کد خبر: ۱۳۲۱۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۴
رئیس جمهوری صربستان مقام‌های کوزوو را به تلاش برای به راه انداختن جنگ متهم کرد تا با این کار ناتو یکبار دیگر طرف آنها را بگیرد.

بلگراد: کوزوو به دنبال آغاز جنگ ناتو-صربستان است

مخاطب۲۴ :‌ الکساندر ووجیچ، رئیس جمهوری صربستان با اشاره به جنگ اوکراین و روسیه گفت: آن‌ها می‌خواهند صربستان را به درگیری با ناتو بکشانند. آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو می‌خواهد مانند ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین رفتار کند و می‌خواهد من مانند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه باشم. این چیزی است که آن‌ها می‌خواهند. آن‌ها حمایت بخش اعظمی از جامعه بین‌المللی را دارند، چون کوزوو، فرزند آنهاست.

ووجیچ به اظهارنظر درباره دستگیری اخیر یک صرب به اتهام ارتکاب جنایات جنگی مربوط به درگیری ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ پرداخت که با بمباران صربستان به درخواست جدایی طلبان آلبانیایی پایان یافت.

دولت پریشتینا در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد آن هم با حمایت دولت‌های غربی، اما بلگراد از به رسمیت شناختن استقلال کوزوو امتناع کرده است.

رئیس جمهوری صربستان ادامه داد: آن‌ها نمی‌خواهند عادی باشند بلکه به دنبال تحقیر صربستان هستند. اما به شما می‌گویم که این اتفاق رخ نمی‌دهد. هیچ تحقیر یا تسلیمی صورت نمی‌گیرد.

پیشنهاد برای عادی سازی روابط بین پریشتینا و بلگراد ماه گذشته میلادی توسط اتحادیه اروپا مطرح شد، اما رئیس جمهوری صربستان تاکید کرده که هیچ چیزی را امضا نمی‌کند و هرگز با مفاد آن موافقت نخواهد کرد.

وی با اشاره به این پیشنهاد اتحادیه اروپا درباره مذاکره با مقدونیه شمالی نیز گفت: ما آماده مذاکره برای روز‌های دوشنبه یا سه شنبه هستیم. اما برای من مشخص نیست. آن‌ها گفتند که با یک توافق موافق نیستند. خب چرا می‌خواهید بیایید؟ برای به رسمیت شناختن کوزوو؟

ووچیچ اصرار دارد که قبل از هر اتفاق دیگری، اتحادیه اروپا باید توافقنامه ۲۰۱۳ بروکسل را اجرا کند؛ توافقی که در میان چیز‌های دیگر، خودمختاری سیاسی را برای قومیت صرب‌های کوزوو پیش‌بینی می‌کند. مقام‌های کوزوو از اجرای آن بخش از توافق در طول ۱۰ سال گذشته امتناع کرده و اصرار دارند که این توافق با "قانون اساسی‌شان" در تضاد است.

ووجیچ همچنین خاطرنشان کرد: نه اتحادیه اروپا و نه ایالات متحده کاری برای تأثیرگذاری بر پریشتینا برای تغییر نظرش انجام نداده‌اند.

رئیس جمهوری صربستان ادامه داد: در عوض، اتحادیه اروپا برای ساکنان کوزوو امکان سفر بدون ویزا را به کشور‌های عضو فراهم کرده و در ضمن، تهدید کرده که اگر صربستان به تحریم‌های غربی علیه روسیه ملحق نشود، اقتصاد آن را بایکوت می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
مهارت دیدنی پلنگ برفی در تعقیب و شکار طعمه در صخره شیب دار!+ فیلم title
ویدئویی از مهارت تماشایی پلنگ در تعقیب طعمه در صخره شیب دار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
لحظه احساسی آزادی مردی که ۳۴ سال به اشتباه در زندان بود! + فیلم title
مرد فلوریدایی که به اشتباه به جرم سرقت محکوم شده بود پس از ۳۴ سال از زندان آزاد شد.
کوسه یک دختر نوجوان استرالیایی را کشت title
دختر نوجوان استرالیایی که با دیدن دلفین ها به داخل یک رودخانه پریده بود مورد حمله کوسه قرار گرفت.
لحظه وحشتناک سقوط دانشجو از طبقه ششم خوابگاه + فیلم (۱۶+) title
در این مطلب ویدئوی سقوط دانشجوی هندوستانی از طبقه ششم یک خوابگاه را ببینید.
حرکت زیبای خبرنگار ترک حین وقوع پس لرزه در گزارش زنده تلویزیون + فیلم title
خبرنگار تلویزیون ترکیه در حین گزارش زنده تلاش کرد تا یک دختربچه را که با وقوع پس لرزه دچار وحشت شده بود آرام کند.
برگزیده
شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است را می‌خوانید.
از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! | مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ است را می‌خوانید.
بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند را می‌خوانید.
نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار