کد خبر: ۶۸۵۹
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در آیین رونمایی از طرح ساماندهی و طراحی شهری نوار ساحلی جزیره کیش گفت: کیش باید پرچمدار توسعه یافتگی جزایر ایرانی باشد.

کیش باید پرچمدار توسعه یافتگی جزایر ایرانی باشدبه گزارش مخاطب۲۴ به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، مهدی کشاورز در آئین رونمایی از طرح ساماندهی و طراحی شهری نوار ساحلی جزیره کیش که شامگاه چهارشنبه پنجم مرداد با حضور مشاور رئیس جمهور در سالن رازی مرکز همایش‌های بین المللی کیش برگزار شد، گفت: این طرح برای نخستین بار در سطح کشور به صورت یکپارچه با تاکید بر رونق ماندگاری گردشگری دریایی، سرمایه گذاری، تجارت و بازرگانی اجرا می‌شود.

به گفته کشاورز، نگاه ما نگاه ملی، بین المللی و آرمان شهری به جزیره کیش است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: ما از پتانسیل های زیادی در کیش برخوردار هستیم اما از این ظرفیت در راستای جذب گردشگری از اقصی نقاط کشور استفاده بهینه نشده است.

کشاورز با اشاره به مغفول ماندن مقوله گردشگری در کیش، اظهار داشت: با توجه به داشتن ظرفیت‌های قابل توجهی در نوار ساحلی، کار قابل دفاعی در این حیطه انجام نشده است.

کشاورز، اظهار داشت: در طرح ساماندهی سواحل برای گروه‌های مختلف با سلایق و سنین مختلف بر پایه و پیوست فرهنگ غنی ایرانی اسلامی، برنامه ریزی شده است و نباید از این طرح به سادگی عبور کنیم.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش رونمایی از این طرح را اقدامی بزرگ و ارزشمند در راستای توسعه و رونق گردشگری کیش برشمرد و افزود: باید این طرح در قالب فرمت‌های مختلف نسبت به توجیه ذینفعان جایگاه خود را پیدا کند و جای خرسندی است که پس از ۴ ماه نسبت به رونمایی چنین طرحی اقدام کردیم.

مهدی کشاورز با بیان این که یکی از مهمترین برنامه‌های کوتاه مدت سازمان ساماندهی و نگاه علمی به پیشرفت و رونق اقتصادی کیش بود، اظهار داشت: امروز نخستین گام در حوزه ساماندهی سواحل برداشته شده است.

کشاورز خاطر نشان کرد: طبق رهنمود‌های مقام معظم رهبری آن چه که سبب پیشرفت و حرکت در ملت‌ها می‌شود آرمان‌ها هستند و اگر نگاه آرمانی نباشد دچار روز مرگی خواهیم شد.

وی اظهار داشت: ۷ گام راهبردی مشخص شده و بیانیه گام دوم سند ارزشمندی است که حداقل باید چندین بار مورد مطالعه قرار گیرد.

مهدی کشاورز بر لزوم اهمیت نقش دانش بنیان، آینده نگری، اقتصاد درون زا و مولد پایدار تاکید کرد و گفت: در جزیره کیش فرهنگ رانندگی والاست و انسجام مردم و رفتار خوب زبان زد عام و خاص است پس بنابراین باید در تمام زمینه‌ها الگو باشیم.

کشاورز با بیان این که عدم توازن توسعه در حوزه‌های مختلف نمود دارد، بیان داشت: برای تحقق آرمان شهری باید نسبت به ایجاد زیرساخت‌های لازم اقدام کرد.

وی اظهار داشت: این طرح جامع ساماندهی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و مقاله‌ای به عنوان مدل کاربردی برای دیگر مناطق ارایه شود و مسایل اسناد بالا دستی و دیگر اسناد نیز مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد

مهدی کشاورز تاکید کرد: جزیره کیش به عنوان یکی از ۱۴ جزایر خلیج فارس نقش کلیدی دارد و به عنوان پیشانی و بین المللی کشور نقش آفرینی می‌کند.

کشاورز در پایان با بیان این که تمام اصناف کیش می‌توانند به پیشبرد اهداف این طرح کمک کنند، گفت: کیش باید پرچمدار توسعه یافتگی جزایر کشور باشد و باید از تمام ظرفیت‌های غنی آن استفاده کرد

لازم به ذکر است: طرح جامع گردشگری کیش به مساحت ۸۰۰ هکتار، به طول ۴۳ کیلومتر و با عمق ۲۰۰ متر با هدف ارتقا جزیره کیش به عنوان مقصد گردشگری نمونه ساحلی- دریایی در مقیاس ملی منطقه‌ای و بین المللی با ساحلی پویا و زنده مبتنی بر جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و زیست محیطی با مدیریت و بهره برداری یکپارچه با اقتصاد و توسعه پایدار به عنوان جزیره سبز متکی بر فناوری‌های نوین و انرژی‌های تجدید پذیر تعریف شده است؛ که در این طرح توجه و نگاه ویژه‌ای به بومیان و کیشوندان شده است.

بر اساس گزارش مشاورین طرح این پروژه:

برآورد اولیه این طرح ۱۸ هزار میلیارد ریال هزینه ساختمانی و ۶۰ هزار میلیارد ریال هزینه زیر ساخت‌ها عنوان شده است.

 

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار