کد خبر: ۲۵۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲
پیمان حاج محمود عطار، حقوقدان در گفتگو با مخاطب ۲۴:
رییس دانشگاه تهران در اظهار نظری داشتن "مشکلات اخلاقی" را یکی از دلایل اخراج برخی از اساتید دانشگاه عنوان کرد. مطرح شدن این اتهام از سوی مقامی عالی رتبه قابل تامل است.

جذب یا اخراج سلیقه‌ای اساتید به فاجعه علمی منتهی می‌شودمخاطب 24: محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران مدعی است علت حذف برخی از اساتید دانشگاه "مشکلات اخلاقی" بوده و اخراج های اخیر ارتباطی با مسائل سیاسی ندارد. پیمان حاج محمود عطار، حقوقدان در گفت و گو با مخاطب 24 با بررسی اتهام وارده گفت: اخیرا رییس دانشگاه تهران در اظهار نظری "مشکلات اخلاقی" را یکی از دلایل اخراج برخی از اساتید دانشگاه عنوان کرد. مطرح شدن این اتهام از سوی مقم عالی رتبه قابل تامل است.

وی با اشاره به نگاه فقه شیعه نسبت به اتهامات اخلاقی افزود: در دین مبین اسلام و فقه شیعه اصل بر برائت است یعنی تمام مسلمانان و شهروندان بی گناه هستند. در سنت اهل بین و چهارده معصوم روایات و احادیث بسیاری داریم که روش ایشان را در مواجهه با چنین مواردی نشان می دهد. دین اسلام به کارگزاران خود و شهروندان مسلمان اجازه نمی دهد به سادگی آبروی افراد را مورد تهدید قرار دهند.


وی گفت: در دین اسلام شرایط نسبت دادن اتهامات اخلاقی و عناوینی که فرد را منافی عفت معرفی می کند، بسیار سختگیرانه تدوین کرده است. براساس قواعد شرعی، تهمت زدن و نسب ناروا دادن به مسلمانان کار آسانی نیست زیرا اسلام اثبات چنین جرایمی را دشوار کرده است.


این حقوقدان تشریح کرد: به طور مثال در خصوص اثبات مشکلات اخلاقی، شرط داشتن شهود و گواهان در تعدادی قابل توجه مطرح شده است.


پیمان حاج محمود عطار با اشاره به آثار مطرح شدن چنین اتهاماتی افزود: وقتی شخصیتی شناخته شده و دارای مسئولیت، بدون حکم قضایی و بدون وجود پرونده کیفری در دادگاه های دارای صلاحیت، چنین اتهامی را نسبت به یک یا چندی از اساتید دانشگاه مطرح می کند، باید عواقب قانونی طرح این اتهام را بپذیرد.


وی ادامه داد: وقتی استنادی در خصوص پرونده قضایی و حکم قطعی دادگاه در این رابطه ارائه نمی شود، افرادی که آبروی آن ها با طرح تهمت خدشه دار شده می توانند شکایت کنند.


پیمان حاج محمود عطار گفت: جمهوری اسلامی ایران در جهان، کشوری شناخته شده که قوانین اش از دین مبین اسلام گرفته شده است. وقتی مسئولی در نظام اسلامی رفتاری خلاف احکام اسلامی دارد و رفتار وی نسبتی با آموزه های پیامبر و ائمه معصومین ندارد، قبح اتهام زنی سنگین تر است.


وی افزود: تعلیق و اخراج اساتید دانشگاه باید برابر با حقوق اداری و قوانین مربوطه باشد. مهمترین آن ها تشکیل پرونده قضایی در دادگاه و صدور حکم برای خاطی است همچنین تشکیل کمیسیون های تخلفات اداری در دانشگاه ها نیز می تواند در خصوص اساتید خاطی تصمیم گیری کند، ولی استدلال ها و دلایل ارائه شده باید مستند، قانونی و محکمه پسند باشد.


وی گفت: به دلیل نبود استدلال های محکمه پسند، امروزه در جامعه این تصور نزدیک به یقین وجود دارد که اساتید اخراج شده به دلیل همراهی با دانشجویان در اعتراضات سال گذشته از کار برکنار شده اند.


وی تاکید کرد: ایران از نظر اقتصادی در شرایط سختی قرار دارد. هر استاد دانشگاه برای رسیدن به این موقعیت عمر، انرژی و هزینه سنگینی صرف کرده است. بیت المال کشور برای پروراندن این افراد هزینه کرده است. محروم کردن دانشگاه از اساتید از جنبه اقتصادی نیز درست نیست.


پیمان حاج محمود عطار در پایان گفت: متاسفانه شاهد اجرای روش هایی سلیقه ای و احساسی در جذب یا اخراج اساتید دانشگاه ها هستیم که در صورت تداوم منجر به بروز فاجعه ای علمی در دانشگاه های کشور خواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدید ها
اخبار داغ
امین میرزازاده طلا گرفت title
در حالی که همه نگاه‌ها به وزن ۱۳۰ کیلو کشتی فرنگی قهرمانی جهان بود امین میرزازاده توانست به مدال طلا دست پیدا کند
سوتی پیمان یوسفی روی آنتن زنده شیر پدر و نان مادر! title
سوتی وحشتناک پیمان یوسفی، گزارشگر سیما روی آنتن زنده در گفتگو با هادی عامل خبرساز شد.
دلیل واقعی ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ سرانجام مشخص شد title
ارزبری بالا و عمل متقابل نسبت به تحریم‌ها به عنوان مهم‌ترین دلایل عدم ورود این گوشی‌ها به ایران محسوب می‌شوند.
دیدار هوادار کوچک ایرانی با رونالدو + فیلم title
هوادار نوجوان ایرانی که آرزوی دیدن رونالدو را داشت در هتل با ستاره پرتغالی دیدار کرد.
اخبار لحظه‌ای از حضور تیم النصر و ستارگانش در ایران title
کریستین رونالدو، سادیو مانه و هم‌تیمی‌هایش تا ساعاتی دیگر پا به تهران خواهند گذاشت تا مهیای یکی از جذاب‌ترین تقابل‌های تاریخی مقابل نماینده ایران شوند.
برگزیده
فروش آنلاین نان قاعده‌مند می‌شود title
قاعده‌مند کردن هزینه‌هایی که اپلیکیشن‌ها در قالب فروش آنلاین نان دریافت می‌کنند در برنامه‌های دولت قرار دارد.
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ title
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ معرفی شدند. در ادامه می‌توانید عکس‌های برگزیده این دوره از مسابقات عکاسی نجوم را مشاهده کنید.
نگاهی به ۶ فیس لیفت جذاب و موفق در صنعت خودرو ایران title
خودروسازان داخلی با فیس لیفت توانستند محصولات قدیمی خود در قالب محصول جدید به بازار عرضه کنند. در ادامه با ۶ فیس لیفت جذاب و موفق در صنعت خودرو ایران آشنا می‌شویم.
فرصت مهاجرت برای رانندگان title
رییس اتحادیه شرکت های مسافربری از بالا رفتن تقاضای دریافت گواهینامه پایه یک برای مهاجرت خبر داد.