کد خبر: ۳۰۷۳۱
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۳
کودکان بسیار حساس می‌توانند احساسات و تجربیات خود را عمیق‌تر تجربه کنند. آن‌ها عمدا "واکنش بیش از حد" نشان نمی‌دهند. در این مطلب ۱۰ مورد از ویژگی‌های این نوع کودکان معرفی می‌شود.

مخاطب 24- کودکان HS می‌توانند بسیار انعطاف‌ناپذیر باشند. آنها قوانین سفت و سختی را برای سازماندهی جهانی ارائه می‌کنند که می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا باشد.بچه‌های HS شگفت‌انگیز و همچنین خسته کننده هستند. واکنش‌های بزرگ آن‌ها می‌تواند بسیار تحریک‌کننده و درک و مدیریت والدین برای والدین سخت باشد.

تقریباً همه خانواده‌هایی که برای کمک مراجعه می‌کنند،کودکان بسیار حساس (HSC) دارند. آنها بچه های شگفت انگیزی هستند که تمایل دارند تندخو و سرسخت، پیگیر و پرشور باشند. آنها فوق العاده با بصیرت و همدلی هستند.

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید

آنها همچنین مستعد چالش های بیشتری در انطباق با انتظارات و محدودیت های زندگی هستند. برخی از رایج ترین آنها که والدین در تمرین برای درک آنها تلاش می کنند، در زیر به تفصیل آمده است. هنگامی که آنها علت اصلی این رفتارهای اغلب گیج کننده و محرک را درک می کنند، می توانند عشق و حمایتی را ارائه کنند که باعث تقویت نقاط قوت باورنکردنی HSC آنها می شود و در عین حال به آنها کمک می کند تا با چالش های روزمره کنار بیایند.

1. افراط عاطفی را تجربه می‌کنند

کودکان HS طوری هستند که احساسات و تجربیات خود را در جهان عمیق تر از سایر کودکان ثبت کنند. والدین اغلب آنها را به‌عنوان سرخوش یا خشمگین توصیف می‌کنندآنها در افراط زندگی می کنند و تعجب های غیرمنطقی مانند "من هرگز نمی‌توانم در آغوش مامان بنشینم" بیان می کنند، در حالی که در واقعیت از هر ده بار این کودک 9 بار در آغوش مادر بوده ، در حالی‌که خواهر یا برادر راحت‌تر از او حاشیه‌ها را می‌پذیرد.

2. واکنش‌های بیشتری به ورودی‌های حسی دارند

کودکانی که از نظر عاطفی بسیار حساس هستند، احتمالاً به ورودی های حسی نیز حساس تر هستند. آنها مناظر، صداها، طعم ها، بوها و/یا بافت ها را با شدت بیشتری تجربه می کنند. آنها ممکن است غذاهایی که طعم و بوی قوی دارند را رد کنند. اگر شلوار ورزشی راحت و دلخواهشان در دسترس نباشد، ناراحت میشوند. آنها اغلب به شکلی که همه چیز به نظر می رسد هماهنگ هستند و زمانی که آنطور که انتظار می رود به نظر نمی رسند ناراحت می شوند.

به عنوان مثال، دختر کوچکی که اکنون با او کار می کنم، اصرار دارد که مادرش فقط موهایش را پایین ببندد و وقتی آن را در گیره مو می‌گذارد ناراحت می‌شود. آنها احساس می کنند با احساساتی که نمی توانند به طور موثر مدیریت کنند بمباران شده اند که می تواند واکنش‌های عاطفی آنها را تقویت کند.

3. بیشتر در معرض استرس هستند

به دلیل حساسیت، کودکان HS تحریک می شوند تا استرس را سریعتر تجربه کنند. آنها تحت تأثیر احساسات بزرگ و واکنش‌های بزرگ خود نسبت به ورودی های حسی قرار می گیرند که به طور طبیعی منجر به واکنش های مکرر و شدیدتر می‌شود.

4. آنها به شدت با همه و همه‌چیز هماهنگ هستند

کودکان HS "پردازنده" هستند. مغز آنها هرگز خاموش نمی شود. آنها به شدت روی همه چیز تمرکز کرده و تجزیه و تحلیل می کنند. همانطور که یکی از والدین توضیح می دهد: «ساشا در لحظه دوم متوجه می شود که لحن بین من و میچل (شوهرم) تغییر می کند و سعی می کند مداخله کند. او بین ما قرار می گیرد و دستور می دهد: «همین الان بحث را بس کنید! دیگر حرفی نزنید! بابا تو باید مامان رو ببوسی.»

مثل اینکه فیلتر داخلی ندارند. این باعث می شود که آنها بسیار با بصیرت و همدل باشند. اما همچنین به این معنی است که آنها راحت‌تر غرق می‌شوند، زیرا بیش از توانایی خود جذب می‌کنند.

5. نیاز شدیدتری به کنترل دارند

بچه‌های HS برای تلاش برای به دست آوردن کنترل دنیایی که می تواند طاقت فرسا باشد، ایده ها و انتظارات ثابتی در مورد اینکه چگونه باید باشد تا زندگی روزمره قابل کنترل تر شود، ارائه می دهند. تعیین اینکه مردم کجا بنشینند، موهای‌شان را چگونه بپوشند، غلاتشان را در چه کاسه رنگی بخورند، چه لباسی بپوشند و چه نپوشید، یا اینکه هویج در ظرف مرغ چقدر می تواند باشد - خواسته های به ظاهر غیرمنطقی - تمام مکانیسم های مقابله ای که کودکان HS برای کنترل محیطی که در غیر این صورت احساس می شود خارج از کنترل است، استفاده می کنند. هر چه بچه‌ها در درون خود بیش‌تر از کنترل خارج شوند، بر بیرون کنترل بیشتری می‌کنند.

6. در موقعیت های جدید بیشتر ترسو و محتاط هستند

وقتی بچه‌های HS وارد موقعیت جدیدی می‌شوند - کلاس درس، جشن تولد یا کلاس شنا - ذهنشان فعال میشود . تعجب می کنند: اینجا کجاست؟ اینجا چه خواهد شد؟ این مردم چه کسانی هستند؟ چه انتظاری می توانم از آنها داشته باشم؟ آیا آنها مرا دوست خواهند داشت؟ آیا من در امان خواهم بود؟ آیا من در چیزی که در اینجا از من انتظار می رود خوب خواهم بود؟ این تجزیه و تحلیل مداوم از محیط آنها باعث می شود کودکان HS بسیار باهوش و روشنگر باشند. اما همچنین می تواند طاقت فرسا باشد و آنها را مستعد اضطراب به خصوص در موقعیت های جدید کند. برای مقابله، آنها به شدت به منطقه راحتی خود می چسبند، به این معنی که اغلب در برابر هر چیز جدیدی مقاومت می کنند. جدا شدن از والدینشان سخت‌تر است و بیشتر طول می کشد.

7. آنها تمایل به تحمل کمتری برای ناامیدی دارند

کودکان HS معمولاً در هنگام مواجهه با یک کار چالش برانگیز، پریشانی بیشتری را تجربه می کنند و راحت تر تسلیم می شوند. ناراحتی طبیعی که همه ما تجربه می کنیم، زمانی که در فضایی که در آن کار می کنیم اما هنوز مهارت جدیدی را بدست نیاورده ایم، برای آنها غیرقابل تحمل است.

8. مستعد کمال‌گرایی هستند و باخت بسیار سختی دارند

کودکان بسیار حساس (HS) تمایل به کمال گرا بودن دارند. وقتی نمی توانند کاری را دقیقاً همانطور که مغزشان به آنها می گوید انجام دهند، آن را به عنوان از دست دادن کنترل تجربه می کنند که بسیار ناراحت کننده است و تحمل آن برایشان سخت است. آنها همچنین تحریک می شوند تا راحت تر احساس شرم کنند - احساس "شکست" کنند. به همین دلیل است که از دست دادن برای بچه های HS بسیار سخت است.

9. تحمل تصحیح شدن برای‌شان سخت است

حتی دستورالعمل‌های ساده به عنوان اتهامات شخصی تلقی می‌شوند، نه به عنوان راهنمایی مفیدی که ارائه می‌دهید. شرم آنها ممکن است منجر به خنده، منحرف کردن نگاه، عصبانی شدن یا فرار شود. اینها همه مکانیسم های مقابله ای هستند که محافظت و رهایی از سیل احساسات دشوار را فراهم می کنند.

10. خودآگاه‌تر هستند

کودکان HS تمایل دارند که با اینکه دیگران آنها را چگونه می بینند مشغول شوند. هنگامی که توجهی به آنها جلب می شود، بسیار ناراحت می شوند، حتی زمانی که والدین یا سایر بزرگسالان چیزهای تمجیدی می گویند. آنها نسبت به احساس موشکافی یا ارزیابی حساس هستند. به همین دلیل است که آنها به خصوص با تمجید ناراحت هستند - هر چقدر هم که ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد. آنها می دانند که این بدان معناست که مورد ارزیابی قرار می گیرند و به آن واکنش نشان می دهند.

کودکان HS تمایل دارند مسائل را شخصی تر ببینند. آنها همچنین تمایل به تفسیر نادرست از اعمال دیگران دارند. البته، قرار نیست همه کودکان HS همه این ویژگی ها را داشته باشند، و بسیاری از کودکانی که خیلی حساس نیستند تا حدی با این چالش ها دست و پنجه نرم می کنند.

کودکان HS به دلیل حساسیتی که دارند بیشتر در معرض اضطراب و سایر چالش های سلامت روان هستند. اگر رفتارهای فرزندتان در توانایی او برای برقراری روابط سالم با دیگران یا عملکرد مؤثر در خانه و مدرسه تداخل دارد، مهم است که از متخصص کمک بگیرید.

برچسب ها: کودکان والدین
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
صفرتاصد دریافت کارت سوخت با شیوه جدید+عکس و فیلم title
تا چندی پیش متقاضیان برای ثبت نام و دریافت کارت سوخت باید به شعب پلیس +۱۰ مراجعه می‌کردند و سایتی برای ثبت نام وجود نداشت، اما با رونمایی سامانه جدید، وعده راه اندازی این سامانه به مردم داده شد.
چگونه دختران کار دچار سو استفاده می شوند title
دختران کار سرزمین مان نیازمند حمایت بیشتر به لحاظ مالی و فرهنگی هستند و در این خصوص فرد یا افرادی که به آن ها نمی توان لقب انسان را داد از آن ها سو استفاده جنسی و یا جسمی می کنند و این دخترکان را وارد بازی های بزرگتر ها می کنند
تدارک برای اعدام امیر تتلو+ فیلم title
خبرگزاری دانشجو در مصاحبه‌ای با یک حقوق دان از احتمال اعدام تتلو به واسطه اتهامات کنونی‌اش -احتمالاً افساد فی الارض- سخن به میان آورد. مقصودلو یک محکومیت ده سال و ۷۳ ضربه شلاق دارد که هنوز اجرا نشده است. این اظهارات را می‌بینید و می‌شنوید.
سرنوشت «سووشون» چه شد؟ title
تولید سریال نرگس آبیار بر اساس رمان سیمین دانشور از سال گذشته در سکوت خبری آغاز شد، اما مدتی است که زمزمه‌های اختلاف میان سازندگان این سریال با پلتفرم شنیده می‌شود
استرداد امیر تتلو به ایران؛ چه چیزی در انتظار خواننده بدنام است؟ + تصویر title
امیر تتلو پیش از این به ده سال حبس و ۷۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که پنج سال از این ده سال، حبس تعلیقی است. معمولاً در پرونده‌های اینچنینی، وقتی شخصی برای جرم تازه‌ای دستگیر می‌شود، محکوم تعلیقی به اجرا گذاشته می‌شود؛ بنابراین، بعید است حتی اگر او برای اتهامات سنگینی که در چند سال اخیر متوجه اش شده، محکومیت سنگینی نگیرد و بدون اجرای محکومیت قبلی‌اش آزاد شود.
تقویت طالبان در افغانستان به نفع ایران نیست title
ایران باید سیاست‌های مهاجر پذیری روشنی داشته باشد تا بتواند از ظرفیت مهاجران افغان استفاده کند و تهدیدات را دفع نماید.
برگزیده
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.