کد خبر: ۷۲۴۱
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۷
فرمانده نزاجا گفته پهپاد آرش۲ مخصوص حمله به دو شهر مهم تل‌آویو و حیفا در سرزمین‌های اشغالی ساخته شده است.

مخاطب 24، روز گذشته امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در برنامه تلویزیونی صف اول با اشاره به توانمندی این نیرو در حوزه پهپادی گفت که پهپادر آرش2 برای نابودی تل آویو و حیفا تهیه شده و علاوه بر این، در ارتش ساختاری نیز برای نابودی رژیم صهیونیستی فراهم شده است.

این صحبت‌های امیری حیدری که با بازتاب‌های فراوانی روبرو بوده است پس از آن صورت گرفت که ارتش جمهوری اسلامی ایران در دو رزمایش متوالی قدرت پهپادی خود بخصوص قدرت پهپادهای انهدامی آرش را آزمایش کرد. البته پیش از این نیز ارتش از دستاوردهای دیگر خود در حوزه پهپادی مانند رونمایی از پایگاه پهپادی زیر زیرزمینی 313 و ناو دسته پهپادبر رونمایی کرده بود که نشان‌دهنده عزم جدی برای پیشرفت در حوزه پهپادی بود.

از سوی دیگر هفته گذشته سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پیامی که در صفحه شخصی خود در پیام‌رسان روبیکا منتشر کرد نسبت به همکاری برخی کشورهای منطقه با ارتش رژیم صهیونیستی و همچنین و عضویت ارتش این رژیم در سازمان تروریستی سنتکام هشدار داد.

مدتها است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری گسترده ای در حوزه پهپادی کرده‌اند و در این زمینه به دستاوردهای قابل توجهی هم رسیده‌اند و موفق به طراحی و تولید انواع پهپادها با کاربری‌های متفاوت شده‌اند. جنگ‌های اخیر در منطقه مانند تجاوز عربستان به یمن،‌جنگ قره باغ و جنگ اوکراین نیز نشان داد که این سرمایه گذاری به درستی انجام شده است.

همه چیز درباره جدیدترین سلاح ایرانی

پیشرفت ایران در حوزه پهپادی تا جایی بوده است که کشورمان به عنوان یکی از کشورهای صاحب سبک در حوزه پهپادی مطرح شده و توانسته علاوه بر تامین نیازمندی‌های خود،‌ راه را برای فروش پهپادی ایرانی در بازارهای جهانی نیز باز کند.

علاوه بر آن نیروهای مسلح کشورمان همپای ارتقا توانمندی خود، توانمندی پهپادی جبهه مقاومت را نیز افزایش داده اند بصورتی که امروز شاهد ایجاد شبکه یکپارچه پهپادی در این جبهه هستیم. اثرگذاری این شبکه پهپادی نیز آنچنان بوده است که آمریکایی‌ها را وادار به اعتراف درباره قدرت پهپادی ایران کرد و به فکر ایجاد یک شبکه یکپارچه پدافندی برای مقابله با آن انداخت.

در ادبیات دفاعی نیروهای مسلح کشورمان همواره از رژیم صهیونیستی به عنوان یک تهدید جدی نامبرده شده است و بر همین اساس هم همواره طرح‌هایی برای مقابله با این رژیم در دکترین دفاعی ایران تدوین شده است. قطعا بر این اساس تسلیحات مناسبی هم در ساختار نیروهای مسلح برای رویارویی احتمالی با این رژیم تهیه شده است که بدون شک یکی از آنها پهپادهایی با برد 1000 کیلومتر و بیش از آن است.

در سازمان رزم پهپادی ارتش و سپاه نیز پهپاد مراقبتی، رزمی و انهدامی با این برد توسط متخصصان کشورمان طراحی و تولید شده است که در ادامه به بررسی برخی از مهمترین آنها می‌پردازیم.

پهپاد آرش2 یکی از پهپادهای ایرانی با برد 2000 کیلومتری است که توسط متخصصان ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و تولید شده است. این پهپاد که از یک موتور پیستونی بهره می‌برد بدنه‌ای استوانه‌ای شکل با یک تیل عمودی دارد و دو بال آن در انتهای بدنه قرار گرفته ‌اند.

پهپاد آرش2 از روش پرتاب بوسیله جیتو استفاده می‌کند و همین امر آن را بی نیاز از باند برای پرواز کرده است. به این ترتیب پهپاد آرش قادر است از انواع پرتابگر های متحرک به سمت اهداف به پرواز درآید و این موضوع آن را به یک پهپاد راهکنشی با قبلیت تحرک بالامبدل می‌سازد که به بهره‌برداران آن امکان بکار گیری از آن در محیط‌های مختلف جغرافیایی را می‌دهد.

در جریان بازدید سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم از نمایشگاه دستاوردهای نزاجا در اصفهان نوع جدید این پهپاد مجهز به جستجوگر اپتیکی نیز به نمایش در آمد که دقت اصابت به هدف این پهپاد را افزایش می‌دهد.

`پهپاد فطرس یکی از پهپادهای ساخت صنایع هوایی وزارت دفاع است که شاید بتوان آن را اولین پهپاد پهن پیکر ایرانی نامید. این پهپاد با مداومت پروازی 30 ساعت برد عملیاتی 2000 کیلومتری دارد و قادر است تا ارتفاع 25 هزار پا اوج بگیرد. پهپاد فطرس توانایی حمل دو موشک یا بمب را دارد. البته اخیرا این پهپاد در پایگاه پهپادی 313 ارتش در کنار پهپاد کروز حیدر به نمایش گذاشته شد که در صورت مسلح شدن به این سلاح توانایی‌های عملیاتی آن ارتقا می‌یابد.

پهپاد فطرس در پایگاه پهپادی ارتش

پهپاد مهاجر6 دیگر پهپاد ایرانی با برد 2400 کیلومتر است که توسط صنایع هسا وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و تولید شده است و ارتش و سپاه بکارگیرندکان این پهپاد هستند. علاوه بر این پهپاد مهاجر 6 به برخی کشورها مانند عراق نیز فروخته شده است. مهاجر 6 یک پهپاد مراقبتی و رزمی است که قابلیت حمل 4 بمب قائم یا 2 موشک الماس را دارد و از یک دوربین عقاب 4 با قابلیت تصویربرداری در روز و شب و بزرگنمایی 30 برابر برخوردار است.

پهپاد مهاجر 6

مهاجر 6 با مداومت پرواز 12 ساعته می‌تواند مساحتی برابر با 10 هزار کیلومتر مربع( به اندازه استان قم) را پایش کند و با بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت تا ارتفاع 18000 پا اوج بگیرد.

پهپادهای سری کمان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از دیگر پهپادهای ایرانی با برد بالای 1000 کیلومتر هستند که بدست متخصصان نهاجا طراحی و تولید شده‌اند.

پهپاد کمان 12 مجهز به بمب قائم

پهپاد کمان 12 با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی 10 ساعت قابلیت برخاست از باندهایی با حداقل طول 400 متر را دارد.این پهپاد با شعاع عملیاتی 1000کیلومتر، قابلیت حمل محموله هایی با وزن 100 کیلوگرم را دارد و حداکثر وزن آن هنگام برخاست 450 کیلوگرم است. این پهپاد علاوه بر نقش نظارتی می‌تواند بمب‌های قائم یا موشک‌های الماس را نیز به عنوان سلاح با خود حمل کند.

پهپاد کمان 22 در پایگاه پهپادی 313 ارتش

پهپاد کمان 22 برادر بزرگتر پهپاد کمان 12 است که با مداومت پروازی 24 ساعته بردی معادل 3000 کیلومتر داشته و توان حمل 300 کیلوگرم انواع تسلیحات هوا به زمین و هوا به هوا به همراه سامانه‌های جنگ الکترونیک را دارد. مسلح شدن این پهپاد به پهپادکروزهای حیدر نقش موثری در ارتقا قابلیت‌های عملیاتی آن خواهد داشت.

اما شاید بتوان مهمترین پهپادهای اسرائیل زن ایران را پهپادهای سری شاهد دانست. این پهپادها که در کلاس‌های مختلف با ماموریت‌های متنوع توسط صنایع تحقیقاتی شاهد نیروی هوافضای سپاه طراحی و تولید شده است و یکی از با کیفیت ترین پهپادهای ایرانی است.

پهپاد شاهد 129

پهپاد شاهد 129 معروف ترین عضو این خانواده است. شاهد 129 یک پهپاد با ماوریت مراقبتی و رزمی است که 2000 کیلومتر برد دارد. این پهپاد قابلیت حمل و بکارگیری 4 فروند موشک یا بمب هدایت شونده سدید را دارد و از دوربین‌های عقاب 4 و 6 استفاده می‌کند.

این پهپاد با بیشینه سرعت 135 کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی 24 ساعته قادر است در یک روز 20هزار کیلومتر مربع معادل مساحت فلسطین اشغالی را پایش کند. نمونه‌ای از این پهپاد با نام سیمرغ در اختیار نیروی دریایی ارتش نیز قرار گرفته است.

ساخت پهپادهای بال پرنده خانواده شاهد نقطه عطفی در سیر تکامل پهپادهای خانواده شاهد است. بعد از آنکه پهپاد RQ-170 توسط نیروی هوافضای سپاه در اختیار گرفته شد روند مهندسی معکوس آن آغاز شد و به این ترتیب پهپاد بال پرنده خانواده شاهد طراحی و تولید شدند.

پهپاد شاهد 191 یکی از اعضای این خانواده با برد 1500 کیلومتر است که در حقیقت نمونه 60 درصد پهپاد RQ-170 است. این پهپاد علاوه بر توانایی مراقبت و شناسایی 1550 کیلومتر مربع قادر است 2 بمب سدید نیز با خود حمل کند. شاهد 191 به یک موتور جت مجهز است که سرعت آن را به 350 کیلومتر بر ساعت رسانده و به آن اجازه می‌دهد تا ارتفاع 25000 پا اوج بگیرد.

این پهپاد برای نخستین مرتبه در جریان عملیات ضربت محرم عملیاتی شد و مواضع تروریست‌های داعش در منطقه شرق فرات را با موفقیت بمباران کرد.

دیگر عضو این خانواده پهپاد شاهد 171 با برد 4400 کیلومتر و نمونه 1 به 1 RQ-170 است. این پهپاد که بربلندترین پهپاد بال پرنده ایرانی است،‌ صرفا ماموریت مراقبتی دارد و قادر است مساحتی بالغ بر 50000 کیلومتر مربع( به اندازه سه استان تهران، قم و مرکزی) را در یک روز پایش کند. موتور توربوفن شاهد 171 به آن اجازه می‌دهد تا 10 ساعت به صورت مداوم پرواز کند و با بیشینه سرعت 460 کیلومتر بر ساعت تا ارتفاع 36000 هزار پایی اوج بگیرد.

پهپاد غزه یا شاهد 149 نیروی هوافضای سپاه

اما جدیدترین و توانمندترین پهپاد خانواده شاهد،‌ پهپاد غزه یا شاهد 149 است. این پهپاد به یک موتور توربوپراپ مجهز است که آن را قادر می‌سازد 35 ساعت به صورت مداوم پرواز کند و تا ارتفاع 35 هزار پا اوج بگیرد. هرچند هنوز اطلاعات دقیقی از برد این پهپاد منتشر نشده است اما با توجه به مشخصات فنی،‌برد شاهد 149 چیزی در حدود 4000 کیلومتر برآورد می‌شود.

پهپاد غزه قادر است 13 بمب را با خود حمل کند که از این نظر قدرتمندترین پهپاد ایرانی به شمار می‌رود. سامانه اپتیکی این پهپاد نیز نسبت به سایر پهپادها قدرتمندتر بوده و بر اساس برآوردها قدرت بزرگنمایی تا 120 برابر را دارد.

شاهد 136 را شاید بتوان ناشناخته ترین پهپاد خانواده شاهد نامید. شاهد 136 که یک پهپاد انهدامی است بدون نیاز به باند پرواز و با استفاده از جاتو پرتاب می‌شود که همین امر آن را به یک پهپاد راهکنشی مناسب بدل کرده است. این پهپاد که از بدنه دلتا(مثلثی)‌شکل بهره می‌برد قادر است به صورت انبوه مورد استفاده قرار گیرد.

پهپاد شاهد 136 در جریان رزمایش پیامبر اعظم 17 در حال تمرین انهدام برج خنک کننده نیروگاه دیمونا

در رزمایش پیامبر اعظم 17 نمونه‌ای پرتابگر کامیونی این پهپاد با قابلیت شلیک همزمان 6 پهپاد رونمایی شد. هنوز درباره برد این پهپاد اطلاعات دقیقی منتشر نشده است اما برخی منابع برد آن را بین 1800 تا 2500 کیلومتر برآورد کرده‌اند.

آجا | ارتش | ارتش جمهوری اسلامی ایران , پهپادهای ایران , سپاه پاسداران | سپاه , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,
نمونه مشابه همین پهپاد با نام وعید در اختیار انصار الله یمن قرار دارد که به قاتل آرامکو معروف شده است.

با این اوصاف در سازمان رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران کلکسیونی از پهپادهای اسرائیل زن وجود دارد که قادرند دکترین نظامی ایران را که مبتنی بر تهاجم به تهدیدات در مبدا آنها است را عملی کند.

پهپادهایی که برخی از آنها در میدان عمل نیز امتحان خود را بخوبی پس داده‌اند و پای برخی از آنها به زرادخانه گروه‌های مقاومت در سرزمین‌های اشغالی و نزدیکی‌های آن باز شده است.موضوعی که می‌تواند خطری جدی برای امنیت رژیم صهیونیستی باشد.

 

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
چگونه دختران کار دچار سو استفاده می شوند title
دختران کار سرزمین مان نیازمند حمایت بیشتر به لحاظ مالی و فرهنگی هستند و در این خصوص فرد یا افرادی که به آن ها نمی توان لقب انسان را داد از آن ها سو استفاده جنسی و یا جسمی می کنند و این دخترکان را وارد بازی های بزرگتر ها می کنند
تدارک برای اعدام امیر تتلو+ فیلم title
خبرگزاری دانشجو در مصاحبه‌ای با یک حقوق دان از احتمال اعدام تتلو به واسطه اتهامات کنونی‌اش -احتمالاً افساد فی الارض- سخن به میان آورد. مقصودلو یک محکومیت ده سال و ۷۳ ضربه شلاق دارد که هنوز اجرا نشده است. این اظهارات را می‌بینید و می‌شنوید.
سرنوشت «سووشون» چه شد؟ title
تولید سریال نرگس آبیار بر اساس رمان سیمین دانشور از سال گذشته در سکوت خبری آغاز شد، اما مدتی است که زمزمه‌های اختلاف میان سازندگان این سریال با پلتفرم شنیده می‌شود
استرداد امیر تتلو به ایران؛ چه چیزی در انتظار خواننده بدنام است؟ + تصویر title
امیر تتلو پیش از این به ده سال حبس و ۷۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که پنج سال از این ده سال، حبس تعلیقی است. معمولاً در پرونده‌های اینچنینی، وقتی شخصی برای جرم تازه‌ای دستگیر می‌شود، محکوم تعلیقی به اجرا گذاشته می‌شود؛ بنابراین، بعید است حتی اگر او برای اتهامات سنگینی که در چند سال اخیر متوجه اش شده، محکومیت سنگینی نگیرد و بدون اجرای محکومیت قبلی‌اش آزاد شود.
تقویت طالبان در افغانستان به نفع ایران نیست title
ایران باید سیاست‌های مهاجر پذیری روشنی داشته باشد تا بتواند از ظرفیت مهاجران افغان استفاده کند و تهدیدات را دفع نماید.
نحوه استعلام دهک‌بندی یارانه با کد ملی+ جزئیات کامل title
استعلام یارانه با کد ملی تا حدودی امکان اطلاع شما از دهک درآمدی‌تان را فراهم می‌کند.
قرعه کشی جام ملت‌های اروپا برگزار شد/ گروه مرگ مشخص شد title
قرعه کشی یورو ۲۰۲۴ انجام شد و تیم ملی ایتالیا، مدافع عنوان قهرمانی در گروه مرگ قرار گرفت.
برگزیده
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.
کدام نمایندگان مجلس ردصلاحیت شدند؟ title
گفته می شود صلاحیت نمایندگان بستان آباد، تربت جام، مهاباد، تاکستان، فیروزکوه، الیگودرز، ۳ نماینده تبریز و ۳ نماینده استان اصفهان از سوی هیئت اجرایی شهرستان های حوزه انتخابیه شان رد شده است.