کد خبر: ۷۱۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت:، چون امنیت و سلامت عموم زائران عزیز برای ما خط قرمز است؛ بنابراین همه مرز‌های منتهی به معابر خروجی زائران ما به عراق، تا اطلاع ثانوی مسدود شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: همه مرز‌های منتهی به معابر خروجی زائران به عراق تا اطلاع بعدی بسته شد. گذرنامه ویژه اربعین صادر نخواهد شد

به گزارش مخاطب ۲۴؛ سید مجید میراحمدی افزود: به دلیل اتفاقات نگران کننده‌ای که در مرز‌ شلمچه و مرز مهران به وقوع پیوست و خطرات جدی که برای امنیت و سلامت زائران به وجود آمد جلسه فوق العاده ستاد مرکزی اربعین با حضور وزیر کشور، فرماندهان عالی رتبه فراجا، استاندار ایلام و جمعی دیگر از مسئولان مربوط در مرز مهران برگزار شد و وضعیت مرز‌ها بررسی و وقایع، تجزیه و تحلیل شد.

مرزهای عراق بسته شد/ گذرنامه ویژه اربعین صادر نخواهد شد

وی ادامه داد: در این جلسه سفری که در عراق داشتیم و مذاکراتی که در آنجا صورت گرفت و تقاضا‌های مقامات عراقی مبنی بر کاهش تعداد زوار ایرانی و مشکلات عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

میراحمدی در ارتباط تصویری با شبکه خبر با بیان اینکه استمرار وضعیت فعلی قطعاً مخاطرات جدی برای امنیت سلامت زائران را در پی دارد، افزود: همه اعضای شرکت کننده در جلسه روی این موضوع اتفاق نظر داشتند و بسیار نگران بودند؛ اساس نگرانی هم، نبود آمادگی و زمینه‌ها و بستر‌های طرف عراقی در سرعت عمل پذیرش زائران، سرعت عمل در نقل و انتقالات و ناکافی بودن امکانات در آن سوی مرز، کثرت جمعیت و هوای گرم است.

 

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: همه این‌ها دست به دست هم داد که خلاف میل خودمان و جمع حاضر در جلسه به این نتیجه برسیم که، چون امنیت و سلامت عموم زائران عزیز برای ما خط قرمز است بنابراین نتیجه این جلسه بعد از ۵ ساعت مشورت این شد که همه مرز‌های منتهی به معابر خروجی زائران ما به عراق، تا اطلاع ثانوی مسدود شود.

میراحمدی تاکید کرد: به جهت این که امنیت و سلامت زائران ما با خطر جدی مواجه است این تصمیم سخت گرفته شد.

وی افزود: بعد از این که پایانه‌های مرزی ما تخلیه شد، اوضاع داخلی عراق و چگونگی انجام تفاهماتی را که با مقامات عراقی برای ایجاد سهولت و بستر‌های لازم داشتیم و سایر شرایط را بررسی و تصمیم گیری خواهیم کرد که چگونه مرز‌ها باز شود و در آینده در مورد آن اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

میراحمدی گفت: برای اینکه زائران از برنامه سفرشان مطلع باشند به همه پایانه‌های مسافربری ابلاغ شد که همه برنامه‌های سفر اتوبوس‌ها به سمت مرز‌های عراق لغو شوند و به اطلاع همه مسافران هم برسد و وجه بلیت خریداری شده به آن‌ها مسترد شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: عزیزانی هم که در مسیر هستند تلاش کنند برنامه خود را تغییر دهند؛ صرفاً کسانی که در پایانه‌های مرزی هستند، تلاش می‌شود در ساعات آینده با مدیریت و کنترل اطمینان بخشی یا توجیه شوند که برگردند یا این که با شرایط اطمینان بخشی از مرز عبور داده شوند.

 

وی افزود: این تصمیم قطعاً برای حفظ سلامت و امنیت زائران لازم بود و باید این تصمیم گرفته می‌شد.

وی افزود: ان شاء الله بعد از این که وضعیت مورد ارزیابی قرار گرفت اگر تصمیم جدیدی گرفته شد به استحضار ملت شریف ایران خواهیم رساند.

زوار ایرانی حاضر در عراق هرچه زودتر سفر زیارتی خود را پایان دهند

 

میراحمدی، رئیس ستاد مرکزی اربعین در ارتباط زنده با شبکه خبر همچنین گفت: حجم زائرین همچنان حجم بالایی است. مشکلات اصلی در مرز‌ها هنوز وجود دارد. مثلا در آنسوی مرز چذابه عراقی‌ها خودرویی برای انتقال زائران ندارند و ما درحال جبران این کمبود هستیم.از نجف پیام‌هایی به ما دادند که با کمبود آب مواجه هستند.

وی افزود: زوار ایرانی حاضر در عراق هرچه زودتر سفر زیارتی خود را پایان دهند چراکه سفر اربعین باید ۵ روز و مدت ماندگاری در کربلا تنها یک روز باشد.

از امروز گذرنامه ویژه اربعین صادر نخواهد شد

سردار اشرفی فرمانده قرارگاه اربعین فراجا نیز با بیان اینکه به علت مخاطراتی که برای امنیت و سلامت زائرین به وجود آمد همه مرز‌های منتهی به معابر خروجی زائرین به عراق، تا اطلاع ثانوی مسدود شد و از امروز گذرنامه ویژه اربعین صادر نخواهد شد، اظهار داشت: افزود: همه پایانه‌های مسافربری به سمت مرز‌های عراق لغو می‌شود، و وجه بلیت خریداری شده توسط هموطنان عزیز به آنان مسترد خواهد شد، و عزیزانی هم که در مسیر هستند تلاش کنند برنامه خود را تغییر دهند.

فرمانده قرارگاه فراجا گفت: با توجه به شرایط و وضعیتی که در مرز خسروی و مهران برای زائرین عزیز پیش آمد و موجب ناراحتی و مشکلات تنفسی برای عده‌ای از زائرین عزیز به خصوص زنان و کودکان شد و ظرفیت بسیار محدودی که طرف عراقی داشت و امکان ادامه خدمت مناسب برای زائرین عزیزمان توسط طرف عراقی میسر نشد وزیر محترم کشور به همراه رئیس محترم ستاد مرکزی اربعین با سفر به کشور عراق و پس از تلاش‌ها و فعالیت‌های دیپلماسی، متاسفانه فراهم آوردن شرایط مطلوب برای آرامش و امنیت زائرین عزیز کشورمان از سوی طرف عراقی مقدور نبود به خاطر حفظ سلامت زائرین عزیز محدودیت‌هایی برای سفر زائرین به عتبات عالیات به وجود آمد.

سردار شرفی افزود: زائرانی که هم اکنون در مسیر هستند و به سمت پایانه‌های در حال حرکت هستند به شرطی که سلامتی آنان به خطر نیافتاد با پیگیری‌های لازم می‌توانند به تدریج از مرز خارج شوند.

فرمانده قرارگاه فراجا از هموطنان خواست: به سمت پایانه‌های مرزی حرکت نکنند و در صورت تغییر شرایط و برگشت به شرایط پایدار تصمیمات جدید اطلاع رسانی خواهد شد.

ترافیک پرحجم در محور‌های منتهی به خوزستان

رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به ترافیک پرحجم و سنگین در محور‌های منتهی به مرز‌های استان، از اعمال محدودیت تردد کامیون‌ها و تریلر‌ها در محور اهواز - خرمشهر خبر داد.

سرهنگ رضا دولتشاهی در خصوص آخرین وضعیت محور‌های منتهی به مرز‌های شلمچه و چذابه اظهار کرد: در محور‌های منتهی به مرز‌ها خرمشهر یعنی محور اهواز به خرمشهر و اهواز به سوسنگرد و چذابه مشکل ترافیکی وجود ندارد؛ در این محور‌ها ترافیک روان، اما پر حجم و گاهی اوقات سنگین است.

وی افزود: مشکل ما در خصوص برگشت زائران است. متاسفانه چهارشنبه شب در محور هندیجان، به دلیل خستگی و خواب‌آلودگی راننده خودرو از مسیر خارج شد و موجب فوت و مصدومیت تعدادی از زائران شد.

مسیر به مرز چذابه و شلمچه کاملا بسته است

استاندار خوزستان گفت: دیروز حدود ۱۴۰ هزار نفر از دو مرز چذابه و شلمچه وارد عراق شدند. برای افراد حاضر در پشت مرز اتوبوس عازم شد تا به سمت العماره اعزام شوند.

وی افزود: هم اکنون خروجی شهرها به سمت مرز چزابه و شلمچه بسته است. به هیچ‌وجه سمت این دو مرز حرکت نکنید. در خاک عراق امکاناتی وجود ندارد. حتی آنجا کسی نیست که آب دست زائران بدهد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار