کد خبر: ۴۹۳۳
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۱.۷۹ درصد افزایش به ۱۹۷۰ دلار و ۷۰ سنت رسید.

به گزارش سرویس اقتصادی مخاطب ۲۴ به نقل از تسنیم، در حالی که تشدید جنگ در اوکراین سبب تقویت تقاضا برای خرید امن در بازار طلا شده قیمت فلز زرد روز جمعه افزایش داشت و قیمت پالادیوم نیز به دلیل نگرانی از کاهش عرضه توسط روسیه برای اولین بار از می ۲۰۲۱ به بالای ۳۰۰۰ دلار در هر اونس رسید.

 

افزایش قیمت طلای جهانی

 


بیشتر بخوانید: واکنش قیمت طلا به تنش در اوکراینبه گزارش رویترز، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۱.۷۹ درصد افزایش به ۱۹۷۰ دلار و ۷۰ سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی روز جمعه نیز با ۱.۵۹ درصد افزایش به ۱۹۶۶ دلار و ۶۰ سنت رسید.

 قیمت طلا این هفته شاهد رشد حدودا ۴ درصدی بود.

روز جمعه قیمت فلز پالادیوم تا ۸.۴ درصد جهش داشت و به ۳۰۰۸ دلار و ۷۴ سنت رسید.

روسیه تولید کننده ۴۰ درصد از پالادیوم جهان است که در صنعت خودروسازی مصرف فراوانی دارد. جنگ اوکراین و نگرانی از کاهش عرضه پالادیوم روسیه سبب شد تا قیمت این فلز گرانبها در مسیر ثبت رشد هفتگی ۲۵ درصدی قرار گیرد.

ادوارد مویا تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «به نظر می‌رسد که روسیه قصد کاستن از شدت حملات خود را ندارد و تحریم‌ها علیه این کشور قرار است تشدید شود. این وضعیت می‌تواند موجب اختلال در فعالیت‌های تجاری و دشوار شدن عرضه پالادیوم این کشور شود.»

وی در عین حال افزود: «ممنوعیت پروازها، مشکلات لجستیکی و تحریم‌ها موجب خواهد شد قیمت پالادیوم افزایشی باقی بماند، زیرا این مشکلات در شرایطی رخ می‌دهد که تقاضا برای این فلز به شدت رو به افزایش است.»

اوله هانسن تحلیلگر ساکسو بانک در این باره گفت: «بحران روسیه و اوکراین همچنان موجب تقویت قیمت فلزات گرانبها خواهد شد.»

برچسب ها: طلا ارز اوکراین
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار