کد خبر: ۴۱۱۰۵
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۷
تشریح آخرین آمار مربوط به شاخص‌های بخش ارتباطات منتهی به پاییز ۱۴۰۲:
بر اساس آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات که مربوط به پاییز ۱۴۰۲ است، تعداد مشترکین تلفن همراه در کشور از ۱۵۰ میلیون و ۶۶۳ هزار کاربر و تعداد مشترکین پهن‌باند سیار از ۱۰۹ میلیون و ۲۵ هزار کاربر عبور کرد که این ارقام، ضریب نفوذ اینترنت سیار در کشور را به عدد ۱۲۷ درصد می‌رساند.

به گزارش مخاطب۲۴ به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران:در آخرین آماری که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) منتشر کرده است، اکنون ضریب نفوذ پهن‌باند سیار در کشور به ۱۲۷.۷۷ و ضریب نفوذ اینترنت ثابت مانند روال گذشته سیر منفی را ادامه داده و به عدد ۱۲.۹ رسیده است. در بخش پهن‌باند سیار ۵.۷۱ درصد رشد داشتیم.

مشترکین تلفن ثابت با ۱.۱ درصد رشد منفی به ۲۹ میلیون و ۱۹ هزار و ۵۸۲ نفر رسیده که ضریب نفوذ این فناوری در کشور را به ۳۴.۰۱ درصد رسانده است. ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور بر اساس آخرین آمار موجود (پاییز ۱۴۰۲) از ۱۷۶ درصد عبور کرده و نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۱۴۰۱ توانسته رشد ۲.۶۶ درصدی را تجربه کند.

یکی از بخش‌های جدید در گزارش‌های رگولاتوری مربوط به پروژه ملی فیبرنوری است. بر اساس این گزارش تعداد شهر‌های دارای پوشش شبکه فیبرنوری تا پایان پاییز ۱۴۰۲ تعداد پنج میلیون و ۱۷۳ هزار و ۱۹۷ خانوار تحت پوشش گزارش شده که به این تعداد اکنون (اردیبهشت ۱۴۰۳) بیش از ۲ میلیون خانوار افزوده شده است.

تعداد کل شهر‌های دارای پوشش تا پایان سه ماه سوم ۱۴۰۲ به ۲۱۷ شهر رسیده است. از این تعداد ۱۱۰ شهر زیر ۳۰ درصد پوشش دارند، ۳۱ شهر دارای پوشش ۳۰ تا ۶۰ درصد هستند و برای ۷۶ شهر نیز پوشش بالای ۶۰ درصد ایجاد شده است.

ضریب نفوذ اینترنت سیار از ۱۲۷ درصد عبور کرد
تعداد تلفن‌های همگانی و جاده‌ای رشد منفی زیادی را در پاییز ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ تجربه کرده است. در بخش تلفن همگانی بیش از ۲۰ درصد و در بخش همگانی جاده‌ای بیش از ۳۳ درصد کاهش داشته است. اکنون در کشور ۵۹ هزار و ۷۶۰ تلفن همگانی و یک‌هزار و ۳۴۸ تلفن همگانی جاده‌ای فعال است. علت مساله البته ممکن است مربوط به توسعه اینترنت و ویس در بخش‌های روستایی و جاده‌ای کشور باشد که دسترسی به تلفن شخصی را فراهم کرده است.

بنابر آخرین اطلاعات مربوط به پاییز ۱۴۰۲، تعداد روستا‌های دارای تلفن خانگی به ۴۷ هزار و ۴۱۰ روستا رسیده که نسبت به مدت زمان گذشته یک‌صدم درصد رشد داشته است. تعداد روستا‌های دارای ارتباط نیز با همین میزان رشد به ۵۱ هزار و ۵۰۹ روستا رسیده است.

در بخش پایانی این گزارش وضعیت شکایات ثبت شده در حوزه ارتباطات ثابت و سیار در سامانه ۱۹۵ تشریح شده است. تعداد شکایات ثبت شده مشترکین پهن‌باند ثابت نسبت به بازه زمانی پاییز ۱۴۰۱ با رشد مواجه شده است. در پاییز ۱۴۰۱ تعداد شکایات از اینترنت ثابت یک‌هزار و ۷۱۹ شکایت بوده که با شیب رشد آهسته، اما مداوم اکنون به ۲ هزار و ۴۷۹ شکایت رسیده است.

ضریب نفوذ اینترنت سیار از ۱۲۷ درصد عبور کرد

در بخش شکایات تلفن ثابت با کاهش شکایات نسبت به بازه زمانی سال گذشته مواجه بودیم. شکایات در این حوزه در پاییز ۱۴۰۲ به ۲۰ هزار و ۷۹۷ شکایت رسیده است.

شکایت‌های ثبت شده مشترکین پهن‌باند سیار در سامانه ۱۹۵ از ۱۳ هزار شکایت عبور کرده است که نسبت به پاییز ۱۴۰۱ با رشد مواجه شده است.

شکایات ثبت شده تلفن همراه نیز اکنون ۱۰ هزار و ۳۶۵ شکایت است که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته با کاهش شکایات مواجه شده است.

عملکرد شرکت ملی پست، بخش دیگری از این گزارش است. بر این اساس اکنون هشت‌هزار و ۸۳۳ دفتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیر دولتی در کشور فعال است. تعداد پروانه دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی نیز به پنج‌هزار و ۶۵۱ پروانه رسیده است.

توزیع موفق مرسولات داخلی ۹۰.۴۷ بوده و مرسولات برگشتی داخلی ۹.۵۳ درصد گزارش شده‌است. ترافیک بین الملل ۷۲۸ هزار و ۴۷۹ و ترافیک کل مرسولات ۷۸ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۱۸۶ مرسوله در سه ماهه سوم ۱۴۰۲ گزارش شده است.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
مرگ همزمان دختر و پسرجوان در شمال تهران title
به دنبال مرگ مشکوک دختر و پسر جوانی در شمال تهران یک سناریوی جنایی مقابل تیم تحقیق قرار گرفت.
پویش یک دقیقه برای ایران با شهیندخت مولارودی title
با توجه به این که دکتر پزشکیان کاندیدای اختصاصی جبهه اصلاحات ایران هستند و برنامه‌هایی که برای ارائه دارند در چارچوب گفتمان اصلاح طلبی مورد وفاق و اتفاق نظر جامعه اصلاح طلبی است.
پویش یک دقیقه برای ایران title
از روز نخست اعلام كانديداتوري دكتر مسعود پزشكيان، موجي از اميدواري، شور و حركت جامعه را فراگرفت و هزاران نفر از اقشار مختلف، اعلام آمادگي كردند تا در اين رقابت تعيين كننده آينده ايران، نقش و سهمي ايفا كنند؛ «كارزار رسانه اي #يك_دقيقه_براي_ايران » هم يكي از آن هزاران است.
هوش مصنوعی از انسان باهوش‌تر است؟ title
پدرخوانده هوش مصنوعی: ۵۰ درصد احتمال دارد این فناوری از انسان باهوش‌تر شود
فضیلت و اعمال عید قربان title
روز دهم ماه ذی‌الحجه و عید قربان روز عید و خوشحالی و سرور است، زیرا علاوه بر این که بنده‌ای مخلص از آزمونی دشوار، سربلند بیرون آمد و بندگی خویش را در پیشگاه خدای بزرگ ثابت کرد، گروه عظیمی از بندگان مخلص خدا به او تاسی جسته، به زیارت خانه خدا می‌شتابند و مراسم منا و از جمله، قربانی را انجام می‌دهند.
ثروت بیل گیتس در کجا انباشته شده است؟ title
بیل گیتس، سرمایه‌گذار میلیاردر، ۸۷ درصد از سبد سهام (پرتفوی) ۴۵ میلیارد دلاری خود را تنها در پنج سهام در اختیار دارد.
عکسی از جشن تولد ۳۷ سالگی مجری مشهور تلویزیون title
پیمان طالبی، مجری مشهور تلویزیون عکسی از جشن تولد ۳۷ سالگی‌اش را در اینستاگرام منتشر کرد.
برگزیده
پویش یک دقیقه برای ایران با معصومه ابتکار title
فرصتی بی نظیر برای مردم ایران پیش آمده است که در یک انتخابات رقابتی و آزاد و سالم شرکت کنند.
زهرا پزشکیان در رابطه با پدر چه گفت؟ title
صحبت‌های زهرا پزشکیان دختر مسعود پزشکیان نامزد ریاست جمهوری را ببینید.
دیدار پزشکیان با سیدحسن خمینی title
مسعود پزشکیان به دیدار آیت‌الله سیدحسن خمینی، نوه بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی رفت.
اقامه نماز ظهر جمعی از نخبگان و مدال آوران علمی ایران به امامت رهبر انقلاب title
️جمعی از نخبگان و مدال‌آوران علمی کشورمان ظهر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار خواهند کرد.
دیدار پزشکیان با آیت‌الله جوادی آملی title
مسعود پزشکیان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سفر به قم، با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد title
تقدیر رئیس دولت اصلاحات از ساده زیستی، پاکدستی، مردم گرایی، شجاعت و پایبندی پزشکیان به موازین اخلاقی