اخبار جام جهانی بالای خبرها
کد خبر: ۷۰۹۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۷
تمامی مرزهای زمینی ایران با عراق بسته است، به جهت اینکه حفظ امنیت زائران ایرانی عتبات عالیات برایمان در اولویت است، لازم است هموطنان عزیز موقتا و تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق خودداری کنند.

رئیس ستاد اربعین: تمامی مرزهای زمینی ایران با عراق بسته است زائران ایرانی عتبات عالیات از سفر به عراق خودداری کنید، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: لازم است، هموطنان عزیز موقتا و تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق خودداری کنند. مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین در ارتباط زنده با شبکه خبر با اشاره صدور اطلاعیه سفارت ایران در عراق مبنی بر منع آمد و شد در شهرهای زیارتی عراق اعلام کرد: سفارت ایران در عراق درحال مدیریت ماجراست و انشالله عزیزان زائر ایرانی به سلامت به کشور برخواهند گشت.

رئیس ستاد اربعین: زائران ایرانی عتبات عالیات از سفر به عراق خودداری کنید

مخاطب24- میراحمدی در ادامه تاکید کرد: به جهت اینکه حفظ امنیت زائران ایرانی عتبات عالیات برایمان در اولویت است، لازم است هموطنان عزیز موقتا و تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق خودداری کنند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور تاکید کرد: مجدد اعلام می‌کنم به دلیل نا آرام بودن جو کشور عراق تمامی مرزهای زمینی ایران با عراق بسته است و به هیچ عنوان هیچ فردی اجازه خروج از مرزها به قصد عراق و ندارد.

 

به گفته این مقام مسئول، هموطنان عزیز منتظر اطلاع رسانی وزارت کشور برای عبور از مرزها باشند.

 

لغو تمام پروازها به عراق 

عمچنین فرودگاه امام خمینی(ره) در اطلاعیه‌ای از لغو پروازهای خروجی برخی شرکت‌های هواپیمایی به مقصد بغداد پایتخت عراق از عصر امروز (دوشنبه) خبر داد.

بر اساس اعلام نماینده شرکت هواپیمایی آتا در فرودگاه امام خمینی(ره)، پرواز عصر این شرکت به مقصد بغداد کنسل شد.

هواپیمایی ماهان نیز به مسافران اعلام کرده به علت شرایط خاص فرودگاه بغداد، تا اطلاع ثانوی پرواز این شرکت در مسیر تهران - بغداد وضعیت نامشخصی دارد.

مقتدی صدر: برای همیشه کنار می‌کشم

به گزارش فارس، سید مقتدی الصدر، رهبر جریان صدر عراق امروز (دوشنبه) پس از بیانیه مهم آیت‌الله سید کاظم حائری، اعلام کرد که هیچ زمانی ادعای رهبری و مرجعیت نداشته و برای همیشه از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند.

 

آیت‌الله سید کاظم حسینی حائری به عنوان مرجع تقلید بسیاری از حامیان جریان صدر و شخص مقتدی صدر شناخته می‌شود و امروز با اعلام کناره‌گیری خود از مرجعیت به دلیل بیماری و کهلوت سن، به طور غیر مستقیم مقتدی صدر را خطاب قرار داد و از تفرقه‌افکنی میان مردم عراق به نام شهیدین صدر به شدت انتقاد کرد.

در بیانیه مقتدی الصدر آمده است: «بسیاری از جمله آقای حائری فکر می‌کنند که این رهبری به لطف یا دستور آنان به دست آمده است در حالی که این به لطف خداوند و فیض پدرمان بوده است».

وی تأکید کرد که «نجف اشرف مقر اصلی مرجعیت دینی بوده و هست» و افزود که هرگز ادعای عصمت یا اجتهاد یا حتی «رهبری» نکرده و صرفا خود را «امرکننده به معروف و نهی کننده از منکر» می‌داند و هدفی جز «اصلاح اعوجاجی که عامل اصلی آن نیرو‌های سیاسی شیعه بوده‌اند» ندارد و می‌خواسته آنان را «به ملتشان نزدیک کند».

 

صدر افزود: «با اینکه می‌دانم کناره‌گیری آیت الله حائری و صدور این بیانیه به اراده شخصی وی نبوده، اما من نیز اعلام می‌کنم که دیگر در امور سیاسی دخالت نخواهم کرد و از اکنون به طور کامل از عرصه کناره‌گیری می‌کنم و همه دفاتر وابسته به خود جز مرقد و موزه و مؤسسه میراث خاندان صدر را مسدود می‌کنم».

وی افزوده که همگان را از تعهداتشان معاف کرده و «اگر فوت کردم یا کشته شدم برای من فاتحه بخوانید».

 

جلسات دولت عراق تعلیق شد

به دنبال ناآرامی‌های امروز در بغداد، دولت عراق از تعلیق جلسات کابینه تا اطلاع ثانوی خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه دجله، دولت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور دستور داد که جلسات کابینه دولت تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق دربیاید.

رئیس ستاد اربعین: زائران ایرانی عتبات عالیات از سفر به عراق خودداری کنید

در بیانیه دولت عراق آمده است که این تصمیم درپی یورش شماری از معترضان حامی جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری عراق اتخاذ شده است. ساختمان ریاست جمهوری و نخست وزیر عراق در منطقه سبز در مجاورت هم قرار دارند.

پس از بیانیه کناره‌گیری مقتدی صدر از فعالیت‌های سیاسی در عراق، تجمع‌کنندگان طرفدار جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد یورش بردند.

براساس برخی گزارشها، تمام صفحات و حساب های وابسته به جریان صدر از جمله صالح محمد العراقی که از وی در عراق به عنوان "وزیر صدر" یاد می شود و نیز سایت های البنیان المرصوص و صفحات دیگر مربوط به این جریان، فعالیت خود در فضای مجازی را متوقف کردند.

پیش از این نیز هواداران مقتدا صدر رهبر جریان صدر در داخل ساختمان پارلمان و اطراف آن در داخل منطقه سبز تجمع نامحدود کردند و این امر موجب شد تا سایر جریان‌های سیاسی و مسئولان عراق در هفته‌های اخیر موضع‌گیری کرده و با توجه به حساسیت شرایط این کشور خواهان خویشتنداری و حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو شوند و بر لزوم حفاظت از نهادهای قانونی این کشور تاکید کرده و از مقتدا صدر بخواهند تا با چارچوب هماهنگی وارد گفت و گو شود اما این جریان همچنان بر موضع خود و عدم مذاکره اصرار می‌ورزد.

چارچوب هماهنگی شیعی عراق حمایت خود را از مسیر قانون اساسی برای رسیدگی و حل بحران‌های سیاسی این کشور و دستیابی به منافع مردم عراق از جمله انتخابات زودهنگام پس از تحقق اجماع ملی و ایجاد فضای امن، اعلام کرده است.

رهبر جریان صدر عراق امروز ( دوشنبه ) با انتشار بیانیه‌‎ای اعلام کرد که برای همیشه از عرصه سیاسی کناره گیری می‌کند.

مقتدی صدر در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۲ یکبار از عرصه سیاست کناره گیری کرده بود. رهبر جریان صدر در همان زمان در بیانیه ای اعلام کرد که به طور کامل از عرصه سیاسی کناره گیری کرده و تمامی دفاتر این جریان اعم از سیاسی، دینی و اجتماعی را بسته است.

وی در این بیانیه بر عدم دخالت جریان صدر در امور سیاسی تاکید و اعلام کرده بود که این جریان از این پس در داخل دولت و خارج آن و همچنین در پارلمان عراق سمتی ندارد.

در این بیانیه گفته شده بود که کناره گیری مقتدی صدر برای حفظ آبروی خاندان صدر و دور ماندن نام آنها از هر اتهام فسادی که تاکنون در عراق رخ داده یا در آینده با نام این دفاتر در داخل و خارج عراق رخ خواهد داد، صورت گرفته است.

مقتدی صدر در ۲۴ تیر ماه سال ۱۴۰۰نیز انصراف فراکسیون "سائرون" وابسته به جریان صدر را از شرکت در انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق اعلام کرده بود.

مقتدی صدر اما اوایل شهریور ماه سال ۱۴۰۰ از بازگشت خود به کارزار انتخابات پارلمانی خبر داد. مقتدی صدر آن زمان به یکباره اعلام کرد که «ما با عزمی بی‌نظیر برای مبارزه علیه اشغالگری و فساد بازمی‌گردیم. خداوند اصلاح‌گران را ضعیف نمی‌کند و من از شما حامیان و طرفداران خود می‌خواهم در کنار هم باشید تا عراق را به فاسدان واگذار نکنیم».

 

۸ تن در ناآرامی های عراق کشته شدند

رسانه ها اعلام کردند، هشت تن در تظاهرات و تجمع اعتراضی روز دوشنبه در منطقه سبز بغداد کشته شدند.

به گزارش ایرنا، رسانه ها به نقل از منابع بیمارستانی در عراق که هنوز از سوی نهادهای دولتی تایید یا تکذیب نشده، اعلام کردند در جریان تظاهرات روز دوشنبه هواداران مقتدی صدر در منطقه سبز بغداد، ۸ نفر جان خود را از دست دادند.

گفته می شود که این افراد در پی تیراندازی‌ که عامل آن مشخص نیست جان خود را ازدست دادند.

 

واکنش آمریکا به تحولات عراق

کاخ سفید با ادعای تکذیب گزارش های تخلیه سفارت آمریکا در بغداد و نیز بدون به اشاره به نقش واشنگتن در ناآرامی ها در بغداد، اوضاع عراق را نگران کننده خواند و خواستار حفظ آرامش و گفتگو شد.

به گزارش ایرنا، کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی با بیان این ادعا که گزارش‌ها درباره تخلیه سفارت آمریکا در عراق صحت ندارد، گفت: گزارش‌های مربوط به تخلیه سفارت نادرست هستند. تضمین امنیت کارکنان دولت، شهروندان آمریکا و امنیت تأسیسات آمریکا اصلی‌ترین اولویت ما است.

کاخ سفید در بیانیه اظهار داشته است: اکنون زمان گفت‌وگو است نه تشدید درگیری‌ها. ما همه جریان‌های سیاسی در عراق را دعوت می‌کنیم آرامش خود را حفظ کرده و از خشونت پرهیز کنند و اختلافات سیاسی را از طریق روندهای سیاسی تحت نظر قانون اساسی عراق حل و فصل کنند.

در این بیانیه آمده است که گزارش‌های ناآرامی در عراق، در شرایطی که به نهادهای عراقی اجازه عمل داده نمی‌شود نگران‌کننده‌ هستند. این خطر خشونت را بالا می‌برد. امنیت، ثبات و حاکمیت عراق نباید به مخاطره بیفتد.

 

الکاظمی، دستور ممنوعیت شلیک صادر کرد

نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق دستور ممنوعیت و عدم شلیک به سمت تجمع کنندگان را صادر کرد.

به گزارش ایسنا، «مصطفی الکاظمی» فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور عدم استفاده از سلاح و ممنوعیت شلیک نیروهای امنیتی به سوی تجمع کنندگان را صادر کرد.

در بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری عراق تأکید شد که «مصطفی الکاظمی» فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، شلیک گلوله و تیراندازی از جانب هر مقام امنیتی یا نظامی یا مسلح را اکیداً ممنوع کرده و به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های امنیتی و نظامی دستور داده که بر اساس دستورالعمل‌ها و اختیارات و ضوابط عمل کنند.

به گزارش السومریه نیوز، الکاظمی همچنین خواستار تحقیق فوری در رابطه با کشته شدگان منطقه سبز بغداد و مبدأ گلوله‌های شلیک شده در این حوادث شد.

وی همچنین از شهروندان خواسته که به توصیه‌های امنیتی و قانون منع تردد پایبند باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار