کد خبر: ۳۹۲۲۷
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۷
معاون فنی اشخاص شرکت بیمه تجارت‌نو بیان داشت این شرکت موفق شده است پروژه «تبادل الکترونیک نسخ دارویی» و حذف «نسخه‌های کاغذی دارویی» را عملیاتی کند و در این امر در صنعت بیمه کشور پیشگام باشد.

به گزارش مخاطب ۲۴ به نقل از روابط عمومی بیمه تجارت‌نو؛منا عروجی، معاون فنی اشخاص شرکت بیمه تجارت نو جزییات بیشتری درباره این طرح و نتایج آن مطرح کرد.

در خبر‌ها آمده بود که بیمه تجارت‌نو به عنوان نخستین شرکت بیمه، پروژه نسخه الکترونیک را عملیاتی کرده است، اما گویا شرکت‌های دیگری هم در این زمینه فعالیت می‌کنند.

بیمه تجارت‌نو نخستین شرکتی است که این پروژه را به طور کامل عملیاتی کرده است. البته برخی شرکت‌ها، بخشی از این روند را پیاده سازی کرده‌اند، اما در شرکت ما، فرآیند صدور و ثبت نسخه در داروخانه تا پرداخت سهم بیمه شده، کاملا الکترونیکی شده است.

جزئیات این فرایند چگونه است؟

بر اساس فرآیندی که ما عملیاتی کرده‌ایم، وقتی بیمه‌شده به داروخانه مراجعه می‌کند، در صورتیکه نسخه الکترونیک برای او صادر شده باشد، داروخانه نسخه بیمار را دریافت و اطلاعات آن را به سامانه سپاس ارسال می‌کند.

این سامانه که نزد بیمه مرکزی است، پس از دریافت نسخه و بر اساس اطلاعات بیمه شده که در آن ثبت شده است، جزئیات نسخه را به شرکت بیمه مربوطه ارسال می‌کند. پس از آن، نوتیفیکشن مربوطه بر روی اپلیکیشن «بنو» برای بیمه شده شرکت بیمه تجارت‌نو ارسال می‌شود.

در این مرحله، بیمه شده می‌تواند اقلام دارویی خود را روی اپلیکیشن ملاحظه کرده و اگر مغایرتی وجود نداشت، آن را اعلام کند. اگر مغایرتی در نسخه وجود داشته باشد که نسخه به تایید بیمه شده نرسد، این امکان وجود دارد که در همان اپلیکیشن، این موضوع اعلام شود.

سپس نسخه الکترونیک برای ارزیاب ارسال می‌شود و پس از نهایی شدن فرایند ارزیابی، اسناد به واحد مالی ارسال و سپس اقدام لازم به منظور واریز وجه به حساب بیمه شده انجام می‌شود.

بیمه شده چه مدت برای تایید نسخه الکترونیک زمان دارد؟

مدت زمان پنج روزه برای این منظور در نظر گرفته شده است. به عبارت دیگر، اگر بیمه شده هیچ اقدامی در راستای تایید یا اعلام مغایرت نسخه انجام ندهد، پس از پنج روز، به صورت خودکار نسخه «تایید شده» تلقی و به صورت الکترونیک به ارزیاب ارسال می‌شود.

پیاده سازی نسخه الکترونیک، چه فوایدی دارد؟

یکی از مهمترین مشکلاتی که شرکت‌ها با آن مواجه بودند، ناخوانا بودن نسخه‌های کاغذی بود که در نتیجه فرایند بررسی آن‌ها را در شرکت بیمه با مشکل مواجه می‌کرد و حتی به عودت دادن مدرک منتهی می‌شد. با پیاده سازی پروژه نسخه الکترونیک، این مشکل به طور کلی برطرف می‌شود.

همچنین صرفه جویی در هزینه‌ها، از مهمترین دستاورد‌های نسخه الکترونیک است. با این اقدام، نسخه‌های تقلبی به طور کلی حذف می‌شوند و در نتیجه از این محل، هزینه‌ای به شرکت بیمه تحمیل نمی‌شود. از سوی دیگر، بیمه شدگان دیگر نیازی به تحویل نسخه کاغذی و یا بارگذاری آن در سامانه ندارند و همین اقدام، بسیاری از هزینه‌های رفت و آمدی بیمه شدگان را کم می‌کند.

یکی از اعتراضات بیمه شدگان، همین بود که چرا با وجود بارگذاری تصویر نسخه‌های کاغذی در اپلیکیشن، نسخه فیزیکی هم باید به شرکت تحول داده شود؟

ممکن بود بیمه شده از چند شرکت بیمه نامه درمان داشته باشد. در چنین مواردی، بیمه شده می‌توانست یک بار با بارگذاری تصویر مدرک، از یک شرکت خسارت بگیرد و یک بار با هم با تحویل اصل مدرک، از شرکتی دیگر خسارت دریافت کند. ما اصل مدرک را دریافت می‌کردیم تا چنین مواردی پیش نیاید. به هر حال با این شیوه جدید، این مشکل هم حل می‌شود.

پروژه نسخه الکترونیک، تمام شده است یا فاز توسعه هم دارد؟

فاز دوم این پروژه در شرکت بیمه تجارت نو آماده انجام است که در آن، مرحله «ارزیاب» هم حذف می‌شود. در این روش مبلغ قابل پرداخت نسخه الکترونیک از طریق استعلام سیستمی از سامانه‌های سازمان غذا و دارو و سامانه‌های بیمه گری جهت کنترل سقف تعهد تعیین می‌گردد.

این پروژه با مشکلاتی هم مواجه است؟

بله! به هر حال مانند هر پروژه دیگر، در بدو کار مشکلاتی هم وجود دارد. به عنوان مثال همچنان برخی از پزشکان به شیوه سنتی و کاغذی اقدام به نسخه نویسی می‌نمایند که این موضوع باعث عدم اجرای فرآیند ارسال الکترونیک اسناد می‌شود.

آیا همه داروخانه‌های طرف قرارداد بیمه تجارت‌نو در سراسر کشور به این سامانه متصل اند؟

بله. بیمه شدگان بیمه تجارت‌نو در استفاده از این خدمت، در هیچ نقطه‌ای از کشور مشکلی نخواهند داشت و می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها طرف قرارداد و غیر طرف قرارداد، بدون ارائه نسخه کاغذی از خدمات بیمه درمان تکمیلی استفاده کنند.

نکته دیگر این که نسخه الکترونیک، در حال حاضر فقط در داروخانه‌ها عملیاتی شده است و در فاز‌های بعدی باید در مراکز درمانی و مراکز تصویربرداری و امثال آن هم عملیاتی شود. با این اقدام، بسیاری از تخلفات در حوزه بیمه‌های درمان حذف می‌شود.

اگر بیمه شده، بعد از واریز وجه به نحوه ارزیابی و مبلغ واریزی اعتراضی داشته باشد، چگونه می‌تواند آن را به شرکت اعلام کند؟

در اپلیکیشن بنو، امکان ارائه درخواست بررسی مجدد وجود دارد و حتی اگر مستنداتی هم در این زمینه داشته باشد، می‌تواند آن را بارگذاری کند.

آیا فرایند الکتروینکی شدن بررسی نسخه ها، هزینه جدیدی به بیمه شده تحمیل نمی‌کند.

خیر، این عملیات، هزینه‌ای به بیمه شده تحمیل نمی‌کند.

برچسب ها: بیمه تجارت‌نو
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
عکس آسانسوری آقای مجری! title
سلفی آسانسوری ایرج طهماست با دخترش در شب تولدش
استایل آیشواریا رای سوژه خنده شد! title
استایل آیشواریا رای، بازیگر محبوب هندی در جشنواره کن سوژه خنده شده است.
توضیحات جدید قوه قضاییه درباره تتلو title
قوه قضاییه می‌گوید در جریان روند بررسی پرونده امیرحسین مقصودلو در محاکم استان تهران هیچ فردی یا افرادی به عنوان شاکی خصوصی از او شکایت نکرد و هیچ‌گونه پرونده‌ای با عنوان شاکی خصوصی برای تتلو تشکیل نشد
حکم مجازات تتلو صادر شد؟ title
حکم ‌مجازات ‌تتلو ‌از سوی قاضی دادگاه انقلاب تهران صادر شد. بر اساس این حکم، تتلو‌ به زندان و مجازات تبعی محکوم شده است.
همسر سابق ریحانه پارسا با چه کسی ازدواج کرد؟ title
مهدی کوشکی، بازیگر سینما و تلویزیون با انتشار انتشار استوری در صفحه اینستاگرامش، از ازدواج خود با محیا مهدی‌زاده خبر داد.
دستگیر ­مامور قلابی در شمال پایتخت title
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری یک مامور قلابی خبر داد.
جشن تولد ۶۵ سالگی ایرج طهماسب title
ایرج طهماسب مجری مشهور و پرطرفدار کشورمان می‌باشد ۶۵ ساله شد.
برگزیده
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.
پیام تبریک رئیسی به مناسبت قهرمانی تیم ملی فوتسال در آسیا title
رئیس جمهور در پیامی با تبریک قهرمانی تیم ملی فوتسال کشورمان در آسیا تصریح کرد: از یکایک اعضای تیم ملی، مربیان، کادر فنی و سایر تلاشگران حوزه ورزش کشور برای کسب این عنوان ارزشمند، قدردانی می­‌نمایم.
صهیونیست‌ها دست از پا خطا کنند وضعیت متفاوت خواهد بود title
رئیس‌جمهور گفت: اگر رژیم صهیونیستی بار دیگر دست از پا خطا کند و تعرضی به خاک مقدس ایران کند، وضعیت متفاوت خواهد بود و معلوم نیست دیگر چیزی از این رژیم باقی بماند.
تقویت همکاری‌های قوای مسلح ایران و پاکستان عامل صلح و ثبات است title
فرمانده ارتش پاکستان در حاشیه سفر رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران به این کشور به دیدار آیت الله رئیسی رفت.