کد خبر: ۱۷۵۵۲
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰
رئیس مرکز ارزشیابی نظام آموزشی گفت: مراکز برگزاری آزمون به دوربین‌های امنیتی تجهیز شده است و راکت‌های فلزیاب به همه استان‌ها و محل‌های برگزاری داده شده است.

جزییات آزمون نهایی خرداد ۱۴۰۲

مخاطب24:نشست خبری محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با موضوع فرایند برگزاری امتحانات نهایی خردادماه صبح امروز در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

 

 زارعی با اشاره به تغییرات اعمال شده در برگزاری کنکور و تأثیر سوابق تحصیلی گفت: بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها به صورت ۴۰ درصد قطعی و در سال آینده ۵۰ درصد و تا ۱۴۰۵ این میزان به ۶۰ درصد سوابق تحصیلی ناشی می‌شود.

وی با طرح این سوال که این موضوع تا چه میزان به نظام آموزش کمک خواهد کرد؛ گفت: سال گذشته دانش آموزان پایه دوازدهم دانش آموز دوره عمومی بودند، اما در عمل توسط نظام دیگری مورد سنجش قرار می‌گرفتند. مدرسه‌ای مدرسه خوبی بود که کلاس درس را تعطیل می‌کرد تا دانش آموزان به کلاس‌های کنکور بروند و یا معلم‌ی معلم خوبی بود که کتاب را کنار می‌گذاشت و تست تمرین می‌مرد. به همین خاطر برنامه درسی کاملاً تحت الشعاع قرار گرفته بود.

زارعی خاطر نشان کرد: تأثیر سوابق تحصیلی موجب می‌شود تمرکز دانش آموز فقط بر روی کتاب درسی باشد و مرجعیت مجدداً به آموزش و پرورش برگردد و نظام درسی از حافظه محوری و مهارت‌های تست زنی به سوی فراگیری علم و دانش حرکت کند.

زارعی با بیان اینکه اثرگذاری سوابق تحصیلی توجه دانش آموزان به یادگیری کتب درسی را افزایش می‌دهد گفت: بانک سوالات را در سراسر کشور برای آزمون‌های نهایی اجرا کردیم تا همه معلمان در طراحی و تشکیل این بانک سوالات همکاری داشته باشند. پس از طراحی سوال، ۲ مرحله ارزیابی سوالات انجام می‌شود و پس از غربالگری، سوالات خزانه در اختیار طراحان سوالات آزمون نهایی قرار می‌گیرد. طراحان سوال ثانویه از منتخبین گروه طراحان سوال اولیه و افراد امینی هستند. طراحان سوال آزمون نهایی انتخاب سوالات و طراحی سوالات را در فضای قرنطینه انجام می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه هیچگاه آزمون لو نرفته است گفت: برای اینکه آزمون هیچ راه منفذی نداشته باشد محیط طراحی سوالات به صورت قرنطینه است. سوالات هم یک روز قبل از آزمون به صورت رمزدار در اختیار مسئولان برگزاری آزمون‌ها قرار می‌گیرند. باز کردن سوالات نیازمند رمز ورود اصلی است که در دقایقی قبل از آغاز آزمون در اختیار مسئولان برگزاری قرار می‌گیرد.

زارعی با بیان اینکه با سازوکار اندیشیده شده امکان تقلب به صفر رسیده است گفت: هر ادعایی هرکسی دارد ما حاضریم بر اساس آن ادعا پاسخگو باشیم و این اطمینان را به دانش‌آموزان و خانواده‌ها می‌دهند که امکانات تقلب را به صفر برسانند.

وی با اشاره به امکان بروز خطا در حین تصحیح دستی پاسخ نامه‌ها گفت: سال گذشته به صورت محدود در مدارس خارج از کشور را به صورت الکترونیکی انجام دادیم و بنا داریم در خردادماه تصحیح دستی به صورت کلی جمع‌آوری شود و تأثیر الکترونیکی را داشته باشیم الکترونیکی مشخصات و سربرگ دانش آموز کاملاً مشخص است و ممهور به مهر حفاظت مرکز آزمون است برگ‌ها و سربرگ‌ها جدا می‌شود. چه صورت جداگانه و بدون اطلاع از فعالیت دیگری را انجام می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه مصلحی هر دست باید حتماً سابقه آموزش آن درس را داشته باشند گفت به همه معلمان هم گفتیم که باید با نحوه پاسخگویی دانش آموزان آشنا باشند و به همین خاطر از همه آن‌ها خواستیم در موضوع تصحیح مش امسال مشارکت داشته باشند این مشارکت به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد و به نمرات سامانه انجام خواهد داد و نمره نهایی هم توسط جمع‌بندی سامانه صورت خواهد گرفت.

دانش آموزان برای برگزاری آزمون حتماً نیاز نیست به مدرسه و محل آموزشی خود مراجعه کنند بلکه می‌توانند در هر مدرسه‌ای که مایل هستند برای شرکت در آزمون ثبت نام کنند.

تأمین امنیت آزمون نهایی به عهده شورای تأمین استان هاست. در بسیاری از استان‌ها این تمهیدات امنیتی در نظر گرفته شده است. بیشتر مراکز برگزاری آزمون به دوربین‌های امنیتی تجهیز شده است و راکت‌های فلزیاب به همه استان‌ها و محل‌های برگزاری داده شده است.

زارعی به همه داوطلبان هشدار داد تحت هیچ شرایطی مورد اغفال کانال‌ها که وعده افشای سوالات را می‌دهند قرار نگیرند. به شدت با هر گونه تخلف برخورد می‌شود.

 
برچسب ها: امتحانات نهایی
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
طالع بینی امروز title
طالع بینی امروز یا فال امروز، فالیست که هر روز برای هر فرد از متولدین مختلف سال تهیه می‌شود. این مطلب، به صورت روزانه به روز می‌شود. پس می‌توانید هر روز با مراجعه به این صفحه از فال و طالع بینی خود باخبر شوید.
این کودک به پسر "شیشه ای" معروف است!+ فیلم title
استخوان‌های یک پسر ۱۲ ساله آنقدر شکننده است که با کوچکترین تماسی می‌شکنند.
انفجار مرگبار نارنجک حین جستجو در اموال پدربزرگ خانواده!/ سه عضو یک خانواده کشته و زخمی شدند title
انفجار نارنجک منجر به کشته شدن یک عضو خانواده و همچنین زخمی شدن دو نفر دیگر شد.
برخورد مرگبار صاعقه به اعضای یک خانواده/ پیداشدن پسربچه ۶ ساله در کنار پدر مرده!+ فیلم و عکس title
پسربچه ۶ ساله پس از برخورد صاعقه در کنار پدر مرده در حالی که هنوز نفس می کشید پیدا شد.
برگزیده
زمان دقیق واریز حقوق و مزایای رتبه‌بندی معلمان اعلام شد |خبر جدید از نحوه واریز سود سهام عدالت |شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند زمان دقیق واریز حقوق و مزایای رتبه‌بندی معلمان اعلام شد |خبر جدید از نحوه واریز سود سهام عدالت |شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی را می‌خوانید.
میزان فوق‌العاده ویژه معلمان و فرهنگیان / آموزش و پرورش باید تلاش کند |قابلیت‌های جدید در اینستاگرام معرفی شد |فوق‌العاده ویژه معلمان و پاسخ به ابهامات آن title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند میزان فوق‌العاده ویژه معلمان و فرهنگیان / آموزش و پرورش باید تلاش کند |قابلیت‌های جدید در اینستاگرام معرفی شد |فوق‌العاده ویژه معلمان و پاسخ به ابهامات آن را می‌خوانید.
این افراد هم باید رتبه بندی شوند / ضرورت سرعت دادن به رتبه بندی معلمان |چه خبر از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در بودجه؟ |خیز مسی برای شکستن رکورد دایی title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند این افراد هم باید رتبه بندی شوند / ضرورت سرعت دادن به رتبه بندی معلمان |چه خبر از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در بودجه؟ |خیز مسی برای شکستن رکورد دایی را می‌خوانید.
همه معلمان مشمول رتبه بندی می‌شوند |جزییات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | واکنش پانته‌آ بهرام به گشت ارشاد title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند همه معلمان مشمول رتبه بندی می‌شوند |جزییات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | واکنش پانته‌آ بهرام به گشت ارشاد را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار