کد خبر: ۵۸۸۸
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
الکساندر نوری چهره‌ای موفق در فوتبال این روزهای سطح اول فوتبال باشگاهی آلمان است.

الکس نوری کیست؟

به گزارش مخاطب۲۴ ـ الکساندر نوری یکی از سرمربیان فوتبال بوده که در کشور آلمان فعالیت دارد و در بوندسلیگا هدایت تیم‌های زیادی را بر عهده داشته است.

الکس نوری کیست ؟

این چهره‌ی ورزشی ایرانی الاصل بوده که بعد از مهاجرت به آلمان به صورت حرفه‌ای در زمینه فوتبال کارش را ادامه داده است.

الکساندر نوری در ۲۹ مرداد ماه ۱۳۵۸ در شهر بوکستهوده در کشور آلمان چشم به جهان گشوده است.

شروع فوتبال

الکساندر نوری فوتبال را در آکادمی زادگاه اش شرو عکرده است و بعد از سپری کردن دوران جوانی در این تیم به جوانان وردربرمن آلمان پیوست.


سپس در سال ۱۹۹۸ به صورت رسمی به تیم بزرگسالان این باشگاه رفته و هفتاد بازی را در کارنامه فوتبالی خود دارد.

او با لباس تیم وردربرمن ۷۰ بار در لیگ بوندسلیگا بازی کرده و حجم پول را هم به ثمر رسانده است.

از دیگر تیم‌های مهمی که در آن بازی کرده تیم هوشتاین کیل می‌باشد که در سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ در این تیم بازی کرد و ۴۵ بار وارد زمین شد و ۶ گل را هم در کارنامه فوتبالی خود با این تیم دارد.

خداحافظی از فوتبال

در سال ۲۰۱۰ به تیم اولدبورگ پیوست بعد از ۲۶ بازی تصمیم از دوران فوتبال خداحافظی کرده و به مربیگری روی آورد.

در سال ۲۰۱۳ به عنوان سرمربی تیم اولدنبورگ اولین تجربه مربیگری خود را کسب کرد و بعد از ۳ سال فعالیت در این تیم به تیم دوم وردربرمن آلمان آمد و سپس موفق شد با عملکرد درخشان در این تیم به بزرگسالان این باشگاه دعوت شده و هدایت رسمی تیم بزرگ وردربرمن را بر عهده بگیرد.

آقای الکساندر نوری در سال ۲۰۱۸ تاکنون هدایت تیم اینگولشتات را بر عهده داشته است و تا به حال موفق شده نتایج بسیار خوبی را با این تیم کسب کند.

الکساندر نوری کیست؟

الکساندر نوری را می‌توان به عنوان اولین سرمربی ایرانی دانست که در یکی از بهترین لیگ‌های اروپا کار سرمربیگری میکند و با سن کمی که عدالت موفق شده پله‌های ترقی را به سمت موفقیت طی کند.

الکساندر نوری تا به حال چندین بار به ایران سفر کرده است و یک بار هم به صورت رسمی بر روی رسانه ملی تصویرش پخش شده و با برنامه نود با اجرای عادل فردوسی پور مصاحبه انجام داده است.

در مصاحبه خود با عادل فردوسی پور از آن که عاشق ایران بوده و آرزو دارد روزی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شود.

ازدواج و همسر الکساندر نوری

ایشان در حال حاضر متاهل بوده و دارای دو فرزند به نام‌های مینو و آریان میباشد که نام‌های فارسی برای فرزندان خود انتخاب کرده است

علت تسلط نداشتن بر زبان فارسی

الکساندر نوری به زبان فارسی تسلط ندارد، اما کسی که با او فارسی صحبت می‌کند را متوجه می‌شود

خانواده الکساندر نوری

دلیل اینکه هیچگاه فارسی را نتوانست به صورت کامل مسلط شود می‌گوید پدرم وقتی که من را به مدرسه می‌فرستاد سعی می‌کرد با من آلمانی صحبت کند تا در مدرسه کسی متوجه نشود ما خارجی هستیم

چرا که پدرم تجربه بسیار بدی در این زمینه داشته و سختی‌های زیادی به خاطر خارجی بودنش در آلمان کشیده است.

الکساندر نوری، سرمربی سابق وردربرمن و هرتابرلین، که شایعه شده بود در روز‌های اخیر با استقلال و پرسپولیس مذاکره کرده است این موضوع را رد کرد.

الکساندر نوری، مربی فعال در فوتبال آلمان، در مورد علاقه خود به زبان فارسی و کشور ایران گفت: من یک پدر ایرانی و یک مادر آلمانی دارم و سه بار به ایران آمده ام. پدر من در رشت به دنیا آمد و من زبان‌های فارسی و ایرانی را خیلی دوست دارم. باید بگویم که ما با کورونا روز‌های سختی داشتیم و به همین دلیل من از کادر پزشکی بخاطر تمام تلاش خود تشکر می‌کنم و به آن‌ها می‌گویم که خسته نشوند.

نوری در مورد دستیار یورگن کلینسمن در هرتا برلین گفت: ‘من به کلینسمن بسیار نزدیک هستم و این روز‌ها در کرونا زیاد صحبت کردیم. ’ ما در هرتا برلین با هم کار کردیم، من ورزش کردم و او نیز این باشگاه را اداره کرد.

با توجه به این واقعیت که او تنها مربی ایرانی است که در یکی از معتبرترین لیگ‌های جهان کار کرده است و اینکه آیا مربیان دیگر ایرانی می‌توانند در پله‌های او پیروی کنند، گفت: قطعاً، چرا نه. ما مربیان عالی ایرانی با مهارت‌های برجسته داریم. من با یک تیم جوانان شروع کردم و استعداد‌های پرورش یافتم. اکنون، بعد از ۱۰ سال، خوشحالم که در ۴ لیگ حرفه‌ای آلمانی کار کردم. هرتا برلین دومین تیم من در بوندس لیگا و تجربه عالی بود.

نوری گفت که شایعه شده است که کلوپ استیگال با او مذاکره کرده است: ‘من اصلاً هیچ تماسی نداشتم. ’

با توجه به این واقعیت که نام وی برای مدتی برای رهبری تیم ملی فوتبال ایران ذکر شده بود و اینکه آیا وی برای انجام این کار با وی تماس گرفته شده بود، گفت: ‘نه، من همیشه آرزو می‌کردم که روزی، اگر اوضاع اجازه می‌دهد، من می‌خواهم. در میهن پدرم کار کنید، اما من به هیچ وجه با او تماس نگرفتم. ‘ واد

نوری توضیح داد که آیا وی از تیم‌های دیگر لیگ ایران پیشنهاد شغلی دارد: من یک بار با تراکتور و پرسپولیس تماس داشتم. من با آن‌ها صحبت کردم و با آن‌ها آشنا شدم، اما این مکالمات عمیق و جدی نبودند، یعنی من چیزی به من پیشنهاد نشد.

وی با توجه به اینکه آیا او با فوتبالیست‌های ایرانی رابطه نزدیکی دارد، گفت: ‘بله، ما با وحید (هاشمی) و مهدی (مهدویکیا) بسیار دوستانه هستیم. ’ ما در تماس هستیم. بعضی اوقات در هامبورگ با فرییدون زندی ملاقات می‌کنیم، می‌نشینیم و صحبت می‌کنیم.

الکساندر نوری که این روز‌ها در ایران و تهران به سر می‌برد، امشب (دوشنبه) میهمان ویژه دیدار ایران و ازبکستان در مرحله پایانی انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود و بازی شارگردان کارلوس کی‌روش را از نزدیک تماشا کرد. به بهانه حضور نوری در ورزشگاه آزادی به سراغ بیوگرافی این سرمربی موفق آلمانی – ایرانی رفتیم.

اتفاقی که زندگی نوری را متحوا کرد

در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۶ بود که السکاندر نوری در پی شکست ۴ بر یک وردربرمن برابر بورسیا مونش‌گلادباخ، الکساندر نوری جانشین ویکتور اسکریپنیک شد تا تبدیل به اولین سرمربی ایرانی‌الاصل تاریخ رقابت‌های بوندس‌لیگای آلمان شود.

تیمی که وی هدایت آن را بر عهده گرفت، وضعیت خوبی نداشت و در رده‌های پایین جدول خطر سقوط به دسته پایین‌تر را احساس می‌کرد، اما این مربی ۳۷ ساله با تکفرات خود سبزپوشان برمن را متحول کرد. نوری در ۳۱ بازی از رقابت‌های فصل اخیر که روی نیمکت این تیم بود آمار ۱۳ برد، ۶ تساوی و ۱۲ باخت را از خود به جای گذاشت.

تیم تحت‌هدایت وی حتی تا آستانه کسب سهمیه لیگ اروپا پیش رفت، هر چند در نهایت تنها ۳ امتیاز کم آورد و فصل را در رده هشتم به پایان برد و شانس حضور در این رقابت‌ها را از دست داد.

عملکرد فوق‌العاده نوری سبب شد تا باشگاه وردربرمن آلمان قرارداد سرمربی جوان خود را به مدت ۲ سال تمدید کند. به این ترتیب نوری تا سال ۲۰۱۹ در این تیم آلمانی ماندنی شد.

نوری ۳۷ ساله پس از قبول هدایت وردربرمن در ماه سپتامبر ۲۰۱۶، بهترین نتایج را با این تیم در بوندس‌لیگا پس از تیم‌های بایرن‌مونیخ، لایپزیگ، هوفنهایم و دورتموند گرفت که این خود گویای عملکرد این مربی ایرانی‌الاصل است.

نوری علاقه خاصی به سیستم بازی ۱-۳-۲-۴ دارد و با همین سیستم بود که وردبرمن را متحول کرد. او در کنار استفاده از بازیکنان جوان جوانان اعتماد زیادی دارد، چون خودش پیش از اینکه هدایت تیم وردربرمن را برعهده بگیرد، سرمربی تیم زیر ۲۳ سال این باشگاه بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار