کد خبر: ۶۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷
مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران گفت: سقف قیمت هر کیلو دام زنده برای ذبح در روز عید قربان در تهران ۸۵ هزار تومان تعیین شده است.

به گزارش مخاطب۲۴ _ ایوب فصاحت در نشست خبری امروز شنبه با اشاره به پیش‌بینی عرضه ۱۵ تا ۲۵ هزار دام زنده در مراکز عرضه دام شهرداری تهران برای عید قربان، افزود: ممکن است براساس عرضه و تقاضا پایین‌تر از این قیمت نیز عرضه شود، اما قطعا از عرضه بالاتر از کیلویی ۸۵ هزار تومان جلوگیری خواهیم کرد.

سقف قیمت دام زنده برای ذبح در روز عید قربان

او در تشریح روند عرضه دام زنده ویژه عید قربان گفت: از ساعت ۹ صبح امروز شنبه فعالیت مراکز عرضه دام آغاز شده و فردا نیز از ساعت ۵ بامداد تا حدود ساعت ۱۵ ارائه خدمات به شهروندان انجام خواهد شد و امیدواریم شهروندان حتما دام قربانی خود را از مراکز بهداشتی تهیه کنند.

 

فصاحت گفت: هم اکنون با توجه به شیوع بیماری تب کریمه کنگو که بیماری مشترک بین انسان و دام است، موضوع قربانی به ویژه برای عید قربان با حساسیت بیشتری دنبال می‌شود برهمین اساس امسال با لحاظ کردن دقت بیشتر در جایگاه‌های عرضه دام، موارد بهداشتی را با حساسیت بیشتری پیگیری کرده‌ایم.

فصاحت اضافه کرد: در ۱۷ جایگاه، ۱۸۰ نفر مسئولیت مدیریت مراکز را برعهده دارند و مجموعا ۱۰۰ غرفه برای عرضه دام برپا شده است. در این مراکز ۱۶۲ دامپزشک، ۳۰ ناظر شرعی، ۳۲۰ ذابح همکاری خواهند داشت و براساس پیش‌بینی ما برای امسال بین ۱۵ تا ۲۵ هزار دام در مراکز ذبح خواهد شد. بی‌تردید با توجه به لزوم رعایت موارد بهداشتی برای امسال، پیش بینی می‌کنیم استقبال بیشتری از مراکز و خرید از آن‌ها وجود داشته باشد.

وی در خصوص تعیین قیمت گوشت دام زنده نیز گفت: بهتر بود مدیریت قیمت مناسب‌تری توسط وزارت جهاد کشاورزی صورت می‌گرفت. بی‌تردید ما تابع قیمت بازار هستیم. در این ایام اندکی افزایش قیمت دام زنده را داشتیم که در همه سال‌ها نیز وجود داشته است. ما در راستای کنترل قیمت‌ها از مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام و مجموعه اتکا دعوت کردیم تا در جهت ارائه دام یارانه‌ای در مراکز عرضه، اقدام کنند. به هر روی سقف قیمت هر کیلو دام زنده ۸۵ هزار تومان تعیین شده است که ممکن است براساس عرضه و تقاضا پایین‌تر از این قیمت نیز عرضه شود، اما قطعا از عرضه بالاتر از کیلویی ۸۵ هزار تومان جلوگیری خواهیم کرد.

فصاحت تاکید کرد: معمولا قیمتی که اعلام می‌کنیم امکان این‌که کسی بالاتر از آن عرضه کند وجود ندارد، اما اگر شهروندان چنین موضوعی را مشاهده کردند می‌توانند به روسای مراکز عرضه مراجعه و شکایات خود را منتقل کنند. حدود ۲۰۰ نفر از همکاران ما در این ۱۷ مرکز حضور ۲۴ ساعته خواهند داشت تا امکان این‌که کسی گرانفروشی کند را از بین ببرند.

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران ادامه داد: حتما امکان پایین آمدن قیمت وجود دارد. ما سقف قیمت را اعلام می‌کنیم لذا ممکن است عرضه بالاتر باشد و قیمت کاهش پیدا کند. همچنین در خصوص ارائه خدماتی، چون تکه‌تکه کردن لاشه در مراکز اگر ذابحین فرصت داشته باشند این موضوع به صورت توافقی امکان پذیر است، اما بی‌تردید به میزان تقاضا و شکل‌گیری صف‌ها بستگی دارد. در مورد عرضه دام زنده، بیش از ۲۵ هزار دام زنده دپو شده داریم و در چهار مرکزی که به صورت ثابت فعالیت می‌کنند دام دپو شده است که اگر در مراکز موقت با کسری مواجه شویم حتما جبران خواهیم کرد.

وی افزود: سازمان اتکا و ستاد اجرایی فرمان امام، دام دپو شده دارند و در این زمینه به ما کمک خواهند کرد. با توجه به تمهیدات و پیش‌بینی که داشتیم در این ایام با نوسانات قیمت دام و افزایشی شدن آن مواجه بودیم، برهمین اساس باید برای حفظ تعادل قیمت، دام‌هایی به صورت یارانه‌ای در اختیار ما قرار می‌گرفت.

فصاحت با بیان این‌که دام‌هایی که در مراکز عرضه قرار می‌گیرند باید از مبداء رصد و گواهی خروج دریافت کنند و مقصد آن‌ها نیز همین مراکز قرار گیرد، افزود: به جهت رعایت موارد بهداشتی و جلوگیری از ذبح غیربهداشتی، اگر دامی از بیرون از مراکز خریداری شده باشند با اعلام گواهی و شناسنامه، ذبح آن‌ها در مراکز انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما 

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار