کد خبر: ۶۸۶۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۶
دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی گفت: برنامه ریزی، تسهیل شرایط و مشارکت جمعی برای ترغیب دانشجویان و ساماندهی فرایند انتقال فراگیران از خارج کشور ضروری است.

به گزارش مخاطب۲۴ به نقل از روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت: دکتر غلامرضا حسن زاده؛ دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی در جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی سوم مرداد ۱۴۰۱ که با حضور مقام عالی وزارت برگزار شد، اظهار کرد: در خصوص ساماندهی انتقال دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول به تحصیل هستند، تصمیم گیری شد.

ضرورت برنامه ریزی، ترغیب و تسهیل شرایط در راستای ساماندهی دانشجویان انتقالی از خارج کشور

دکتر حسن زاده گفت: بر اساس رای شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی و به درخواست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد دانشجویانی که قبل از سال ۲۰۱۹ برای ادامه تحصیل به خارج کشور رفتند و قصد انتقال به ایران را دارند، آزمون صلاحیت علمی برگزار می‌شود.

به گفته وی، دانشجویانی هم که از سال تحصیلی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ میلادی در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و‌داروسازی تحصیل کردند هم شامل این آزمون می‌شوند.

 

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی بیان کرد: البته برای دانشجویانی که بعد از سال تحصیلی ۲۰۲۳_ ۲۰۲۲ به خارج کشور رفتند باید ذکر کنم که این افراد هم می‌توانند در آزمون صلاحیت علمی شرکت کنند، البته فقط برای دوره‌های مقطع کارشناسی پذیرش می‌شوند و بعد از اتمام دوره کارشناسی به پزشکی با قبولی در این آزمون، ادامه تحصیل دهند.

حسن زاده با اشاره به شرایط اقتصادی جامعه، وضعیت معیشتی خانواده‌ها و وجود دانشگاه‌های غیر معتبر در برخی کشورها، افزود: بهتر آن است تا خانواده ها، فرزندان خود را ترغیب کنند تا برای ادامه تحصیل در مقاطعی که مورد نیاز است، در کشور حضور داشته باشند که این مسئله علاوه بر صرف جویی در زمان و هزینه، شرایط تحصیل و زمینه اشتغال فارغ التحصیلان را هم تسهیل می‌کند.

#ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین در کشور

وی تصریح کرد: رویکرد مطرح در معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی این است که بحث کارآفرینی و اشتغال آفرینی در رشته‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است تا فارغ التحصیلان به عنوان کارآفرین بتوانند در جامعه فعالیت کنند و در این زمینه به سمت ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین در حرکت هستیم.

حسن زاده با تاکید بر همکاری جمعی افراد برای فراهم آوردن شرایط ارتقاء دانشگاه‌ها و بهبود وضعیت اقتصادی، یادآور شد: توجه به افزایش انگیزه دانشجویان برای تحصیل در رشته‌های مورد علاقه و بر اساس نیاز جامعه در داخل کشور و مشارکت خانواده‌ها در این زمینه از بروز مشکلات مختلف اجتماعی و فرهنگی هم پیشگیری می‌کند.

دبیر شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی با بیان این مطلب که وزارت بهداشت، هیچ فرد و شرکتی را در زمینه انتقال دانشجویان معتبر نمی‌داند، افزود: با توجه به شرایط کشور، هر گونه ادعا و بیانیه مبنی بر پیگیری و اعمال فشار در این زمینه، کذب است و وزارت بهداشت هم صرفا بر اساس نفع و صلاح کشور، عمل خواهد کرد.

وی گفت: مردم کشور به هیچ وجه به تبلیغات شرکت‌هایی که برای سودجویی بیانیه‌های بی پایه صادر می‌کنند توجه نداشته باشند و سرنوشت فرزندان خود را دچار تلاطم و آسیب نکنند.

در پایان دکتر حسن زاده عنوان کرد: ما باید شرایط را تسهیل کنیم تا فرزندان این مرز و بوم در رشته‌های مورد علاقه و بر حسب نیاز درکشور تحصیل کنند و با کسب مهارت‌ها و توانمندی لازم در مسیر پیشرفت جامعه گام بردارند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار