کد خبر: ۱۱۸۸۰
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
پس از ۳۰ سال بهره‌برداری انجام شد.
برای نخستین بار و بدون توقف واحد‌های نورد گرم و سرد، تعمیرات اساسی و آماده‌سازی خطوط آب سرویس نورد‌ها و لایروبی و نظافت مخازن کولینگ‌تاور پنج‌تایی فولاد مبارکه پس از ۳۰ سال بهره‌برداری مستمر با موفقیت انجام شد.

تعمیرات و لایروبی خطوط آب سرویس کولینگ‌تاور‌های نورد گرم و سرد فولاد مبارکه

به گزارش مخاطب24به نقل از شرکت فولاد مبارکه اصفهان؛مهدی ضیائی رئیس توزیع سیالات فولاد مبارکه در مصاحبه با خبرنگار فولاد به تشریح فرایند اجرا و اهمیت این پروژه مهم پرداخته است. ماحصل این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

آب در این واحد‌ها چه نقشی دارد؟
آب سرویس (WS) ارسالی کولینگ‌تاور پنج‌تایی که در مداری ۱۰۰ درصد بسته گردش می‌کند، جهت خنک‌کاری مبدل‌ها، الکتروموتور‌ها و سیستم‌های هیدرولیک واحد‌های نورد گرم، تکمیل نورد گرم و واحد‌های نورد سرد اعم از اسیدشویی ۱ و ۲، تاندم دو پنج‌قفسه‌ای، باکس‌آنیلینگ و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. دبی آب در گردش کولینگ‌تاور ۵۵۰۰ مترمکعب بر ساعت و دبی آب تغذیه آن ۱۵۰ مترمکعب با فشار بین ۳.۷ تا ۴.۲ بار و دمای رفت ۲۶ و برگشت ۳۶ درجه سانتی‌گراد است.

قدری در خصوص پروژه انجام‌شده توضیح دهید.
به‌منظور بهبود کیفیت آب صنعتی ارسالی به واحد‌های اشاره‌شده و در راستای کاهش رسوب، خوردگی و گرفتگی خطوط ارسال سیال، بعد از برگزاری جلسات متعدد با نواحی مصرف‌کننده آب سرویس و واحد توزیع سیالات، فعالیت تأمین خطوط جایگزین آب سرویس از مهرماه ۱۴۰۱ شروع شد و تا اواسط آبان‌ماه، آب جایگزین واحد نورد گرم (۵۱) و واحد تکمیل نورد گرم (۵۲) از خط آب صنعتی استخر‌های ذخیره آب صنعتی و همچنین آب جایگزین واحد‌های نورد سرد (۵۳) از خط چیلدواتر و آب صنعتی تأمین و احداث گردید. در ادامه، برنامه‌ریزی جهت انجام این پروژه تعمیراتی در دی‌ماه ۱۴۰۱ انجام گرفت و برای نخستین بار از تاریخ شروع بهره‌برداری فولاد مبارکه، در تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده (شات‌دان) کولینگ‌تاور پنج‌تایی با صرف ۳۷۰۰ نفر ساعت و انجام اقداماتی نظیر تأمین متریال و آماده‌سازی، برشکاری، جوشکاری، نظافت صنعتی و لایروبی، تعمیرات برق و ابزار دقیق و مکانیک و تأمین مکانیسم از واحد حمل‌ونقل به میزان ۴۵۰ ساعت صورت گرفت.

تعمیرات اساسی از ۱۱ تا ۱۵ بهمن‌ماه و پس از اتصال خط واحد نورد گرم و تکمیل نورد گرم به خط آب صنعتی و واحد‌های نورد سرد به خطوط جایگزین، تخلیه آب مخازن گرم و سرد مربوط به کولینگ‌تاور پنج‌تایی، لایروبی و نظافت کامل استخر‌های مذکور و کف سل‌های کولینگ‌تاور پنج‌تایی انجام شد و خطوط ۹۰۰ و ۳۵۰ میلی‌متری آب سرویس واحد نورد سرد و تاندم پنج‌قفسه‌ای به کلکتور اصلی متصل و لوله‌های ۵۰۰ میلی‌متری خروجی پمپ‌های کولینگ‌تاور پنج‌تایی به کلکتور اصلی تعویض شدند.

انجام این پروژه از چه نظر اهمیت دارد؟
با انجام این عملیات تعمیراتی خطوط یادشده برای ادامه روند تولید بهینه‌سازی و آماده شد. نکته بارز دیگر این فعالیت این است که تمامی فعالیت‌ها بدون وارد آوردن هرگونه توقف به روند تولید در واحد‌های نورد گرم و سرد و در مدار بودن تمامی واحد‌ها و خطوط جایگزین در صورت قطع آب سرویس بود که ضمن احداث خطوط جدید برای تأمین آب جایگزین واحد‌های ذکرشده، نظافت و لایروبی مخازن و تعمیرات خطوط کولینگ‌تاور پنج‌تایی انجام شد.

مهم‌ترین فعالیت‌های انجام‌شده در این پروژه کدام‌اند؟
لایروبی مخازن کولینگ‌تاور پنج‌تایی؛ تأمین خطوط جایگزین آب سرویس برای واحد‌های نورد گرم و سرد؛ اتصال خط ۹۰۰ میلی‌متری نورد سرد به کلکتور اصلی و مصرف‌کننده‌ها؛ احداث خط ۳۵۰ میلی‌متری آب سرویس به واحد تاندم دوقفسه‌ای؛ قابلیت اتصال دو خط ۱۲۰۰ میلی‌متری برگشت آب سرویس نورد سرد به شبکه پساب صنعتی؛ تعویض لوله‌های ۵۰۰ میلی‌متری خروجی پمپ‌های استخر کلد ول به کلکتور اصلی؛ تعویض کابل الکتروموتور‌های اصلی استخر هات‌ول؛ احداث دو انشعاب انتظار برای واحد‌های نورد سرد در پیت ۵۳ به درخواست واحد نورد سرد.

به‌طورکلی اجرای این پروژه چه مزایایی را دربر داشته است؟
بهبود کیفیت آب سرویس ارسالی در راستای کاهش رسوب‌گذاری، خوردگی و گرفتگی خطوط ارسال آب سرویس به واحد‌های مصرف‌کننده؛ ایجاد خط جایگزین آب سرویس برای واحد‌های نورد گرم، تکمیل نورد گرم و نورد سرد و امکان استفاده در مواقع نیاز به عملیات لایروبی و تعمیرات در واحد؛ رضایت مشتریان آب سرویس در خصوص بهبود عملکرد سیستم‌های خنک کاری مبدل‌ها، هیدرولیک و روانکارها، کاهش دمای الکتروموتورها.

سخن پایانی؟
انجام چنین پروژه‌هایی به‌ویژه وقتی که برای نخستین بار انجام می‌شوند باید با هماهنگی و همدلی بسیاری از واحد‌های دیگر انجام شود که در این زمینه مدیریت و کارکنان نواحی گرم و سرد، تعمیرات مرکزی، حمل‌ونقل، نظافت صنعتی، خرید مواد مصرفی و در نهایت همکاران ناحیه انرژی و سیالات زحمات فراوانی متقبل شدند که از ایشان صمیمانه قدردانی می‌کنیم.

 
برچسب ها: فولاد مبارکه
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
مهارت دیدنی پلنگ برفی در تعقیب و شکار طعمه در صخره شیب دار!+ فیلم title
ویدئویی از مهارت تماشایی پلنگ در تعقیب طعمه در صخره شیب دار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
لحظه احساسی آزادی مردی که ۳۴ سال به اشتباه در زندان بود! + فیلم title
مرد فلوریدایی که به اشتباه به جرم سرقت محکوم شده بود پس از ۳۴ سال از زندان آزاد شد.
کوسه یک دختر نوجوان استرالیایی را کشت title
دختر نوجوان استرالیایی که با دیدن دلفین ها به داخل یک رودخانه پریده بود مورد حمله کوسه قرار گرفت.
لحظه وحشتناک سقوط دانشجو از طبقه ششم خوابگاه + فیلم (۱۶+) title
در این مطلب ویدئوی سقوط دانشجوی هندوستانی از طبقه ششم یک خوابگاه را ببینید.
حرکت زیبای خبرنگار ترک حین وقوع پس لرزه در گزارش زنده تلویزیون + فیلم title
خبرنگار تلویزیون ترکیه در حین گزارش زنده تلاش کرد تا یک دختربچه را که با وقوع پس لرزه دچار وحشت شده بود آرام کند.
برگزیده
عین‌الله، پدر رامین رضاییان کیست؟ | معرفی و اطلاعات کامل سریال آکتور | اعطای بیش از ۲۰ هزار فقره تسهیلات مسکن روستایی در سال جاری title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند عین‌الله، پدر رامین رضاییان کیست؟ | معرفی و اطلاعات کامل سریال آکتور | اعطای بیش از ۲۰ هزار فقره تسهیلات مسکن روستایی در سال جاری را می‌خوانید.
شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است را می‌خوانید.
از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! | مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ است را می‌خوانید.
بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار