کد خبر: ۳۴۲۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۹
در ۳ سال اخیر خراسان‌رضوی بدترین شرایط خشکسالی در ۵۰ سال گذشته را تجربه کرده و این روند بیش از ۴۲۶ هزار نفر از جمعیت ۴۲ شهر این استان را با مشکل جدی تأمین آب آشامیدنی مواجه کرده است.

مخاطب 24- در این میان مشهد مقدس که سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر است با بیشترین تنش آبی مواجه شده است. در حال حاضر این کلانشهر برای رفع عطش شهروندانش نیاز به ۲۷۰ میلیون مترمکعب آب در سال دارد، اما طی چند روز گذشته اعلام شده خروجی سد‌های تأمین‌کننده آب مشهد به صفر رسیده است. آن‌طور که مسئولان اعلام کرده‌اند اکنون از ۴ سد «طُرُق، اَرداک، دوستی و کاردِه» که آب آشامیدنی این شهر را تأمین می‌کنند، ۳ سد از مدار بهره‌برداری خارج شده است.

۳ سد تأمین‌کننده آب مشهد از مدار خارج شد

حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب مشهد با اعلام اینکه ۳ سد تأمین‌کننده آب این شهر از مدار بهره‌برداری خارج شده است، اظهار دشت: در حال حاضر از ۴ سد «طرُق، اَرداک، دوستی و کاردِه»، ۳ سد از مدار بهره‌برداری خارج شده و تنها از سد دوستی آب برداشت می‌شود.

او با اشاره به کاهش جدی بارندگی‌ها در مشهد اظهار داشت: پیش‌بینی‌های اول پاییز این بود که بارندگی‌های نرمالی داشته باشیم، اما با وجود این پیش‌بینی، در پاییز تنها حدود ۱۸میلیمتر بارندگی در حوزه مشهد داشتیم و با گذشت یک ماه از زمستان هم متأسفانه اتفاق خاصی نیفتاده و در این مدت تنها ۵ میلیمتر بارندگی رخ داده است.

به گفته اسماعیلیان، بارندگی حوزه مشهد از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۲۵میلیمتر بوده که در دوره بلندمدت این عدد حدود ۶۶ میلیمتر بوده است و کاهش بیش از ۶۰ درصدی میزان بارندگی را در سال آبی نسبت به دوره بلندمدت نشان می‌دهد. اسماعیلیان افزود: کاهش جدی بارندگی‌ها در ۳ سال متوالی باعث شده میزان ذخیره آب سد‌های مشهد ۶۰ درصد کاهش داشته باشد، از این‌رو پیش‌بینی می‌شود حتی اگر در روز‌ها و ماه‌های آینده بارندگی رخ دهد، همچنان تابستان سختی را به لحاظ تأمین آب این کلانشهر پیش‌رو داشته باشیم که در این شرایط سختی‌های تأمین آب ۳ سال گذشته هم اضافه شده است و همان‌طور که در بحث اجرای طرح‌ها باید پروژه‌های ویژه‌تر، خاص‌تر و سخت‌تری را اجرا کنیم، باید در حوزه مدیریت مصرف هم اقدامات ویژه‌تری انجام دهیم.

انشعاب آب ادارات پرمصرف قطع می‌شود

مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب مشهد خاطرنشان کرد: در راستای تصمیمات قرارگاه عملیاتی پایش آب مشهد، چندین محور در اولویت قرار گرفته و کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب انجام شده است. همچنین الزام برای کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب ادارات اطلاع‌رسانی و اعلام شده انشعاب آب ادارات پرمصرف قطع خواهد شد. این اقدامات در ۳ سال اخیر در شروع فصل تابستان و همزمان با اوج مصرف در دستور کار بود، اما امسال به دلیل شرایط بحرانی، این کار را از فصل زمستان شروع کرده‌ایم.


بیشتر بخوانید


او ادامه داد: بسیاری از مشترکان که مصرف درستی دارند و صرفه‌جویی می‌کنند انتظار دارند با مشترکان بدمصرف برخورد شود، از این‌رو انشعابات عمومی متعلق به مجتمع‌های مسکونی که دارای استخر هستند و نیز انشعاب آب باغ‌ویلا‌های داخل و اطراف شهر مشهد که مصرف نامتعارف دارند هم قطع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب مشهد با اشاره به پایش مصرف فضا‌های عمومی مثل هتل‌ها و کارواش‌ها افزود: تمام این مکان‌ها به شکل دقیق پایش شده‌اند و مصرف بخش زیادی از آن‌ها با اقداماتی نظیر نصب تجهیزات کاهنده مصرف متعادل شده است. اخطار‌های لازم برای انشعاباتی که مصرف نامتعارف داشته‌اند هم صادر شده و در صورت ادامه این روند انشعاب آن‌ها قطع خواهد شد.

او با تأکید بر اینکه شرایط خشکسالی شدیدی در مشهد حاکم است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد این شرایط در اغلب شهر‌های استان وجود دارد. البته هنوز نمی‌توان قاطعانه در این خصوص اظهارنظر کرد چراکه دو ماه از فصل زمستان و بهار را هم در پیش داریم و ممکن است بارندگی‌ها شرایط را تغییر دهد. در این راستا با همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان و وزارت نیرو پروژه‌هایی برای کاهش کسری آب تعریف شده است که باید تا قبل از تابستان ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد.

او با بیان اینکه بارندگی‌هایی که در فصل جاری اتفاق افتاده عمدتاً بارندگی‌های غیرمؤثر بوده و آورده‌ای را برای منابع آبی مشهد در این چهار ماه نداشته است، تصریح کرد: توصیه و تأکیدمان به شهروندان این است که از همین حالا به موضوع خشکسالی در استان توجه کنند و بحث مدیریت مصرف آب را جدی بگیرند.

فشار روی سفره‌های زیرزمینی

ابراهیم طوسی، کارشناس آب‌وفاضلاب نیز در این خصوص اظهار داشت: خراسان‌رضوی دارای ۳۲ سد فعال است که در شهرستان‌های «تربت‌حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت‌جام، چناران، سرخس، نیشابور، کلات و فریمان» قرار دارند. وی با بیان اینکه متأسفانه میزان ورودی آب به بسیاری از سد‌های استان با کاهش ۷۰ درصدی روبه‌رو شده است، ادامه داد: برای تأمین آب شرب مردم مشهد طی تابستان سال جاری حفر چاه‌های متعدد در دستور کار قرار گرفت، لذا بار تأمین آب بر دوش سفره‌های آب زیرزمینی افتاده است که این موضوع خود موجب بحران بیشتر در آینده خواهد شد.

این کارشناس حوزه آب ادامه داد: سد‌های دوستی، طرق، کارده و ارداک به عنوان ۴ سد اصلی در تأمین آب شرب از آب‌های سطحی هستند که متأسفانه بنا بر اعلام سازمان آب منطقه‌ای خروجی آب در این سد‌ها به صفر رسیده است و عملاً این سد‌ها از دایره تأمین آب شرب مشهد خارج شده‌اند.

او با بیان اینکه هم‌اکنون از مجموع ۳۷ دشت استان خراسان‌رضوی، نیمی در شرایط ممنوعه بحرانی قرار دارد، افزود: در حال حاضر ۱۸ شهر استان درگیر بحران شدید آب هستند و این در حالی است که در فصل زمستان قرار داریم و میزان مصرف آب به اندازه فصل تابستان نیست. متأسفانه میزان برداشت آب از تولید آب در طبیعت بیشتر است و این مهم منجر به ایجاد پدیده خطرناک نشست زمین و تهی شدن آبخوان‌ها از آب زیرزمینی شده است. برای تأمین آب شرب مردم مشهد در طی تابستان سال جاری حفر چاه‌های متعدد در دستور کار قرار گرفت و لذا بار تأمین آب بر دوش سفره‌های آب زیر زمینی افتاده است.

 

منبع: روزنامه ایران

برچسب ها: مشهد
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
ایجاد فرصت مخاطب ۲۴ برای تبلیغات داوطلبان انتخابات مجلس title
مخاطب ۲۴ با هدف ایجاد بستر مناسب برای «انتخاب اصلح» و آشنایی مردم با داوطلبان انتخابات‌های دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نظرات، دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها، آمادگی خود را برای میزبانی از شخصیت‌ها، گروه‌ها و احزاب سیاسی فعال در انتخابات و انعکاس دیدگاه‌های آنان اعلام می‌کند.
میزان افزایش نرخ دستمزد کارگران، وزیر کار پاسخ داد + فیلم title
شورای عالی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر سال پیش از شروع سال جدید، حداقل دستمزد کارگران را مشخص و به واحدهای مشمول قانون کار کشور ابلاغ کند تا کارفرمایان بر اساس تصمیمات مربوطه به اجرای حقوق و مزایا بپردازند.
اسامی نماینده های تهران که فعلا در هیچ لیست انتخاباتی قرار نگرفتند title
نکته قابل توجه در فهرست انتخاباتی اصولگرایان برای تهران، پوست‌اندازی شورای ائتلاف در نمایندگان فعلی و جایگزین ساختن چهره‌های جدید بوده است.
وراث متوفیان سهام عدالت؛ سریعتر اقدام کنند title
تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.
تیم ملی فوتبال ساحلی مقتدرانه در رده سوم جام جهانی title
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از ساعت ۱۷:۳۰ امروز در دیدار رده بندی قهرمانی جهان به مصاف بلاروس رفت.
استوری خداحافظی خدابنده لو از مس رفسنجان (عکس) title
محمد خدابنده لو بعد از پیوستن به پرسپولیس، این استوری را برای تشکر از تیم سابقش منتشر کرد.
بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم مالیاتی تا پایان اسفند ماه تمدید شد title
رئیس کل سازمان مالیاتی کشور گفت: در امتداد رویکرد تعاملی و سازنده سازمان امور مالیاتی با شرکای راهبردی خود (فعالان اقتصادی)، بخشودگی تا صددرصدی جرایم مالیاتی تا پایان اسفندماه تمدید خواهد شد.
برگزیده
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.