کد خبر: ۴۵۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۰

شجاع خلیل زاده: می‌خواهم در جام جهانی ۲۰۲۶ بازی کنم

شجاع خلیل زاده معتقد که سن فقط یک عدد است و او می‌تواند در جام جهانی ۲۰۲۶ نیز برای تیم ملی فوتبال کشورمان بازی کند.

مخاطب۲۴- شجاع خلیل‌زاده در فصلی که گذشت، از لحاظ آماری جزو بهترین مدافعان میانی لیگ برتر بود، نفر سوم این پست. او که بعد از بازگشت از قطر، تراکتور را انتخاب کرد، قرار است فصل آینده هم پیراهن این تیم را بر تن کند. شجاع در ۳۵ سالگی همچنان یکی از بازیکنانی است که به اردوی تیم ملی دعوت شده و خودش هم با تأکید می‌گوید که می‌خواهد در جام‌جهانی بعدی هم حضور داشته باشد.

از نظر خلیل‌زاده فوتبال مثل گذشته نیست و سن، فاکتور مهمی به‌حساب نمی‌آید. او معتقد است اگر یک بازیکن بتواند بعضی از فاکتور‌ها را رعایت کند، تا ۴۰ سالگی هم توان بازی دارد. خلیل‌زاده با همشهری از تیم ملی و شرایطش برای جام جهانی ۲۰۲۶ صحبت کرده است.

جام‌ملت‌های اروپا را دنبال می‌کنی؟

بله، تا جایی که وقت باشد بازی‌ها را می‌بینم. از همان اول نظرم این بود که اسپانیا قهرمان می‌شود. آن‌ها تیمی با‌انگیزه و پر‌انرژی دارند و خوب فوتبال بازی می‌کنند. چند تیم هم فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته‌اند و این نشان می‌دهد که در فوتبال فاصله تیم‌ها به هم نزدیک است. در جام‌ملت‌های آسیا هم دیدیم که فاصله تیم‌ها به هم نزدیک شده است.

گروه ایران در مقدماتی جام‌جهانی آسان است؟

ما در فوتبال بازی آسان نداریم. قطر که قهرمان جام‌ملت‌ها‌ست و امارات و ازبکستان هم تیم‌های خوبی هستند. همه کشور‌ها در فوتبال دنبال پیشرفت هستند و نمی‌توان هیچ حریفی را دست‌کم گرفت.

ولی اگر در گروهی دیگر قرار می‌گرفتیم، کارمان سخت‌تر بود.

بله، آن گروه سخت‌تر است، ولی گروه ما هم آسان نیست. در جام‌ملت‌های آسیا دیدیم که بعضی تیم‌ها چگونه پیشرفت کرده‌اند. همین ازبکستان می‌توانست در جام‌ملت‌ها قطر را شکست بدهد، ولی داوری به سود تیم میزبان بود و به‌نوعی بازی را برای قطر درآوردند.

قطر را مستحق قهرمانی در جام‌ملت‌ها نمی‌دانی؟

نه، فقط برخی مسائل به‌دلیل میزبانی به سود قطری‌ها بود و از طرفی بابت داوری‌ها هم سود کردند. به نظرم ایران مستحق قهرمانی بود و بعد از تیم خودمان می‌توانم از ژاپن اسم ببرم.

با شرایط فعلی می‌گویند دیگر صعود به جام‌جهانی دستاورد بزرگی نیست و تیم ملی باید در این جام به فکر صعود به مرحله حذفی باشد.

شک نکنید که بازیکنان و کادر فنی تیم ملی دوست دارند این اتفاق رخ بدهد، ولی باید خیلی چیز‌ها را درنظر گرفت، اینکه فوتبال ما در زمینه ساختار و امکانات، در قیاس با کشور‌های اروپایی چه وضعیتی دارد؟ اصلا از اروپا صحبت نکنیم، از چند کشور آسیایی عقب هستیم؟ وقتی بهترین‌ها را در اختیار تیم ملی قرار دهید، می‌توانید بهترین نتیجه را هم بخواهید. من اصلا در مورد دوره خودمان صحبت نمی‌کنم، ما نزدیک به ۵۰ سال است که در جام‌ملت‌ها قهرمان نشده‌ایم، آیا این قهرمان‌نشدن‌ها فقط روی اتفاق بوده؟ قطعا اینطور نبوده و ما در بحث برنامه‌ریزی، آینده‌نگری، اهمیت‌دادن به فوتبال پایه، امکانات، سخت‌افزار و خیلی چیز‌های دیگر مشکل داشته‌ایم. با این همه مشکل دنبال وضع قوانین عجیب هم هستیم.

منظورت چه قوانینی است؟

فوتبال ما هنوز سقف قرارداد دارد، سؤال من این است که با این قانون، تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا چگونه باید با تیم‌های ثروتمند و قدرتمند عربی و همچنین تیم‌های شرق آسیا بجنگند. فیرپلی مالی در همه جای دنیا قواعد و چارچوب خاص خودش را دارد، ولی آیا در فوتبال ایران، همه چیز طبق فوتبال روز دنیا جلو می‌رود؟ ما هنوز نتوانسته‌ایم VAR را به ایران بیاوریم، ولی دنبال موفقیت در رده باشگاهی و ملی هستیم. ما به تیم ملی و باشگاه‌ها چه داده‌ایم که توقع داریم در رده‌های بین‌المللی موفق شویم؟ بهتر است کمی واقع‌بینانه نظر بدهیم و صحبت کنیم، اینکه بخواهیم در تلویزیون و رسانه‌ها اطلاعات غلط به مردم بدهیم، درست نیست. من از وزارت ورزش می‌خواهم به فدراسیون کمک کند تا بهترین شرایط را برای تیم ملی درنظر بگیرند. ما برای موفقیت در جام‌جهانی نیاز به برگزاری اردو‌های با‌کیفیت و بازی‌های دوستانه با تیم‌های قوی داریم. برای موفقیت در این جام باید از لحاظ سخت‌افزاری رشد کنیم.

تیم ملی برای جام‌جهانی جوان‌تر می‌شود؟

من به همه بازیکنان جوان در فوتبال ایران احترام می‌گذارم. دوره همه ما در تیم ملی تمام می‌شود و دیگران باید جایگزین شوند، ولی ۲ جوان به من معرفی کنید که بتوانند جای سردار و مهدی طارمی را در تیم ملی بگیرند. جوانگرایی کاری نیست که در یک زمان محدود و کوتاه انجام شود. ما باید روی فوتبال پایه برنامه‌ریزی کنیم تا استعداد‌ها هدر نرود. تا وقتی برای فوتبال پایه برنامه نداریم، نمی‌توان به جوانگرایی در باشگاه‌ها و تیم ملی امیدوار بود. از طرفی باید بحث انتظار رسانه‌ها، کارشناسان و مردم را هم درنظر گرفت. اگر امیر قلعه‌نویی جونگرایی کند و یک باخت بیاورد، همه او را می‌کوبند. در جام‌ملت‌ها ما فقط به قطر باختیم، ولی دیدید چه انتقاد‌هایی از تیم ملی و قلعه‌نویی شد.

در مورد تراکتور صحبت کن. ظاهرا مالک باشگاه تصمیم به تیم‌داری در فصل آینده گرفته و چند بازیکن جدید هم جذب کرده است.

ما پارسال هم تیم خوبی داشتیم و متأسفانه در چند بازی نتایج لازم را نگرفتیم. تراکتور تیم بزرگی است که هواداران متعصب و پرشوری دارد. قبلا هم گفته‌ام که آقای زنوری زحمات زیادی برای تراکتور کشیده و باید حمایت شود. امیدوارم در فصل جدید اتفاقات خوبی رقم بزنیم و تراکتور برای نخستین‌بار قهرمانی در لیگ برتر ایران را تجربه کند.

۳ بازیکن پرسپولیس هم قرار است به تراکتور بیایند.

فعلا که چیزی به‌صورت رسمی اعلام نشده است. تراکتور باشگاه بزرگی است و قطعا بازیکن بزرگ هم می‌خواهد و حتما مدیران تلاش می‌کنند تیم خوبی ببندند. از هواداران هم می‌خواهیم مثل همیشه حامی تیم باشند.

فوتبال به سن نیست

شجاع در جواب این سوال که می‌تواند با تیم‌ملی به جام‌جهانی ۲۰۲۶ برود، می‌گوید: چرا نتوانم؟ فوتبال دیگر مثل گذشته نیست که فقط سن ملاک موفقیت و آمادگی بازیکن باشد. من سعی می‌کنم با استراحت بموقع، تغذیه و زندگی سالم، در بهترین شرایط قرار داشته باشم. سال گذشته هم از لحاظ آماری بهترین عملکرد را داشتم. اگر کادر فنی صلاح بداند در خدمت تیم ملی هستم، اگر هم دوباره دعوت نشدم، برای موفقیت تیم دعا می‌کنم. سن فقط یک عدد است و همه دیدیم که په‌په در سن ۴۱ سالگی چه کیفیتی از خودش نشان داد. وقتی بازیکن سالم زندگی کند و فاکتور‌های لازم را رعایت کند، می‌تواند حتی تا ۴۰ سالگی هم بازی کند.

برچسب ها: شجاع خلیل زاده
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
مادر محمد بحرانی لالایی خواند و اشک پسرش را سرازیرشد! title
محمد بحرانی بازیگر و صداپیشه متولد سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز است.
اگر گفتید ایران رتبه چندم مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی در دنیا را دارد؟ title
یک اقتصاددان گفت: سازمان WHO در سال ۲۰۲۲ در گزارشی اعلام کرد ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم دنیا را دارد!
رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد title
رضا ایرانمنش که چند روز پیش در بیمارستان بستری شده بود، از بیمارستان مرخص شد.
مهدی طارمی به اینتر پیوست title
مهاجم ایرانی چند فصل اخیر پورتو به طور رسمی به قهرمان ایتالیا پیوست.
ماجرای آهنگ جدید امیرتتلو برای امام حسین چیست؟ title
کاری که با عنوان «آهنگ جدید امیر تتلو» در حال انتشار است، نسخه بروز شده یک اثر قدیمی مربوط به ۹ سال پیش است.
قتل پسر ناخلف خانواده توسط پدر با شلیک گلوله در تهران title
مرد میانسالی که پسر خود را باکلت‌کمری به قتل رسانده بود، توسط کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شد و به ارتکاب جنایتی هولناک اعتراف کرد.
کلاهبرداری در پوشش محرم title
رییس پلیس فتا پایتخت از کلاهبرداری در پوشش محرم خبر داد و گفت: کلاهبرداران با ارسال فایل‌های آلوده به بدافزار به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند.
برگزیده
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.
رهبر انقلاب: مردم عزیزمان امروز بهترین را انتخاب کنند title
رهبر انقلاب گفتند: ان‌شاءالله مردم عزیزمان موفق شوند رای بدهند و بهترین را انتخاب کنند.