اخبار جام جهانی بالای خبرها
کد خبر: ۸۶۴۳
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹
شبکه خبری «ان‌بی‌سی» نیز اعلام کرد که کرملین از تصمیم به عقب نشینی نیرو‌های روسیه از شهر «خرسون» در جنوب اوکراین خبر داده است.

رسانه‌ها غروب چهارشنبه به وقت تهران اعلام کردند که نیرو‌های روسیه در منطقه «خرسون» در جنوب اوکراین برای حفظ جان شهروندان تصمیم به ترک این منطقه گرفته‌اند.

عقب نشینی روسیه از خرسون

مخاطب ۲۴- به نقل از فارس؛ وبگاه شبکه خبری «راشاتودی» در این باره اعلام کرد که روسیه تصمیم گرفته نیرو‌های خود را از بخش راست رودخانه «دنیپر» از جمله خرسون خارج کند. وزارت دفاع روسیه توضیح داده که می‌خواهد از تلفات غیرضروری در میان نیرو‌های خود جلوگیری کند و جان غیرنظامیان را نجات دهد.

ژنرال «سرگئی سوروویکین» فرمانده عملیات نظامی روسیه در اوکراین روز چهارشنبه به «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با اشاره به حملات اوکراین به غیر نظامیان در خرسون گفت: «اگر رژیم کی‌یف. حمله ویرانگرتری به سد "کاخوفسکایا" انجام دهد، جریان آب ممکن است سرازیر شود که مناطق وسیعی را آب برده و تلفات غیرنظامی قابل توجهی به همراه خواهد داشت.»

سوروویکین گفت که خروج از این منطقه به جلوگیری از بدترین سناریو و همچنین حفظ نیرو‌ها در منطقه کمک می‌کند.

شویگو نیز به این ژنرال روس دستور داده تا جابجایی امن را برای نظامیان و غیرنظامیان ترتیب دهد.

روسیه ماه گذشته پس از آن که ساکنان در یک همه پرسی به جدا شدن از اوکراین و پیوستن به روسیه رای دادند، منطقه خرسون را به خود اختصاص داد.

شبکه خبری «ان‌بی‌سی» نیز اعلام کرد که کرملین از تصمیم به عقب نشینی نیرو‌های روسیه از شهر «خرسون» در جنوب اوکراین خبر داده است.

به گزارش این منبع خبری، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه دستور خروج نیرو‌ها را از رودخانه «دنیپر» صادر کرده است. گفته می‌شود که ژنرال «سرگئی سوروویکین» فرمانده کل نیرو‌های روسیه در اوکراین پیشنهاد کرده است خطوط دفاعی در ساحل شرقی این رودخانه مستقر شوند.

خرسون در جنوب اوکراین از اولین مناطقی بود که تحت کنترل نیرو‌های نظامی روسیه قرار گرفت. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه پیش از این روس‌ها و اوکراینی‌ها را ملتی واحد خوانده و بر آزادی مناطق روس نشین از کنترل نئونازی‌های اوکراینی تاکید کرده است.

رئیس جمهور روسیه پنجم اسفند گذشته دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد.

 

این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو به طور رسمی استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

روسیه اعلام کرده اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.

در تحولی دیگر در عرصه دیپلماتیک، «ماریا زاخاروا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه در نشست خبری گفت: «روسیه هرگز از انجام مذاکرات با اوکراین امتناع نکرده و همچنان آماده است تا با در نظر گرفتن واقعیت‌ها مذاکرات را برگزار کند.»

به گزارش خبرگزاری «تاس» وی گفت: «ما برای مذاکره آماده هستیم و هرگز از انجام آن خودداری نکرده‌ایم. ما آماده مذاکره هستیم، البته با در نظر گرفتن واقعیت‌هایی که در حال حاضر در حال ظهور است.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار