کد خبر: ۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۹
تهران- ایرنا - دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: مردم در آستانه سال جدید، خانه ملت را خانه تکانی می کنند، آنها

مجید فراهانی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در تشریح برنامه‌های اصلاح طلبان برای حضور گسترده مردم در انتخابات اظهارداشت: با نزدیک شدن به هفتم اسفند ماه حرف و حدیث‌ها درمورد فهرست‌های انتخاباتی افزایش یافته است؛ آن هم در شرایطی که رد صلاحیت گسترده شورای نگهبان، باعث شده تا برخی از جریان‌ها سعی بر پاشیدن یاس و ناامیدی در جامعه داشته باشند.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که میزان رد صلاحیت نامزد‌های اصلاح طلب مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی چه تاثیری بر روند انتخابات خواهد داشت؟، خاطرنشان کرد: بخشی از نیرو‌های سیاسی در جامعه با توجه به رد صلاحیت‌های گسترده، معتقدند که به دلیل صحنه نابرابر رقابت امکان تأثیرگذاری بر انتخابات منتفی شده، زیرا پیروز این مسابقه را از قبل می‌توان حدس زد.
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ادامه داد: اعضای حزب ندای ایرانیان عمیقاً معتقدند با وجود برخی اتفاقات در مورد بررسی صلاحیت نیرو‌های اصلاح طلب باید در انتخابات فعال شرکت کرد و رأی داد.
فراهانی یادآور شد: به گمان ما در پرتو بیش از یک دهه حضور انحصاری یک جریان خاص در مجلس، امروز به دلایل مختلف زمینه تغییرات جدی کاملاً فراهم شده است و ناامید شدن و ترک صحنه انتخابات اساساً شایسته یک نیروی سیاسی فعال و دارای پشتوانه مردمی نیست.
** فضای اجتماعی جامعه بیش از گذشته پذیرای اصلاح طلبان است
وی در پاسخ به این سوال که آیا شرایط حضور اصلاح طلبان در انتخابات فراهم است؟، گفت: فضای اجتماعی کشور بیش از فضای انتخابات ریاست جمهوری گذشته پذیرای اصلاح طلبان و همفکران ما است و در پرتو تلاش مداوم تندرو‌های مجلس برای به شکست کشاندن پروژه تنش زدایی خارجی و عقیم گذاشتن رونق اقتصادی در داخل، امروز مردم بر خلاف اراده برخی در مجلس خواهان به سرانجام رسیدن برنامه‌های توسعه کشور و حاکمیت آرامش و ثبات در کل کشور هستند.
دبیرکل حزب ندای ایرانیان یادآور شد: هدف اصلی این حزب در انتخابات استفاده از افرادی که محکمات و مسلمات انقلاب و جمهوری اسلامی ایران را تأمین کنند، تندروی نماد کشور نشود و افراطیون از مجلس کنار گذاشته شوند، زیرا آن‌ها در پروژه حذف و طرد بسیاری از خادمان مردم و کشور، نقش بسیار منفی ایفا کرده و در سال‌های گذشته کارنامه درخشانی نداشته اند و نتیجه‌ای جز تورم و بیکاری در داخل و کشاندن کشور به پرتگاه بحران و قطعنامه و بدبختی نداشته اند.
** امیدواریم شورای نگهبان مسیر هموارتری را برای اصلاح طلبان فراهم کند
فراهانی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برای تحقق این هدف، نیروی مناسب در بین تایید صلاحیت شدگان اصلاح طلب وجود دارد؟، یادآور شد: در حال حاضر افراد متعددی که سابقه خوبی در پیگیری آرمان‌های اصلاح طلبی در کنار تحصیلات و تجربه بالا در رفع معضلات کشور و کمک به توسعه کشور دارند، توانسته اند در حوزه‌های مختلف انتخابیه از سد رد صلاحیت‌ها و حذف‌ها بگذرند.
وی ادامه داد: حزب ندای ایرانیان در روز‌های گذشته با موج مراجعه نامزد‌های تعیین صلاحیت شده همفکر، دلسوز و صاحب نظر در پیگیری توسعه پایدار کشور به دفاتر شعب در ۳۰ استان مواجه بوده است و امروز خوشحالیم که می‌توانیم همسو با بقیه اصلاح طلبان و اعتدال گرایان برای ۲۹۰ کرسی پارلمان در کل کشور نماینده معرفی کنیم.
دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: نامزد‌های خود را در روز‌های آتی نهایی کرده و امیدواریم شورای نگهبان در این چند روز مسیر هموارتری را برای ما فراهم کند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا به رد صلاحیت‌ها و حذف‌ها معترض شده اید؟، گفت: هرچند ما به روند رد صلاحیت‌ها معترضیم و روند حذف نخبگان را شایسته نام بلند جمهوری اسلامی ایران و اهداف انقلاب اسلامی نمی‌دانیم، اما در شرایطی که می‌توانیم از میان نیرو‌های سیاسی اصلاح طلب، اعتدال گرا و نیز چهره‌های مستقل و تکنوکرات معتدل تعیین صلاحیت شده نامزد معرفی کنیم، هیچ دلیل ندارد که کنار بنشینیم و تشویق گر ناامیدی باشیم.
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ادامه داد: تجربه سالیان متعدد سه دهه گذشته همه ما را به این سطح از پختگی و مسئولیت پذیری رسانده که با وجود همه تنگ نظری‌ها و حذف‌ها و طردها، در رکاب انقلاب و اعتقادات خود بمانیم و از حریم نظام و خدمت به مردم مظلوم خارج نشویم.
فراهانی افزود: اجازه نمی‌دهیم بار دیگر کسانی به اسم نماینده مردم همه تلاش‌ها و خون دل خوردن‌ها برای ترمیم مناسبات خارجی کشور و ایجاد رونق اقتصادی و عدالت اجتماعی را تحت الشعاع رفتار ناموزون خود کنند و فرآیند ساختن کشور و توجه به منویات رهبری را به شکست بکشانند.
** هدف اعتلای کشور و تثبیت جمهوریت و اسلامیت نظام است
دبیرکل حزب ندای ایرانیان همچنین درمورد راهکار اصلاح طلبان برای این شرایط گفت: این سال‌ها حوادث ناگوار و تلخی شیرازه و شالوده جامعه اسلامی ما را به خود معطوف ساخته است در حال حاضر بیش از آنکه به خود فکر کنیم باید با صبر و متانت به آینده کشور و اصلاحات بنگریم مگر نه این است که اصلاحات یکی از جریان‌های اصیل جمهوری اسلامی ایران است که هدف آن اعتلای کشور و تثبیت توأمان جمهوریت و اسلامیت نظام است.
فراهانی یادآور شد: بنابراین در بستر صبح مظفر اصلاحات، مردم سالاری دینی به عنوان ترمینولوژی ماندگار از بالاترین سطوح کشور به کف جامعه منتقل می‌شود و تأکیدی بر همین دو اصل اساسی است.
وی یادآور شد: این حقیقت مبنایی ریشه در مدینه النبی دارد و طرح چنین ایده درخشانی در جمهوری اسلامی ایران به حماسه بزرگ مردم ایران بازمی گردد که از ابتدا هم مطرح بوده، اما طرح آن به صورت یک گفتمان بی شک ثمره تحول بزرگ اجتماعی فرهنگی و سیاسی در پیوند و اتصال آن با اصلاحات است.
دبیرکل حزب ندای ایرانیان تصریح کرد: پیش از دوران اصلاحات بحث‌های سیاسی در کشور به هیچ وجه این گونه نبود و این اصلاحات بود که مسائل را در قالب گفتمان طرح و به سطوح و لایه‌های مختلف جامعه عرضه کرد. اصلاحات برخلاف دیگر جریان‌ها در کشور، اعتقاد واقعی به گفتگو دارد و به تحقق عدالت اجتماعی ایمان دارد به توسعه پایدار مبتنی بر بکار گیری نیرو‌های خودی و اقتصاد مقاومتی ایمان دارد این بدان معناست که الزاماً همه یک گونه فکر نمی‌کنند.
** تضارب آراء و تفاوت دیدگاه‌ها امری واجب به یک جامعه پویا است
فراهانی همچنین گفت: تضارب آراء و تفاوت دیدگاه‌ها امری واجب و ملتزم به یک جامعه پویا است مگر می‌شود در جهان چندصدایی زندگی کرد، ولی به گفتمان باور نداشت، گفتگو و تحمل یکدیگر مهم‌ترین اصل اصلاح طلبی است و هر انسان با شور و شعوری در بستر اصلاحات نمی‌تواند خود را از این اصل بنیادی جدا ببیند.
وی افزود: به عنوان یک مسلمان و اصلاح طلب ایرانی عرض می‌کنم به واژه‌های اصول و فروع دین توجه بیشتری کنیم و در تأویل و تفسیر به بزرگان دین پناه بیاوریم به توصیه بزرگان دینی رعایت اخلاق از دیگر اصول اصلاح طلبی و لازمه گفتگو است، اصلاح طلب حرف و نظر دیگران را می‌شنود. به ویژه اگر این حرف رنگ انتقاد داشته باشد، حرف را می‌شنود و اگر درست باشد خود را اصلاح می‌کند. مبنای اصلاح طلبی، گفتگو است و نه هتاکی و افترا. اخلاق مهم‌ترین فضیلتی است که باید به آن توجه نمود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها