کد خبر: ۳۹۱۸۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۲
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در برنامه‌ای تلویزیونی تاکید کرد: در صورت خطای مجدد رژیم صهیونیستی مقیاس پاسخ ایران در ثانیه خواهد بود.

مخاطب۲۴- علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در برنامه گفتگوی ویژه خبری تاکید کرد: صهیونیست‌ها یک خطای راهبردی که در جنایت دمشق کردند این است که یک مشروعیت برای آزمون جدی توامندی نظامی و دفاعی ایران را فراهم کردند. اگر آنان این کار را اتجام نمی‌دادند این شرایط فراهم نمی‌شد و خطای خودشان را اگر عقلانیتی در رژیم صهیونیستی باشد نباید با یک خطای دیگر تکرار کنند.

وی افزود: در صورت تکرار خطای دیگر باید انتظار داشته باشند که ضربه‌ای سخت تر، سریعتر و فوری‌تر خواهند خورد. باید بدانند که ۱۲ روز مهلت نخواهند داشت. پاسخی که دریافت می‌کنند مقیاس و سنجش آن روز و ساعت نیست بلکه ثانیه خواهد بود.

باقری گفت این اقتداری است که ایران اکنون به آن رسیده است. ایران وقتی که تصمیم گرفت برای منافع ملی صهیونیست‌ها را ادب کند، برنامه برای شیطنت‌های بعدی آنان داشت؛ لذا فضاسازی آنان برای اینکه شیطنتشان در عرصه دیگر ادامه پیدا کند، باید بدانند وقتی که به سفارت ایران در دمشق که در حکم خاک ایران است چنین خطایی مرتکب می‌شوند و پاسخ دندان شکن دریاف می‌کنند، اگر به سرزمین ایران چشم بد داشته باشند قاعدتا پاسخ سهمگین‌تر دریافت خواهند کرد.
علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان امشب در گفتگوی ویژه خبری در خصوص اقدامات دستگاه سیاست خارجی در این دو هفته اخیر گفت: اتفاقی که در ۱۳ فروردین در دمشق رخ داد، در بستر یک اتفاقی بود که از آن هفت ماه می‌گذرد. رژیم صهیونیستی در طول هفت ماه گذشته هیچ جنایتی در ذهن بشریت نبود که مرتکب نشود؛ لذا این رژیم بعد از ناکامی‌ها تلاش کرد تا صحنه رویارویی را عوض کند و هم قدرت خودش را که نتوانسته در مقابل مردم غزه به اثبات برساند، در عرصه دیگر جبران کند.

وی افزود: از ابتدا ایران حکیمانه با این موضوع برخورد کرد. اولین اقدامی که انجام شد، این بود که از سازوکار‌های بین المللی استفاده کنیم و بتوانیم قدرت بازدارندگی خود را اعاده کنیم. ما در تعامل با کشور‌های مختلف در سطوح گوناگون این مسئله را پیگیری کردیم.

بیشتر بخوانید

باقری درباره جلسه شورای امنیت درباره تجاوز به سفارت ایران گفت: از جمله نشست‌های معدودی بود که کشور‌های مختلف حمایت خودشان را از ایران و علیه تجاوز صهیونیست‌ها بروز دادند. اما متاسفانه قدرت‌های بزرگ با رهبری آمریکا اجازه ندادند که این مسیر ادامه پیدا کند. حتی شرایطی که شورای امنیت یک بیانیه صادر کند فراهم نکردند.

وی با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک ایران بعد از به نتیجه نرسیدن در نشست شورای امنیت گفت: ما تلاش‌ها را در سطوح دوجانبه ادامه دادیم. تعاملات خود را ادامه دادیم، اما پاسخ روشنی به دست نیاوردیم؛ لذا آن مشروعیتی که برای اقدام متقابل در چارچوب مفاد منشور ملل متحد، ما تمامی راه‌ها امتحان کردیم و بعد از آنکه به نتیجه نرسیدیم از توان نظامی خود در یک چارچوب حساب شده و هدفمند و مشروع استفاده کردیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: این مسیری که از ۱۳ فروردین امسال تا زمان عملیات طی شد، یک نوع هم افزایی میان دستگاه‌های کشور بود و یک هماهنگی موفق از این هم افزایی بود که توانست نتیجه درخشانی را حاصل کند.

باقری درباره پیام‌های آمریکا و رفتار آمریکایی‌ها گفت: اولا ما رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسیم. دوم پدرخوانده رژیم صهیونیستی آمریکاست و خود انان اذعان داشتند اگر حمایت‌های آمریکا نبود چیزی از صهیونیست‌ها باقی نمی‌ماند. طبیعی بود که طرف پیام‌های ما آمریکایی‌ها باشند.

وی افزود: ما به دنبال تنش نیستیم و از همه ظرفیت‌های خودمان استفاده کردیم تا تنش در منطقه تسری پیدا نکند. اما در عین حال ما نمی‌گذاریم امنیت و حاکمیت ملی مان مخدوش شود. این یک اصل است. تمام چارچوب‌ها بر این اساس است. اما اگر رژیم نخواهد رعایت نکند ما قاعدتا بر اساس منافع خود تصمیم می‌گیریم.

باقری تصریح کرد: اگر هر کسی و به هر نحوی بخواهد رژیم را حمایت کند ما منافع او را هدف می‌گیریم.

وی در خصوص رفتار رژیم صهیونیستی گفت: صهیونیست‌ها تلاش داشتند هزینه بی ثباتی را ایران پرداخت کند، اما اقدامی که در عملیات وعده صادق محقق شد، هزینه دیوانگی را باید خود دیوانه بدهد. اگر بخواهند خارج از چارچوب‌های بین المللی اقدامی انجام دهند، قطعا ایران ساکت نخواهد نشست. واکنش ما در عملیات وعده صادق دفاع از ثبات در منطقه بود و این پیام را دادیم که هرکسی بخواهد ثبات را مخدوش کند باید هزینه دهد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در اشاره به جلسه شب گذشته شورای امنیت گفت: کشور‌هایی که از ایران دفاع کردند، آنان منطق داشتند. منطق انان تین بود که ثبات در منطقه یک اصل است و وقتی که صهیونیست‌ها در ثبات اخلال ایجاد می‌کنند نباید به آنان پاداش داد.

وی افزود: نکته دیگر که مهم است این است که اتفاق غرور افرین بر اساس توانمندی‌های ایرانی بود و این برای دشمنان ما هشدار دهنده است. صهیونیست‌ها یک خطای راهبردی که در جنایت دمشق کردند این است که یک مشروعیت برای آزمون جدی توامندی نظامی و دفاعی ایران را فراهم کردند. اگر آنان این کار را اتجام نمی‌دادند این شرایط فراهم نمی‌شد و خطای خودشان را اگر عقلانیتی در رژیم صهیونیستی باشد نباید با یک خطای دیگر تکرار کنند.

باقری تصریح کرد: در صورت تکرار خطای دیگر باید انتظار داشته باشند که ضربه‌ای سخت تر، سریعتر و فوری‌تر خواهند خورد. باید بدانند که ۱۲ روز مهلت نخواهند داشت. پاسخی که دریافت می‌کنند مقیاس و سنجش آن روز و ساعت نیست بلکه ثانیه خواهد بود.

وی اظهار داشت: این اقتداری است که ایران اکنون به آن رسیده است. ایران وقتی که تصمیم گرفت برای منافع ملی صهیونیست‌ها را ادب کند، برنامه برای شیطنت‌های بعدی آنان داشت؛ لذا فضاسازی آنان برای اینکه شیطنتشان در عرصه دیگر ادامه پیدا کند، باید بدانند وقتی که به سفارت ایران در دمشق که در حکم خاک ایران است چنین خطایی مرتکب می‌شوند و پاسخ دندان شکن دریافت می‌کنند، اگر به سرزمین ایران چشم بد داشته باشند قاعدتا پاسخ سهمگین‌تر دریافت خواهند کرد.

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره چگونگی محقق شدن منافع ایران گفت: در عرصه سیاست خارجی در دولت یک سرفصل با عنوان سیاست همسایگی داریم. این سیاست اعلامی دولت بوده و است و حضرت آقا این سسیاست را مورد تاکید قرار دادند. در چارچوب این سیاست ما تعامل بهم پیوسته‌ای را ایجاد کردیم و امروز یک سرمایه ارزشمند برای ایران جهت مواجه شدن به دشمن منطقه است.

وی افزود: این تحکیم پیوند‌های ایران با کشور‌های منطقه فضای جدیدی را ایجاد کرد و شرایط بعد از عملیات تحکیم کننده نقش ایران در ثبات منطقه‌ای است.

باقری با اشاره به اینکه همه در منطقه تاکید داشتند که ثبات باید حفظ شود، گفت: راه حل ثبات در منطقه این است که عامل بی ثباتی باید سر جایش بنشیند و همه تاکید داشتند که رژیم صهیونیستی است که عامل بی ثباتی است؛ لذا یه زمانی که اینان دنبال ترویج مصنوعی مشروعیت بخشی و طرح ابراهیم بودند، اما امروز همه در این جبهه قرار گرفتند که صهیونیست‌ها مخل امنیت منطقه هستند.

وی در خصوص واکنش کشور‌های منطقه بعد از عملیات صادق گفت: اقدامی که ایران انجام داد برای منطقه نشان دهنده این است که کشوری مانند ایران هم قدرت و اراده دارد که اجازه ندهد به مخل منطقه تا امنیت را مختل کند. اینجا ایران تکیه گاه کشور‌های منطقه است و اطمینان پیدا می‌کنند که کشوری مانند ایران وجود دارد و اجازه بی ثباتی نمی‌دهد.

برچسب ها: علی باقری
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
کدام بیماران کاندید پیوند عضو می توانند باشند؟ title
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان این که در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار نفر در کشور نیازمند دریافت عضو پیوندی هستند، گفت: هر سال ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ عضو قابل پیوند به دلیل عدم رضایت خانواده‌های افراد دچار مرگ مغزی به خاک سپرده می‌شود.
محل های مورد جستجو پهپاد دید در شب آکینجی ترکیه title
بررسی سایت راداری فلایت ۲۴ حاکی از ورود پهپاد آکینجی (AKINCI۰۱) ترکیه که به تجهیزات دید در شب مجهز است به آسمان ایران دارد.
ویدئو| مهدی کوشکی برای بار چهارم ازدواج کرد title
مهدی کوشکی با انتشار ویدئویی از ازدواجش با محیا مهدی‌زاده بازیگر تئاتر خبر داد
عکس آسانسوری آقای مجری! title
سلفی آسانسوری ایرج طهماست با دخترش در شب تولدش
استایل آیشواریا رای سوژه خنده شد! title
استایل آیشواریا رای، بازیگر محبوب هندی در جشنواره کن سوژه خنده شده است.
برگزیده
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.
پیام تبریک رئیسی به مناسبت قهرمانی تیم ملی فوتسال در آسیا title
رئیس جمهور در پیامی با تبریک قهرمانی تیم ملی فوتسال کشورمان در آسیا تصریح کرد: از یکایک اعضای تیم ملی، مربیان، کادر فنی و سایر تلاشگران حوزه ورزش کشور برای کسب این عنوان ارزشمند، قدردانی می­‌نمایم.