کد خبر: ۷۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۹
ناصر کنعانی:
سخنگوی وزارت خارجه گفت: اینکه در حاشیه نشست سازمان ملل، گفت‌وگوهایی با طرف‌های مذاکره کننده رفع تحریم‌ها صورت بگیرد یک احتمال است.

به گزارش مخاطب 24 به نقل فارس، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری امروز خود با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به نیویورک برای شرکت در هفتاد و هفتمین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که آیا سفر آقای باقری به همراه رئیس جمهور به نیویورک به منظور برگزاری مذاکرات با طرف‌های مذاکره در نیویورک صورت گرفته است و آیا برنامه‌ای در این ارتباط پیش‌بینی شده است؟ تصریح کرد: همراهی آقای باقری در این سفر در ارتباط با همراهی هیئت عالی‌رتبه ایرانی صورت گرفته است و برنامه تعریف شده برای گفتگو در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها در چارچوب این نشست و اجلاس وجود ندارد، اما به صورت طبیعی نشست‌های بین‌المللی فرصت خوبی برای برگزاری نشست‌های سیاسی، انجام مذاکرات بین کشور‌ها و فرصتی برای تبادل نظر در خصوص موضوعات مورد علاقه کشور‌ها است.

ارسال سوخت رایگان به لبنان موضوعیت ندارد

وی ادامه داد: این که در حاشیه این نشست گفتگو‌هایی در خصوص موضوع هسته‌ای و مذاکرات رفع تحریم‌ها صورت بگیرد این احتمال را رد نمی‌کنیم و ایران از هر فرصتی برای بیان دیدگاه‌های خود استفاده می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران هیچ موقع میز مذاکره را ترک نکرده است و مذاکرات سازنده را به عنوان روشی سازنده و معقول برای حل و فصل اختلافات می‌داند و اینکه در حاشیه این نشست گفتگو‌هایی با طرف‌های مذاکره کننده رفع تحریم‌ها صورت بگیرد یک احتمال است و ما از هر فرصتی برای بیان دیدگاه‌ها و پیشبرد منافع ایران در عرصه بین المللی استفاده می‌کنیم.

وی همچنین در ارتباط با مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آخرین تحولات قره‌باغ گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط واضح هست. ما معتقد بر ضرورت اتخاذ رویکرد سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها و کاهش تنش‌ها هستیم. در خصوص ژئوپلیتیک منطقه و مرز‌های بین‌المللی نیز سیاست ایران روشن است و بر این موضوع تأکید داریم که آن چیزی که می‌تواند به حل و فصل اختلافات کمک کند وجود اراده سیاسی دو کشور «ارمنستان و آذربایجان» برای شروع گفتگو‌ها و انجام تلاش‌های منطقه‌ای برای پایان دادن به این تنش‌ها است.

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی نیز در چارچوب سیاست همسایگی خود و ارتباط نزدیک با دو طرف، همچنان آماده است که برای پایان دادن این تنش‌ها همکاری کند.

سخنگوی وزارت خارجه در همین ارتباط ادامه داد: ما معتقد هستیم تغییر ژئوپلیتیک در منطقه ایجاد بی‌ثباتی می‌کند و برای ما چارچوب‌های منطقه‌ای اصل است.

وی افزود: دامن زدن به تنش‌ها در این منطقه در چارچوب منافع آذربایجان و ارمنستان و در چارچوب منافع کل منطقه نیست.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا کمک ایران به لبنان در حوزه انرژی رایگان خواهد بود؟ گفت: رایگان بودن موضوعیتی ندارد. گفتگو‌های ما با مقامات لبنان در حوزه تامین انرژی و کمک‌های اقتصادی به این کشور در قالب یک بسته است و رایگان بودن موضوعیت ندارد و کمک برای رفع مشکلات این کشور در حوزه سوخت و برق مطرح است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال که آیا در جریان سفر رییس جمهور به نیویورک ممکن است که در سطح پایین‌تر از رئیس‌جمهور دیداری بین مقامات ایرانی و آمریکایی صورت بگیرد با توجه به اینکه آقای باقری در این سفر آقای رئیس‌جمهور را همراهی می‌کنند؟ گفت: هیچ گفت‌وگویی با مقامات آمریکا در این سفر نخواهیم داشت. رئیس‌جمهور محترم در این ارتباط با صراحت دیدگاه‌های ایران را مطرح کردند.

وی ادامه داد: در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها به صورت طبیعی ارتباطات و تماس‌ها در چارچوب معمول از طریق اتحادیه اروپا ادامه دارد و در این زمینه هرگونه تحولی در این چارچوب خواهد بود.

وی تاکید کرد: سفر آقای باقری به نیویورک به همراه رییس‌جمهور، ارتباطی با گفت‌وگوی دوجانبه با مقامات آمریکایی در موضوع هسته‌ای و دیگر موضوعات ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه سخنان خود در پاسخ به این سوال که چرا ایران به فوت ملکه انگلیس واکنش نشان نداد خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: ایران در ارتباط با این موضوع از نظر پروتکلی، متناسب با روابط دوجانبه و عمل متقابل در مناسبت‌های مشابه بر اساس عرف رایج دیپلماتیک و آداب شناخته شده دیپلماتیک، عمل کرده است.

وی ادامه داد: مناسبات سیاسی کشور‌ها در خلاء شکل نمی‌گیرد و مبتنی بر چارچوب سیاسی، مناسبات دوجانبه و عمل و واکنش متقابل است و ما متناسب با عرف‌های شناخته شده دیپلماتیک در این قضیه عمل کردیم.
وی ادامه داد: امیدواریم در دوران پیش رو شاهد بهبود مناسبات دو کشور باشیم و در چارچوب منافع و مصالح مشترک بتوانیم گام‌های جدیدی را برداریم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار