اخبار جام جهانی بالای خبرها
کد خبر: ۸۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵
دیدار جو بایدن با شی جین پینگ انجام شد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از دیدار با شی جین پینگ، همتای چینی خود در اندونزی گفت که این کشور به دنبال تصرف «قریب‌الوقوع» تایوان نیست.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده که برای شرکت در نشست سران گروه ۲۰ به جزیره بالی سفر کرده است در نشستی خبری گفت: «فکر نمی‌کنم که تلاشی قریب‌الوقوع از طرف چین برای تصرف تایوان در جریان باشد.»

جو بایدن پس از دیدار با شی جین پینگ: چین به دنبال تصرف قریب‌الوقوع تایوان نیست

مخاطب ۲۴- به نقل از یورونیوز؛ وی با این حال افزود که مراتب اعتراض خود نسبت به «اقدامات قهرآمیز و به طور روزافزون خصمانه» چین در قبال تایوان را در دیدار با شی جین پینگ ابراز کرده است.

 

جو بایدن گفت با اشاره به رابطه کشورش با چین گفت که «نیازی به جنگ سرد جدید» نیست.

ملاقات روز دوشنبه رهبران آمریکا و چین در بالی نزدیک به سه ساعت طول کشید. تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از دیگر موضوعات مورد بحث در این دیدار بود. به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا هر دو کشور بر این باور هستند که استفاده از سلاح هسته‌ای «کاملا غیرقابل قبول» است. نگرانی‌ها از احتمال توسل مسکو به استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین طی هفته‌های اخیر افزایش یافته بود.
جو بایدن همچنین ابراز «اطمینان» کرد که چین سیاست «افزایش تنش» از طرف کره شمالی را دنبال نمی‌کند. کره شمالی طی هفته‌های اخیر چند آزمایش موشکی انجام داد و نگرانی‌هایی بابت احتمال انجام آزمایش هسته‌ای جدید از طرف پیونگ‌یانگ پدید آمده است.

روسای جمهوری آمریکا و چین در جریان دیدارشان همچنین توافق کردند که گفتگو‌ها بین دو کشور با سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده به پکن ادامه پیدا کند.

روابط واشنگتن و پکن تابستان سال جاری به دنبال سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان متشنج شده بود. چین از تایوان به عنوان بخشی از خاک خود یاد می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار