کد خبر: ۶۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
عضو هیات مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: افزون بر ۵۰ میلیارد نخ سیگار در کشور سالانه مصرف می‌شود که از این تعداد ۱۱ میلیارد نخ تولید داخل و ۴۰ میلیارد نخ واردات است و ۳۰ میلیارد آن قاچاق بوده است.

مخاطب ۲۴-منوچهر منصوری روز سه شنبه در یک نشست خبری که در محل جمعیت برگزار شد، افزود: دغدغه دخانیات و مبارزه با آن زیاد است پایه گذاری جمعیت مبارزه با دخانیات از ۴۰ سال پیش بوده است، اما نباید فقط یک روز در سال را آن هم در روز مبارزه با دخانیات به بحث مضرات مواد دخانی پرداخته شود.

چند نخ سیگار در طول سال در ایران مصرف می‌شود؟

وی اظهار کرد: مصرف انواع مواد دخانی ورود به انواع ناهنجاری‌هاست باید مبارزه با دخانیات به یک دغدغه و مطالبه‌گری در جامعه تبدیل شود.
منصوری تصریح کرد: برای مبارزه با دخانیات عزم و اراده ملی می‌خواهد، در یک جای خاص مانند آموزش و پروش، صدا و سیما یا سازمانی نمی‌توان بحث مبارزه با دخانیات را در پیش گرفت باید رسانه‌ها به عنوان یک پیام رسان، بحث مبارزه را به یک دغدغه تبدیل کنند، ما دراین زمینه نیاز به فرهنگ‌سازی داریم.

به گفته وی، تاکنون مبارزه با دخانیات در کلام و کاغذ بوده و اثر ملموس نداشته باید کار فرهنگ‌سازی را امروز شروع کنیم تا برای نسل آینده تاثیر گذار باشد.

وی افزود: سالیانه بیش از ۶۰ هزار نفر در ایران در اثر مصرف دخانیات در کشور می‌میرند اگر روند افزایش مصرف سیگار کنترل نشود میزان مرگ و میر در ایران در ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.

منصوری تاکید کرد: ۵۰ میلیارد نخ سیگار در کشور سالانه مصرف می‌شود که از این تعداد ۱۱ میلیارد نخ تولید داخل و ۴۰ میلیارد نخ واردات است که ۳۰ میلیارد آن قاچاق بوده است.

وی افزود: در روز حدود ۵ میلیارد تومان سیگار در کشور دود می‌شود، حدود ۲ برابر این مبلغ را صرف بیماری که آلوده به دود سیگار می‌شود، می‌کنیم.

عضو هیات‌مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات اظهار کرد: حدود ۱۰ میلیارد تومان سالانه هزینه دارو و درمان ناشی از دود دخانیات در کشور می‌شود، ۴ هزار ماده سمی در نیکوتین سیگار بوده، ۱۸ تا ۲۰ نوع سرطان قطعی در سیگار است و باید این باور‌ها به افراد منتقل شود.
منبع:ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار