کد خبر: ۲۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸
گفت و گوی «مخاطب ۲۴» با رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم:
حشمت الله فلاحت پیشه: گروسی در سفر به ایران در جستجوی آتش بس بود. یعنی طرفین توافقی کنند که آژانس قانع شود با ایران توافق را عملی کند

گزارش مدیرکل آژانس هسته ایی کار را برای ایران سخت کرد

مخاطب ۲۴-حالا دیگر چند روزی است که هفتمین دور از مذاکرات برجام در وین آغاز به کار کرده است. مذاکراتی که بسیاری از اختلافات بسیار میان طرفین مذاکره می گویند و از سوی  دیگر برخی امید به رسیدن به توافق حتی موقت دارند. در این میان «حشمت‌الله فلاحت پیشه » براین باور است که «دید‌های حداکثری یا مواضع حداکثری منجر به یک توافق قطعی نمی‌شود؛ لذا آن چیزی که می‌تواند هم مانع مرگ دیپلماسی شود و هم دیپلماسی را تقویت کند یک توافق موقت است.»

«حشمت‌الله فلاحت پیشه» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم، در گفت‌وگو با «مخاطب ۲۴» درباره گزارش مدیرکل آژانس هسته ایی به شورای حکام در خصوص سفری که به ایران داشت گفت: «اگر این گزارش نهایی شود به یک قطعنامه علیه ایران که با تحلیلی که بعضی کشور‌های اروپایی کردند طبیعتا مذاکرات پیش رو را با دشواری مواجه خواهد بود. اما اگر شورای حکام یک فرصت دیگری را به ایران بدهد و سعی کند به یک بیانیه رسانه‌ای بسنده کند آن وقت موضع گروسی و آژانس به مجموعه عوامل مخل در مذاکرات نمی‌پیوندد وتا حدودی احتمال توافق را افزایش می‌دهد.»

وی هم چنین خاطرنشان کرد: «سفری که گروسی به ایران داشت می‌توان گفت در جستجوی آتش بس بود. یعنی طرفین یک توافقی را صورت بدهند که آژانس قانع شود که می‌شود با ایران توافقی را عملی کرد و طبق آن ایران نظارت‌ها را بپذیرد. این است که ایران برنامه اش را به عقب برگرداند یا اینکه به اصطلاح تعدیل‌ها و تاخیر‌هایی را در برنامه اش بپذیرد. شبیه برجامی که خارج از توافق ایران با آژانس است و به مذاکراتی که در ۸ آذرماه شکل می‌گیرد بستگی دارد.»


بیشتر بخوانید: ایران هیچ فرصت دیگری در مذاکرات ندارد


این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس براین باور است که :«به نظرمن، همه چیز به مذاکرات پیش رو بستگی دارد. در ۸ آذرماه اگر یک توافق موقتی شکل بگیرد که این توافق تقویت کننده دیپلماسی باشد، چون دیپلماسی هسته‌ای ایران به شدت آسیب دیده است. زخم‌های متعددی بر پیکره برجام وارد شده که عمیق‌ترین آن زخمی بود که ترامپ وارد کرد و حتی الان ما می‌دانیم که صهیونیست‌ها آن را یک اشتباه می‌بینند، ولی اگر توافق شود که ایران یک توافق اجرایی را با آژانس شکل دهد که آژانس دسترسی‌های نظارتی داشته باشد و تحریم‌های ایران برداشته شود می‌تواند یک گام اساسی باشد و بعد از این می‌توان بر سر احیای برجام صحبت کرد.  »

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم ادامه داد: «در شرایط کنونی همگان باید برای احیای دیپلماسی تلاش کنند. یک واقعیتی وجود دارد که ما با دو دید حداکثری مواجه هستیم. یک سمت ایران و سمت دیگر آمریکا که دید حداکثری است. دید‌های حداکثری یا مواضع حداکثری منجر به یک توافق قطعی نمی‌شود؛ لذا آن چیزی که می‌تواند هم مانع مرگ دیپلماسی شود و هم دیپلماسی را تقویت کند یک توافق موقت است. اساس توافق موقت هم این است که ایران یک توافق اجرایی با آژانس هسته ایی شکل بدهد بازرسی هایش را بپذیرد بدون آنکه توقفی در برنامه هسته‌ای شکل بگیرد. از طرف دیگر آمریکا هم بپذیرد که بخشی از تحریم‌های ایران را تعدیل کند این توافق موقت تقویت کننده دیپلماسی است حتی مواضع دیپلماسی را تقویت می‌کند همچنین عوامل مخل را از میز مذاکره دور می‌کند و بعد از آن طرفین می‌توانند بر سر توافق قطعی با یک زمان بیشتری مذاکره کنند.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار