کد خبر: ۵۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۲
زهرا امیر ابراهیمی برای بازی در «عنکبوت مقدس» برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ شد تا به اولین زن ایرانی برنده این جایزه تبدیل شود. صحبت‌های زر امیر ابراهیمی هنگام دریافت جایزه را ببینید

اسامی برندگان جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲مخاطب ۲۴- هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن در حالی شامگاه شنبه ۷ خرداد به کار خود پایان داد که امسال این جشنواره در حاشیه مسائل مختلفی همچون جنگ روسیه و اکراین شاهد حواشی مختلفی بود. در این دوره جشنواره کن ایران حضور فعالی داشت؛ اصغر فرهادی برای نخستین بار داور جشنواره کن ۲۰۲۲ شد، ایران در بخش اصلی با فیلم برادران لیلا به کارگردانی سعید روستایی حضور داشت و البته از حضور فیلم عنکبوت مقدس با بازیگری زهرا امیرابراهیمی هم نباید گذشت. اینجا فهرست برندگان جشنواره کن را می‌خوانید.

جوایز بخش اصلی جشنواره کن ۲۰۲۲

 • نخل طلا:  در نهایت فیلم Triangle of Sadness به کارگردانی روبن اوستلوند برنده جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن امسال شد
 • جایزه بزرگ هیات داوران: فیلمهای Close به کارگردانی لوکاس دونت و Stars at Noon به کارگردانی کلیر دنی مشترکا برنده جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن امسال شدند. این جایزه، دومین جایزه برتر جشنواره پس از نخل طلا محسوب می‌شود.
 • بهترین کارگردان: جایزه بهترین کارگردانی به پارک چان-ووک برای فیلم «تصمیم برای ترک کردن» از کره اعطا شد.
 • بهترین فیلمنامه: پسری از بهشت نوشته طارق صالح
 • بهترین بازیگر زن: زهرا امیرابراهیمی برای فیلم عنکبوت مقدس»- «Holy Spider»
 • بهترین بازیگر مرد: سانگ کانگ هو برای فیلم «واسطه»
 • جایزه هیات داوران: جایزه ویژه هفتاد و‌ پنجمین دوره جشنواره فیلم‌ کن به برادران داردن برای فیلم «توری و لوکیتا» داده شد.
 • جایزه دوربین طلایی: اسب کوچک جنگی ساخته رایلی کیوف و جینا جَمِل
 • نشان ویژه دوربین طلایی برای فیلم اول: برنامه ۷۵ ساخته هایاکاوا چی
 • نخل طلا بهترین فیلم کوتاه: زمزمه های آب ساخته جیان‌یینگ جن
 • نشان ویژه برای فیلم کوتاه: لوری ساخته آبیناش بیکرام شاه

اسامی برندگان جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲

 

جایزه بهترین هنرپیشه زن جشنواره کن به زهرا امیرابراهیمی رسید

زر امیر ابراهیمی بازیگر زن ایرانی برای بازی در «عنکبوت مقدس» برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن شد.

این نخستین بار است که یکی از زنان بازیگر سینمای ایران به این جایزه معتبر بین‌المللی دست پیدا می‌کند.

 

صحبت‌های زهرا امیر ابراهیمی هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر زن برای عنکبوت مقدس در مراسم اختتامیه جشنواره کن ۲۰۲۲

 

خوشحالی و موفقیت برای من مفاهیم عمومی و جمعی هستند. هرچند در این لحظه خیلی خوشحالم، ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند غمگین است. دل من با آبادان است. دل من با گوشه و کنار خاک ایران است. من اینجام اما دلم با زنان و مردان ایران است.»

زهرا امیرابراهیمی (زادهٔ ۱۳۶۰) بازیگر ایرانی است. او در رشته بازیگری تئاتر از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و کار در سینما را با ساخت فیلم کوتاهی با عنوان خت در سال ۱۳۷۸ آغاز کرد. امیرابراهیمی در عکاسی نیز فعالیت می‌کند. او از سال ۱۳۸۴ عکاسی را به صورت حرفه‌ای ادامه داد و دو نمایشگاه با عنوان دید اول و دید دوم برگزار کرده‌استمراسم اختتامیه هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن ساعتی پیش (۲۸ می) در کاخ جشنواره برگزار شد. به گزارش «انتخاب»؛ زهرا امیر ابراهیمی برای بازی در «عنکبوت مقدس» برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن شد تا به اولین زن ایرانی برنده این جایزه تبدیل شود.

وی با ایفای نقش در مجموعهٔ تلویزیونی کمکم کن (رمضان ۱۳۸۳)، غریبانه (۱۳۸۳)و نرگس (تابستان ۱۳۸۵) در ایران به شهرت رسید.

 

برادران لیلا برنده جایزه فیپرشی جشنواره فیلم کن

ساعاتی پیش نیز فیلم «برادران لیلا» سومین ساخته سعید روستایی توانست جایزه باارزش بهترین فیلم از نگاه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (Fipresci) را دریافت کند.
فیلم برادران لیلا به کارگردانی سعید روستایی برنده جایزه بزرگ فیپرشی یا فدراسیون بین المللی منتقدان فیلم در جشنواره کن ۲۰۲۲ شد. در پی این موفقیت، روستایی جایزه‌اش را به مردم داغ‌دیده آبادان تقدیم کرد.

در متن اهدای این جایزه آمده است: «برادران لیلا» به خاطر توانایی کارگردان در خلق داستانی درگیر کننده، دادن بینش عمیق فرهنگی و خلق یک ریزبوم از خانواده‌ای تحت سیطره پدرسالاری و مردسالاری ناکارآمد این جایزه را دریافت کرده است.

این اولین بار است که «در بخش مسابقه اصلی» یک فیلم ایرانی برنده این جایزه می‌شود. این جایزه از سال ۱۹۴۶ توسط منتقدین منتخب این انجمن انتخاب می‌شود.

سعید روستایی بعد از کسی این جایزه گفت: «ممنونم از بابت این جایزه خیلی مهم. این جایزه از بابت‌های زیادی برایم ارزشمند است که یکی این است که بزرگان تاریخ سینما این جایزه را بدست آوردند و خوش شانس بودم که من هم توانستم به آن دست پیدا کنم. همچنین برایم با ارزش است که جایزه را از منتقدین می‌گیرم که یکی از پایه‌های مهم سینما هستند. از طرف خودم و همه اعضای فیلم این جایزه بسیار مهم را تقدیم می‌کنم به مردم داغ‌دار کشور عزیزم در شهر آبادان»

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار