اخبار جام جهانی بالای خبرها
کد خبر: ۸۷۹۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
امروز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برگزار شد و ناصر کنعانی به پرسش های خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.

امروز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برگزار شد و ناصر کنعانی به پرسش‌های خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.

هیاتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی در راه ایران/ برای جنگ اوکراین تسلیحات نداده ایم
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: هفته گذشته دستگاه دیپلماسی هفته پرکاری را پشت سر گذاشت و میزبان مهمانان منشور سازمان ملل متحد و همچنین میزبان وزرای مربوطه درمورد جام جهانی بودیم و برای تیم ملی ایران بهترین نتایج و درخشان را آرزو می‌کنیم.

مخاطب ۲۴- به نقل از تابناک؛ سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: کمیته کنسولی در سفارت ایران در قطر برای جام جهانی مستقر شده است. عزیزانی که نیازمند خدمات کنسولی هستند، می‌توانند با این کمیته ارتباط برقرار کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت خارجه اسناد افرادی که منجر به خشونت طلبی شده است به کشور‌های دیگر ارایه داده گفت: رفتار و گفتار کشور‌ها حتما مورد رصد و پایش و عکس العمل ایران بوده و در ارتباط با مداخلاتی که منجر به خسارت در ایران شده است و شهروندان و اتباع خارجی که در ایران اغتشاش کردند، اقدام قضایی صورت گرفته، دستگاه دیپلماسی در تماس‌ها و گفتگو‌ها این موارد را پیگیری و سفارت خانه‌های ما نیز موارد را منتقل کرده‌اند.

وی ادامه داد: دستگاه دیپلماسی سفرای این کشور‌ها به وزارت خارجه احضار شدند و اسناد و اطلاعات مرتبط با این شهروندان خارجی برخی از کشور‌ها اطلاعات لازم داده شده است.

هیاتی از آژانس انرژی اتمی به تهران می‌آید

هیاتی از ایران به وین سفر کردند و با مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکراتی داشتند. ایران به ارتباطات سازنده خود برای حل و فصل موضوعات پادمانی ادامه می‌دهد. توافق شده هیاتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران سفر کند و گفتگو‌ها را ادامه دهند.

کنعانی در پاسخ به سوالی در سفر هیات ایرانی به وین و قطعنامه احتمالی علیه ایران گفت: ارتباط مستقیم و غیر مستقیم ایران و سازمان انرژی اتمی کشورمان با آژانس انرژی اتمی ادامه دارد و هیاتی به وین سفر کردند. ایران به تلاش‌های سازنده خود در همکاری با اژانس ادامه می‌دهد و گفت گو‌هایی صورت گرفته است. توافقی صورت گرفته که هیاتی هم از آژانس به ایران سفر کند و گفتگو‌ها ادامه می‌یابد. برخی از کشور‌ها در تلاشند تا همکاری ایران با آژانس را مخدوش کنند.

انتقاد از رفتار کشور‌های اروپایی

وی در ادامه در مورد بیانیه اتحادیه اروپا گفت: متاسفانه شاهد رفتار عجولانه و غیر سازنده از سوی کشور‌های اروپایی هستیم و جای تعجب و تاسف است؛ در حالی که مذاکرات فنی با آژانس ادامه دارد و همزمان با سفر هیات آژانس به تهران شاهد چنین اقداماتی از سوی اروپا هستیم که صدور قطعنامه همکاری‌های فنی ایران با اژانس را دچار مشکل می‌کند و ما طرف‌های اروپایی را به سمت دیپلماسی هدایت می‌کنیم.

ایران نسبت به تهدید امنیت سرزمینی خود سکوت نخواهد کرد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد حمله توپخانه به اربیل عراق گفت: این خبر امروز منتشر شده و جزییات را نمی‌دانم؛ اما تاکید شده بود که نسبت به تهدید امنیت سرزمینی خودش به ویژه تهدیدات مرزی و گروه‌های تجزیه طلب سکوت نخواهد کرد و از امنیت خودش دفاع خواهد کرد.

قطع میانجیگری عراق در مذاکرات ایران و عربستان را تایید نمی‌کنم

وی در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: قطع نقش آفرینی دولت عراق در مذاکرات ایران و عربستان را تایید نمی‌کنم.

تسلیحاتی برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال نکرده ایم

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد فروش تسلیحات از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین گفت: ایران هیچ تجهیزات و تسلیحاتی را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال نکرده است؛ همکاری‌های دفاعی ایران در چارچوب دوجانبه و در مسیر‌های قانونی است.

وی ادامه داد: ما بار‌ها مواضع خودمان را مطرح کردیم، ایران در مورد اوکراین پایبند به سیاست بی طرفی فعال است، به دلیل ارتباط خوب با دو کشور تلاش کردیم که دو طرف را به مسیر خوب برگردانیم و همکاری‌های ما در مسیر دو جانبه بوده و ایران اصل بر روابط دوستانه با کشور‌ها می‌گذارد.

کنعانی تاکید کرد: ایران عضو هیچ ائتلاف نظامی نیست، اما زمانی که امنیت ملی خود را در خطر ببینیم، واکنش نشان خواهیم داد. ما در مورد اوکراین تلاش کردیم نقش مثبتی ایفا کنیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد حمایت از فلسطین گفت: ما در بحث فلسطین، جزو حامیان درجه یک ملت فلسطین بودیم و ایران در چارچوبی که از ملت فلسطین حمایت شود، عمل خواهد کرد.

وی در مورد آزادی اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک گفت: پیگیری وضعیت اسدی از اولویت‌های وزارتخارجه بوده و بازداشت غیرقانونی ایشان خلاف مقررات بین المللی است.

ایران با باد‌ها و نسیم‌ها دچار رفتار‌های هیجانی و احساسی نمی‌شود

کنعانی در مورد اظهارات رییس جمهور آذربایجان گفت: موضع رسمی دستگاه دیپلماسی اعلام شد و سفیر آذربایجان هم به وزارت خارجه احضار شد و سیاست ایران مبتنی بر گسترش روابط با همسایگان است و آذربایجان هم مستثنی نیست؛ اما کسی حق ندارد از این سیاست ایران سوء برداشت کند. ایران با باد‌ها و نسیم‌ها دچار رفتار‌های هیجانی و احساسی نمی‌شود لذا کسی سکوت و صبر ایران را به ضعف ایران تعبیر نکند؛ سیاست ما با همسایگان مبتنی بر حفظ همسایگی است و اعلام مواضع و گلایه‌ها در پشت رسانه کمک کننده نیست.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد تحویل سوخو ۲۵ از سوی روسیه به ایران گفت: این مورد نظامی است و من پاسخ نمی‌دهم.

استفاده از ابزار‌های تحریمی، ورق سوخته‌ای است که کارآمدی لازم را ندارد

سخنگوی وزارت خارجه در مورد مواضع کشور‌های اروپایی گفت: چند کشور معدود به رفتار‌های سیاسی روی آورده و جمهوری اسلامی اجازه دخالت به این کشور‌ها را نخواهد داد. توصیه ما این است که کشور‌های اروپایی از استفاده ابزاری از حقوق بشر اجتناب کنند و در چارچوب دیپلماتیک نقش ایفا کنند. تحریم و استفاده از ابزار‌های تحریمی، ورق سوخته‌ای است که برای ایران کارامدی لازم را نخواهد داشت، ایران در مورد تحریم ما پاسخ متناسب و لازم را خواهد داد.

وی در خصوص اظهارات مقامات آلمانی اظهار داشت: مقامات آلمانی به سابقه کشور خود در دور نگاه کنند؛ به سابقه حقوق بشر در ارتباط با تسلیح یک رژیم متجاوز علیه ایران نگاه کنند، آلمان در جایگاهی نیست که ایران را مواخذه کند.

ایران ابتکارات سازنده‌ای برای حفظ مسیر مذاکرات منتقل کرده است

کنعانی در مورد مذاکرات وین گفت: کانال‌های تبادلی همچنان فعال است، ایران برای پیشبرد روند گفتگو‌ها و جمع بندی توافق، ابتکارات سازنده‌ای را منتقل کرده است. تلاش‌ها برای حفظ مسیر مذاکرات ادامه دارد.

وی در خصوص لبنان گفت: همکاری ایران و لبنان دوستانه است، اعمال سیاست‌های یکجانبه علیه لبنان قانونی نیست، اینکه امریکا لبنان را تحریم سوختی می‌کند، تحریم ملت لبنان است و ایران تحریم‌های یکجانبه را به رسمیت نمی‌شناسد.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد مذاکرات آذربایجان و ارمنستان گفت: ایران از گفتگو‌های دیپلماتیک حتما استقبال می‌کند و جزو اولویت‌های ایران است.

وی در پاسخ به سوالی در اظهارات ماکرون در مورد برجام گفت: ایران مسیر مذاکرات رو مرتبط با هیچ تحولاتی نمی‌بیند و تجارب گذشته را تکرار نکرده و برای خودشان و دیگران هزینه نکنند. این مسیحی که ماکرون در کنارش قرار گرفته است، کور می‌کند، اما شفا نمی‌دهد؛ بنابراین، بیایند و در مسیر گفتگو با ایران قرار بگیرند، حمایت از اغتشاشگران برای این افراد مسئولیت دارد.

کنعانی در مورد تهدیدات نتانیاهو علیه ایران گفت: تهدید در ماهیت رژیم صهیونیستی است. ایران موضوع جدیدی نمی‌بیند که واکنش نشان دهد، ماهیت این رژیم بر اشغال و ترور است.

سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص ترسیم مرز‌های دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی اظهار داشت: نگاه ایران به رژیم صهیونیستی روشن است و مشروعیتی برای رژیم قائل نیستیم، اما از هر رخدادی که موجب احقاق حقوق ملت لبنان شود، استقبال می‌کنیم، هیچ حقی برای رژیم صهیونیستی در منطقه قائل نیستیم و، اما از احقاق حقوق ملت لبنان برای استفاده از منابع نفتی استقبال می‌کنیم این تحول نشان داد که رژیم صهیونیستی فقط زبان مقاومت را می‌فهمد، مقاومت ظرفیت خوبی را در اختیار لبنان قرار داده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربحث ترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار