کد خبر: ۳۰۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۱
یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: اینکه طالبان می‌گوید اکنون میزان آب کافی نیست، بازی آنهاست. آن‌ها بازی در می‌آورند و حقآبله ایران را نمی‌دهند.

مخاطب 24- موضوع حقآبه ایران از رود هیرمند همچنان ادامه دارد و مشخص نیست سرانجام طالبان واقعا حق ایران را می‌دهد یا نه؟ مسئولان این گروه به تازگی گفته‌اند که وقتی آب هیرمند به اندازه کافی رسید، حقآبه ایران را آزاد می‌کنند. حالا پرسش آن است که چه قدر به این دست از حرف‌ها می‌شود اعتماد کرد؟

ابوالفضل ظهره‌وند، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع گفت: «در گذشته توافقی صورت گرفته بود که بر اساس آن این اجازه داده می‌شد که افغانستان از چابهار برای تجارت استفاده کند و چندهکتار زمین هم به آنها برای این منظور تخصیص داده شده بود تا دسترسی به آب‌های آزاد داشته باشند و تجارت کنند. البته محدودیت‌هایی برای جلوگیری از ورود مواد مخدر هم در بین بود. بنابراین این موضوع اساسا ارتباطی به موضوع آب هیرمند ندارد. مسئله حقأبه ایران از هیرمند موضوعی جداست که افغانستان در حکومت هر گروهی که می‌خواهد باشد، باید به ایران بدهد. جدول آبی هم وجود دارد و مشخص است فصول و حتی ماه‌های پرآب و کم‌آب چگونه است و ایستگاه آب‌سنجی هم وجود دارد. دیگر فرقی نمی‌کند در هریمند یک لیتر آب باشد یا هزار لیتر. مسئله این است که هرچه قدر باشد ایران باید سهم خود را ببرد. اینکه طالبان می‌گوید اکنون میزان آب کافی نیست، بازی آنهاست. آنها بازی در می‌آورند و حقأبله ایران را نمی‌دهند زیرا اگر واقعا می‌خواستند چنین کنند این حرف که فعلا آب کمی در هریمند است را نمی‌زدند».

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید

او ادامه داد: «تیم دیپلماسی کنونی باید ببیند چه می‌دهد و چه می‌ستاند. باید دید دستگاه دیپلماسی دولت منافع ملی را چگونه می‌بیند. به باور من هزینه‌هایی که در قبال طالبان می‌پردازیم روزی انباشه می‌شود».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنین بیان کرد: «اکنون سیل مهاجرین افغان به کشور وجود دارد. ما باید رفتار واحدی در قبال پناه‌جویان داشته باشیم. مثلا برخی کشورهای اروپایی اساسا پناه‌جوها را راه نمی‌دهند و برخی آنها را راه می‌دهند اما در کمپ نگهداری می‌کنند تا درباره‌شان تعیین تکلیف کنند که در نهایت به کشور مبدا برگردانند یا بپذیرایشان باشند. اما اصلا چنین قواعدی در کشور ما به ویژه در مواجه با افغان‌ها وجود ندارد».

ظهره‌وند در پایان گفت: «ما می‌توانیم بگوییم باشد افغان‌هایی که به ایران می‌آیند را می‌پذیریم اما امتیازاتی دریافت می‌کنیم؛ مثلا بگوییم معدن لیتیوم را می‌گیریم و کارهایش را هم خودمان انجام می‌دهیم و پنجاه‌-پنجاه حساب می‌کنیم؛ یا معدن آهن در هرات یا معدن طلا در بدخشان و... ما باید با این ادبیات با طالبان سخن بگوییم نه اینکه اجازه دهیم آنها در باره حقآبه ایران مذاکره کنند. مذاکره‌ای بر سر این موضوع وجود ندارد».

 

منبع: نامه نیوز

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
صفرتاصد دریافت کارت سوخت با شیوه جدید+عکس و فیلم title
تا چندی پیش متقاضیان برای ثبت نام و دریافت کارت سوخت باید به شعب پلیس +۱۰ مراجعه می‌کردند و سایتی برای ثبت نام وجود نداشت، اما با رونمایی سامانه جدید، وعده راه اندازی این سامانه به مردم داده شد.
چگونه دختران کار دچار سو استفاده می شوند title
دختران کار سرزمین مان نیازمند حمایت بیشتر به لحاظ مالی و فرهنگی هستند و در این خصوص فرد یا افرادی که به آن ها نمی توان لقب انسان را داد از آن ها سو استفاده جنسی و یا جسمی می کنند و این دخترکان را وارد بازی های بزرگتر ها می کنند
تدارک برای اعدام امیر تتلو+ فیلم title
خبرگزاری دانشجو در مصاحبه‌ای با یک حقوق دان از احتمال اعدام تتلو به واسطه اتهامات کنونی‌اش -احتمالاً افساد فی الارض- سخن به میان آورد. مقصودلو یک محکومیت ده سال و ۷۳ ضربه شلاق دارد که هنوز اجرا نشده است. این اظهارات را می‌بینید و می‌شنوید.
سرنوشت «سووشون» چه شد؟ title
تولید سریال نرگس آبیار بر اساس رمان سیمین دانشور از سال گذشته در سکوت خبری آغاز شد، اما مدتی است که زمزمه‌های اختلاف میان سازندگان این سریال با پلتفرم شنیده می‌شود
استرداد امیر تتلو به ایران؛ چه چیزی در انتظار خواننده بدنام است؟ + تصویر title
امیر تتلو پیش از این به ده سال حبس و ۷۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که پنج سال از این ده سال، حبس تعلیقی است. معمولاً در پرونده‌های اینچنینی، وقتی شخصی برای جرم تازه‌ای دستگیر می‌شود، محکوم تعلیقی به اجرا گذاشته می‌شود؛ بنابراین، بعید است حتی اگر او برای اتهامات سنگینی که در چند سال اخیر متوجه اش شده، محکومیت سنگینی نگیرد و بدون اجرای محکومیت قبلی‌اش آزاد شود.
تقویت طالبان در افغانستان به نفع ایران نیست title
ایران باید سیاست‌های مهاجر پذیری روشنی داشته باشد تا بتواند از ظرفیت مهاجران افغان استفاده کند و تهدیدات را دفع نماید.
برگزیده
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.