمزد کارگران در سال آینده title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند دونگا، جدیدترین گزینه سرمربیگری تیم ملی | قیمت سکه ۳۰۰ هزار تومان افت کرد را می‌خوانید.
غفلت استقلال برایش گران تمام می‌شود | سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد! title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند غفلت استقلال برایش گران تمام می‌شود | سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد! | ناراحتی شدید دلالان مسکن از قانون جدید را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار