کد خبر: ۹۱۷۶
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲
قیمت اوراق سکه از زمان عرضه در بورس یعنی تقریبا ظرف مدت ۱۰ روز، نزدیک سه درصد رشد داشته. خریداران سکه امامی در این مدت سود کمتری نصیبشان شده است

مخاطب ۲۴- به نقل از فرارو؛ قیمت اوراق سکه روز دوشنبه ۳۰ آبان یعنی تقریبا ۱۰ روز بعد از عرضه در بورس به ۱۶ میلیون و ۳۵۵ هزار تومان رسید. رقمی که معادل رشد سه درصدی آن به‌حساب می‌آید. ۱۹ آبان امسال قیمت اوراق سکه در بورس ۱۵ میلیون و ۹۵۵ هزار تومان تثبیت شد و بعد از تقریبا ۱۰ روز، ۴۵۰ هزار تومان به ارزش آن اضافه شد. همزمان با عرضه اوراق سکه در بورس، خریداران سکه امامی در این مدت سود کمتری نصیبشان شده است.

اوراق سکه بخریم یا سکه؟

قیمت سکه امامی؛ رشد ۲.۵ درصدی

قیمت سکه امامی آخرین روز آبان امسال ۱۶ میلیون و ۳۵۵ هزار تومان به ثبت رسید و طلافروش‌ها روز ۱۹ آبان که مصادف با عرضه اوراق سکه در بورس بود، سکه امامی را ۱۵ میلیون و ۹۵۵ هزار تومان می‌فروختند. رقمی که کمترین قیمت سکه امامی در این مدت بوده است. رشد ۴۰۰ هزار تومانی قیمت سکه امامی یا همان تمام سکه طرح جدید دقیقا معادل رشد ۲.۵ درصدی ارزش آن در این مدت است. از روز شنبه ۲۱ آبان قیمت سکه امامی همزمان با تحولات بازار ارز و به کمک رشد جزئی ارزش اونس جهانی، روی دور گرانی افتاد و به مزر ۱۶ میلیون نزدیک شد. آن روز نرخ فروش سکه امامی به ۱۵ میلیون و ۹۹۸ هزار تومان و فردای آن روز به ۱۶ میلیون و ۷۸ هزار تومان ارتقا پیدا کرد. این روند بدون وقفه تا روز ۲۵ آبان ادامه داشت و قیمت سکه امامی به ۱۶ میلیون و ۴۰۱ هزار تومان رسید که فقط ۹۶ هزار تومان از قله تاریخی این سکه کمتر به‌حساب می‌آید. باوجود افت ۷۶ هزار تومانی قیمت سکه امامی در روز ۲۶ آبان دوباره فردای آن روز قیمت سکه امامی روی پله ۱۶ میلیون و ۴۰۱ هزار تومان ایستاد و نهایتا آخرین روز آبان این سکه را ۱۶ میلیون و ۳۵۵ هزار تومان می‌فروختد. معاملات سکه به دوشکل نقدی و تک‌فروشی انجام می‌شود. در حالت نقدی که سکه را در پارت‌های ۱۰۰ تایی یا حتی بیشتر دست به دست می‌کنند و منظور از قیمت تک‌فروشی سکه، همان شکل رایج است که با تعداد محدود انجام می‌شود. طبق انتظار قیمت سکه در حالت تک‌فروشی کمی بیش از خرید و فروش‌های نقدی است. به‌عنوان مثال همزمان با آخرین خرید و فروش‌های عصر سه‌شنبه اول آذر، طلافروش‌ها و صراف‌ها هر قطعه سکه امامی را ۱۶ میلیون و ۴۵۲ هزار تومان می‌فروختند و در میدان فردوسی و سبزه‌میدان نرخ فروش سکه نقدی ۱۶ میلیون و ۴۰۲ هزار تومان یعنی ۵۰ هزار تومان کمتر بود.

قیمت اوراق سکه؛ رشد سه درصدی

اوراق سکه در بورس روز ۱۹ آبان با رقم ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان کشف قیمت شد و تا پایان ماه ارزش آن حدود سه درصد ارتقا پیدا کرد. آخرین روز آبان امسال خرید اوراق سکه مرکزی ۱۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تمام می‌شد و این رقم به معنی رشد ۴۵۰ هزار تومانی آن در ۱۰ روز قبلی است. خریداران اوراق سکه در بورس روز‌های شنبه و یکشنبه یعنی ۲۱ و ۲۲ آبان تقریبا همان ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان را پرداخت می‌کردند، اما روز دوشنبه ارزش اوراق سکه در بورس به ۱۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان ارتقا پیدا کرد. این رقم روز سه‌شنبه تقریبا جهش ۲۹۰ هزار تومانی داشت به ۱۶ میلیون و ۲۳۴ هزار تومان رسید و از آن روز تا شنبه ۲۸ آبان شاهد نوسان محدود ارزش اوراق سکه بودیم. با شروع هفته جدید خرید اوراق سکه ۱۶ میلیون و ۲۱۹ هزار تومان هزینه داشت و این رقم در روز‌های یکشنبه و دوشنبه یعنی ۲۹ و ۳۰ آبان به ترتیب ۱۶ میلیون و ۳۳۱ هزار تومان و ۱۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به ثبت رسید. هدف از عرضه اوراق بورس تنوع‌بخشی در سبد سرمایه‌گذاری مردم عنوان شده، اما می‌توانیم آن را یک جور ابزار برای کنترل بازار هم بدانیم. هر شخص حقیقی با داشتن کد بورسی می‌تواند برای خرید اوراق سکه در بورس اقدام کند. سقف خرید اوراق سکه در بورس، ۱۰۰ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید است که برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا چنین سقفی وجود ندارد.

برچسب ها: سکه اوراق سکه
آخرین اخبار
پربازدید ها
اخبار داغ
بنیانگذار ساندویچی هایدا درگذشت title
جاوید فرزامی که به همراه برادرش علی فرزامی صاحب برند هایدا معروف به ساندویچی هایدا بود به دلیل آمبولی ریه درگذشت.
فیلم | گاف سریال زخم‌کاری؛ کشیدن ترمز دستی با BMW سری ۵! title
در جدیدترین قسمت سریال زخم‌کاری بازیگر نقش میثم با کشیدن ترمز دستی BMW سری ۵، لحظه عجیبی را رقم زد.
سوتی پیمان یوسفی روی آنتن زنده شیر پدر و نان مادر! title
سوتی وحشتناک پیمان یوسفی، گزارشگر سیما روی آنتن زنده در گفتگو با هادی عامل خبرساز شد.
دلیل واقعی ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ سرانجام مشخص شد title
ارزبری بالا و عمل متقابل نسبت به تحریم‌ها به عنوان مهم‌ترین دلایل عدم ورود این گوشی‌ها به ایران محسوب می‌شوند.
دیدار هوادار کوچک ایرانی با رونالدو + فیلم title
هوادار نوجوان ایرانی که آرزوی دیدن رونالدو را داشت در هتل با ستاره پرتغالی دیدار کرد.
برگزیده
برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ معرفی شدند title
جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۳ به «پیر آگوستینی»، «فرنس کراوس» و «آن لوهولیر» اهدا شد.
فوری | اعلام جزئیات روش جدید فروش خودرو، سامانه یکپارچه خودرو حذف شد title
حذف سامانه یکپارچه خودرو، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت:فروش خودرو دیگر به روش قبل انجام نخواهد بود
فروش آنلاین نان قاعده‌مند می‌شود title
قاعده‌مند کردن هزینه‌هایی که اپلیکیشن‌ها در قالب فروش آنلاین نان دریافت می‌کنند در برنامه‌های دولت قرار دارد.
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ title
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ معرفی شدند. در ادامه می‌توانید عکس‌های برگزیده این دوره از مسابقات عکاسی نجوم را مشاهده کنید.