کد خبر: ۷۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵
تابوت حامل جسد ملکه الیزابت دوم، پنج روز پس از درگذشتش در بالمورال، کاخ تابستانی او در اسکاتلند با یک فروند هواپیمای ترابری نیروی هوایی سلطنتی انگلیس از فرودگاه نظامی غرب لندن با خودرو به کاخ باکینگهام مقر اصلی هفتاد سال سلطنتش منتقل شد.

مخاطب 24، همه مراحل چند ساعته انتقال تابوت ملکه انگلیس از اسکاتلند به لندن و کاخ باکینگهام با تشریفات ویژه و در میان تدابیر شدید امنیتی و حضور گسترده پلیس انجام شد.
تابوت ملکه در راه لندن
تابوت حامل جسد ملکه الیزابت دوم، پنج روز پس از درگذشتش در بالمورال، کاخ تابستانی او در اسکاتلند با یک فروند هواپیمای ترابری نیروی هوایی سلطنتی انگلیس از فرودگاه نظامی غرب لندن با خودرو به کاخ باکینگهام مقر اصلی هفتاد سال سلطنتش منتقل شد.

همه مراحل چند ساعته انتقال تابوت ملکه انگلیس از اسکاتلند به لندن و کاخ باکینگهام، که با تشریفات ویژه و در میان تدابیر شدید امنیتی و حضور گسترده پلیس انجام شد با تصویربرداری هوایی و زمینی از شبکه‌های تلویزیونی انگلیس به صورت زنده پخش شد.

چارلز سوم فرزند ارشد و ولیعهد ملکه انگلیس که اکنون در ۷۳ سالگی جانشین ملکه شده نیز به بلفاست مرکز ایرلند شمالی رفت تا نخستین بار در مقام شاه این کشور در این منطقه حساس که جمهوری خواهان در آن طرفداران زیادی دارند، حضور یابد و در مراسمی که برای ملکه برگزار شد، شرکت کند.

ایرلند شمالی که تنها راه زمینی انگلیس با اتحادیه اروپاست محل گره اصلی روابط انگلیس با اتحادیه اروپا پس از جدایی از این اتحادیه و اجرای برگزیت است. حساسیت‌های ایرلند شمالی سبب شد، شاه جدید انگلیس در زمان ولیعهدیش ۳۹ بار به این منطقه سفر کند.

ایرلند شمالی به اتفاق انگلیس، ولز و اسکاتلند، انگلستان یا بریتانیا را تشکیل می‌دهند. در همه پرسی برگزیت بیشتر مردم ایرلند شمالی به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند و اکنون همچون بیشتر مردم اسکاتلند، خواهان اجرای دموکراسی و تحقق خواسته‌های اکثریت مردم این منطقه شده اند و همین موجب شده موضع جمهوری خواهان که برای پیوستن ایرلند شمالی به جمهوری ایرلند مبارزه می‌کنند تقویت شود.

در مراسم درگذشت ملکه در ایرلند شمالی، نمایندگان حزب جمهوری خواه شین فین به شاه جدید یادآوری کردند که چشم انداز سیاسی این منطقه تغییر کرده است. اشاره آنان به نتیجه انتخابات اردیبهشت امسال در انتخابات تعیین اعضای مجمع قانونگذاری ایرلند شمالی بود که در آن، حزب جمهوری خواه شین فین توانست بیشترین کرسی‌های پارلمان محلی را بدست آورد و پس از ۱۰۱ سال بر سلطنت طلبان در این منطقه چیره شود. موضوعی که نگرانی‌های لندن را از جدایی ایرلند شمالی از انگلیس و پیوستن آن به جمهوری ایرلند به شدت تشدید کرده است.

همزمان با حضور چارلز شاه جدید انگلیس در ایرلند شمالی، لیز تراس نخست وزیر جدید انگلیس هم به این منطقه سفر کرد و در برخی برنامه‌های چارلز شرکت کرد. قرار است تابوت حامل ملکه انگلیس برای بازدید عموم به مدت پنج روز و تا روز یکشنبه آینده در تالار وست مینیستر در مرکز لندن به نمایش بگذارند تا روز دوشنبه هفته آینده به خاک بسپارند.

آخرین اخبار
پربازدید ها
اخبار داغ
بنیانگذار ساندویچی هایدا درگذشت title
جاوید فرزامی که به همراه برادرش علی فرزامی صاحب برند هایدا معروف به ساندویچی هایدا بود به دلیل آمبولی ریه درگذشت.
فیلم | گاف سریال زخم‌کاری؛ کشیدن ترمز دستی با BMW سری ۵! title
در جدیدترین قسمت سریال زخم‌کاری بازیگر نقش میثم با کشیدن ترمز دستی BMW سری ۵، لحظه عجیبی را رقم زد.
سوتی پیمان یوسفی روی آنتن زنده شیر پدر و نان مادر! title
سوتی وحشتناک پیمان یوسفی، گزارشگر سیما روی آنتن زنده در گفتگو با هادی عامل خبرساز شد.
دلیل واقعی ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ سرانجام مشخص شد title
ارزبری بالا و عمل متقابل نسبت به تحریم‌ها به عنوان مهم‌ترین دلایل عدم ورود این گوشی‌ها به ایران محسوب می‌شوند.
دیدار هوادار کوچک ایرانی با رونالدو + فیلم title
هوادار نوجوان ایرانی که آرزوی دیدن رونالدو را داشت در هتل با ستاره پرتغالی دیدار کرد.
برگزیده
برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ معرفی شدند title
جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۳ به «پیر آگوستینی»، «فرنس کراوس» و «آن لوهولیر» اهدا شد.
فوری | اعلام جزئیات روش جدید فروش خودرو، سامانه یکپارچه خودرو حذف شد title
حذف سامانه یکپارچه خودرو، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت:فروش خودرو دیگر به روش قبل انجام نخواهد بود
فروش آنلاین نان قاعده‌مند می‌شود title
قاعده‌مند کردن هزینه‌هایی که اپلیکیشن‌ها در قالب فروش آنلاین نان دریافت می‌کنند در برنامه‌های دولت قرار دارد.
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ title
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ معرفی شدند. در ادامه می‌توانید عکس‌های برگزیده این دوره از مسابقات عکاسی نجوم را مشاهده کنید.