کد خبر: ۴۵۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۹

کابینه دکتر پزشکیان چه زمانی در پاستور مستقر می‌شود؟

با توجه به مراسم تنفیذ، تحلیف و جلسه رای اعتماد وزرا در مجلس به احتمال زیاد دولت چهاردهم از نیمه مرداد یا از نیمه شهریور کار خود را آغاز می‌کند.

مخاطب۲۴- انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری یکی از خاص‌ترین انتخاباتی بود که در کشور برگزار شد.

خاص بودن این دوره از انتخابات به این دلیل است که در گام دوم انقلاب کشور به‌دلیل شهادت آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور و همراهانش با شرایطی مواجه شد که در اوایل انقلاب به‌دلیل عزل بنی‌صدر و شهادت محمدعلی رجایی با آن مواجه شده بود.

دو دور انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری در کمتر از پنجاه روز برگزار شد و این امر مبین توان بالای نظام اجرایی کشور در برگزاری این رخداد ملی است.

پس از انتخاب آقای مسعود پزشکیان به‌عنوان نهمین رئیس‌جمهور کشورمان از طرف مردم باید بقیه مراحلی که طبق قانون اساسی برای آغازبه‌کار رئیس‌جمهور دیده شده، اجرایی شود.

مراسم تنفیذ، تحلیف و رای اعتماد به وزرای دولت در مجلس شورای اسلامی سه مرحله‌ای است که باید طی شود تا دولت رئیس‌جمهور منتخب به‌طور رسمی کار خود را آغاز کند.

بیشتر بخوانید

هنوز تاریخ مراسم تنفیذ که مستلزم برگزاری مراسم تحلیف در مجلس است، اعلام نشده است.
شرط برگزاری مراسم تنفیذ

هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان در روز شنبه ۱۶ تیر درباره زمان برگزاری مراسم تنفیذ گفت: بعد از اینکه صحت انتخابات توسط شورای نگهبان مورد تایید قرار بگیرد، اعتبارنامه ریاست‌جمهوری توسط اعضای شورای نگهبان صادر می‌شود. اعضا، آن اعتبارنامه را امضا می‌کنند و خدمت رهبر معظم انقلاب ارسال می‌کنند. بعد از صدور اعتبارنامه، مراسم تنفیذ ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد که زمان برگزاری آن از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب اعلام خواهد شد.
وی افزود: برابر قانون آغاز دوره ریاست‌جمهوری از روز تنفیذ است. مرحله بعد تحلیف است که طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی، رئیس‌جمهور باید در مجلس شورای اسلامی حضور یابد و در حضور رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان سوگند یاد کند. البته مقامات داخلی و خارجی نیز می‌توانند در این مراسم حضور داشته باشند.

طحان‌نظیف درباره اعتبارنامه توضیح داد: اعتبارنامه به معنای سند صحت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری برای رئیس‌جمهور منتخب است. در آن سند نام رئیس‌جمهور منتخب و تعداد آرای وی و مجموع آرا ذکر می‌شود.

با توجه به اینکه هنوز اعتبارنامه ریاست جمهوری هنوز از طرف شورای نگهبان صادر نشده، زمان تنفیذ هم هنوز مشخص نیست لذا تاریخی که از طرف برخی افراد برای زمان تحلیف و رای اعتماد به وزرا مطرح می‌شود فقط یک گمانه‌زنی است.
تایید صحت انتخابات

روز گذشته طحان‌نظیف اعلام کرد صحت مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ به تایید شورای نگهبان رسید و این موضوع به صورت رسمی به وزرات کشور به‌عنوان مجری انتخابات اعلام شد.

اعتبارنامه دکتر مسعود پزشکیان منتخب ریاست‌جمهوری نیز از سوی اعضای شورای نگهبان آماده و به دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری ارسال خواهد شد.

بر این اساس احتمال اینکه در روز‌های آینده شاهد برگزاری مراسم تنفیذ باشیم زیاد است.
آمادگی مجلس برای برگزاری مراسم تحلیف

مجتبی یوسفی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره برگزاری مراسم تنفیذ، تحلیف و رای اعتماد وزرای دولت به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: براساس بند نهم اصل ۱۱۰ قانون اساسی باید پس از رای مردم به رئیس‌جمهور منتخب در ابتدا مراسم تنفیذ انجام شود. در هیئت‌رئیسه مجلس اعلام کردیم اگر در نیمه اول مرداد دفتر مقام معظم رهبری مراسم تنفیذ را برگزار کند در مجلس مراسم تحلیف را براساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی برگزار می‌کنیم تا هرچه زودتر دولت برای خدمت‌رسانی به مردم تشکیل شود.
نماینده مردم اهواز، کارون، حمیدیه و باوی در مجلس اظهار کرد: معمولا فاصله برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف نزدیک است و به صورت عرفی یک الی دو روز بین آن فاصله است و وقتی که مراسم تنفیذ برگزار می‌شود بلافاصله مراسم تحلیف هم برگزار می‌شود و بعد از آن رئیس‌جمهور دو هفته فرصت دارد تا هم برنامه‌های کلی خود را ارائه دهد و هم وزرا را معرفی کند.

وی ادامه داد: اگر نیمه مرداد مراسم تنفیذ و تحلیف انجام شود دو هفته بعد از برگزاری آن می‌شود ماه شهریور که در آن موقع جلسه رای اعتماد به وزرا برگزار می‌شود.

یوسفی بیان کرد: هنوز زمان برگزاری مراسم تنفیذ اعلام نشده، اما براساس گمانه‌زنی‌ها این مراسم در نیمه اول مرداد برگزار می‌شود.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس گفت: یک سری مسائل وجود دارد که ممکن است زمان‌بر باشد وگرنه در مجلس این آمادگی وجود دارد تا در نیمه اول مرداد مراسم تحلیف برگزار شود، چون رئیس‌جمهور باید فرصت داشته باشد که همکارانش را انتخاب کند.

وی اظهار کرد: این انتخابات پس از شهادت رئیس‌جمهور مظلوم مقتدر برگزار شد که فرآیند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در یک بازه کمتر از پنجاه روز انجام شد لذا رئیس‌جمهور منتخب باید فرصت انتخاب کابینه و همکارانش را داشته باشد بنابراین زمانی که برای مراسم تنفیذ و تحلیف مطرح می‌شود زمان منطقی است.

تا زمان روی کار آمدن دولت چهاردهم، دولت سیزدهم به رتق‌وفتق امور کشور می‌پردازد البته در این بین مثل سنوات سال‌های گذشته وزرای دولت سیزدهم برای ارائه گزارش از وضع وزارتخانه و حوزه مدیریتی خود با رئیس‌جمهور منتخب دیدار خواهند کرد.

کابینه دکتر پزشکیان نیز پس از کسب رای اعتماد از سوی مجلس شورای اسلامی در پاستور مستقر می‌شود و کار خود را آغاز می‌کند.

برچسب ها: انتخابات
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
پیام بهرام رادان در پی درگذشت سعید راد title
بهرام رادان بازیگر سینما، در پی درگذشت سعید راد پیام تسلیتی در صفحه خود منتشر کرد
قطع انگشت بخاطر المپیک ۲۰۲۴ پاریس title
ورزشکار هاکی استرالیا برای از دست ندادن فرصت حضور در المپیک تصمیم گرفت قسمتی از انگشت دستش را قطع کند.
برانکو هم درگذشت سعید راد را تسلیت گفت title
برانکو ایوانکوویچ درگذشت سعید راد، بازیگر سینما، را تسلیت گفت.
ابراهیم حاتمی‌کیا به درگذشت سعید راد واکنش نشان داد title
ابراهیم حاتمی کیا در پی درگذشت سعید راد از او به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای یاد کرد و از درگذشت‌اش ابراز تاسف کرد.
سعید راد درگذشت title
سعید راد بازیگر قدیمی سینمای ایران دار فانی را وداع گفت.
آقای خواننده از ایران رفت؟ title
معین زد با نام اصلی محسن زندی خواننده موسیقی پاپ ساعاتی پیش با انتشار تصویری در هواپیما خبر خروجش از ایران را داد.
چه زمان‌هایی لپ گلی می‌شویم؟ title
اسکن‌های مغزی نشان می‌دهد که سرخ‌شدن صورت بیشتر با حس معذب‌شدن ارتباط دارد تا افکار پیچیده‌ی مغز از آنچه دیگران در مورد ما فکر می‌کنند.
برگزیده
کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد title
رئیس‌جمهور منتخب گفت: کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد و باید دست به دست هم دهیم تا پاسخگوی مردم باشیم.
المپیکی ۱۵ ساله ایران با اسلحه ۲۰ هزار یورویی در جستجوی طلا title
کوچکترین عضو کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌گوید همه تلاشش را می‌کند تا مدال طلای المپیک را بر گردن آویزد
پیش بینی بورس امروز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ title
ارزش معاملات خرد سهام در دو روز ابتدایی هفته در سطح پایینی قرار گرفت. روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان بود و روز یکشنبه با رشد اندک ۴ درصدی به ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. ناظران مشکل کمبود برق صنایع را یکی از عوامل اصلی ریزش بازار و افت معاملات می‌دانند. مشکلی که با گرم‌تر شدن هوا در دو هفته اخیر جدی‌تر شد و با خبر قطع برق شرکت سایپا و تعطیلی خط تولید شرکت فولاد ارفع به سرتیتر اخبار رسانه‌ها رسید.
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.